iğde nedir ve faydaları

iğde

Menşei Güneydoğu ve İç Anadolu Bölgesi olan iğde, zeytin büyüklüğünde meyveleri olan bir bitkidir. Fakat ülkemizde karasal iklim iğde özellikleri taşıyan her bölgesinde yetiştirilmektedir. Ülkemizde kültür bitkisi olarak ise kuş iğdesi ismi verilen tür tüketilmektedir. Çoğumuzun severek tükettiği iğde, yurdumuzda fazla tüketilmeyen sağlık kaynağı bitkilerden.

iğde

iğde

Latince adı Elaeagnus angustifolia olan iğdenin meyveleri, sarı kahverengi arası bir renkte olup, çiçeklerinin güzel ve insanı rahatlatan kokusu bulunmaktadır. Herhangi bir yan etkisi bulunmamakla birlikte, C vitamini açısından zengin bir gıdadır.

iğde faydaları

iğde faydaları

FAYDALARI NELERDİR?

Uzmanlar tarafından prostat ve böbrek hastalarının tüketilmesi tavsiye edilmiştir.
Bağırsak bozukluklarına iyi gelir.
Ağız pasını giderir.
Vücuda güç katar.
Cinsel gücü artırır.
Soğuk algınlığı ve grip için yararlıdır.
İshali önlemektedir.
Egzama ve öksürük için, çiçekleri kaynatılıp balla karıştırılırsa şifa olduğu bilinmektedir.

bitkilerUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitemizde yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Kısa Yollar Sayfa Sonu - Sayfa Başı Hızlı Düzenleme

Yorum Yap


Powered by WordPress | Free Best Free WordPress Themes | Thanks to WordPress Themes Free, WordPress Themes and Themes Directory