Dut kurusunun şifa kaynağı olduğunu biliyormuydunuz

Dut kurusu; demir bakımından zengin, idrar söktüren, ödem gideren ve bağırsak kurtlarına karşı etkili bir meyve. Kalsiyum ve demir deposu olan dut kurusu; B1, B2 ve C vitamini açısından da oldukça zengin. Dut kurusu, bu zengin içeriği sayesinde birçok rahatsızlığa iyi geliyor.

Taze dut toplandıktan sonra birkaç saatte kimyasal değişime uğradığından hemen tüketilmesi gerekir. Kış aylarında tüketilmek için güneş altında kurutulan dutlar da uğradıkları değişim nedeni ile özellikle egzamaya karşı mucizevi bir etki gösterir.

Dut kurusunun faydaları
– Özellikle egzama oluşumlarını tedavi etme etkisi bulunmaktadır.

– Damar sertliğini önleme etkisi vardır.

– Vücuda kuvvet verici bir besindir.

– Kansızlığı önlemek için tüketilmelidir.

– Aç karnına tüketildiğinde bağırsakların çalışmasına ve idrar sökmeye neden olur.

– Ağızda, bademciklerde, boğaz iltihabında, diş eti hastalıklarında dut kurusu kullanılır.

– Öksürüğü kesmek için tüketilir.

– Karaciğeri kuvvetlendirici etkisi vardır.

dut kurusu

– Ateş düşürücü etki gösterir.

– Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.

– Aç karnına tüketildiğinde bağırsak kurtlarının düşürülmesinde etkili olur.

İltihaplı hastalıkların tedavisinde kullanılıyor
Osmanlı’dan itibaren Anadolu’da dut kurusu ve yaprakları iltihaplı hastalıklarda kullanılıyor. Yapraklarında doğal antibiyotik ve antiseptik özellikteki maddelerin bulunması nedeniyle, dut kurusu ve yapraklarıyla hazırlanmış çayla yapılan pansumanın özellikle şeker hastalarının kapanmamış bitkiler.gen.tr yaralarının iyileştirilmesinde etkili olduğu söyleniyor. Kandaki iltihabın kurutulmasında da dut kurusu tüketiminin faydalı olacağı belirtiliyor.

Egzama ile savaşıyor
Ellerinde egzama olan kişiler, bunların çatlamasından ve kanamasından rahatsızlık duyarlar. Bu yaralarda beyaz dut kurusu kürü kullanılmaya başlandığında birkaç günde etkisini gösteriyor.


Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
Bu yazı 49.536 defa okundu

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir