Yohimbe Ağacı ve Faydaları

Yohimbe (Corynanthe yohimbe) Batı Afrika’da yetişen bir ağaç ve bu ağacın kabuklarıdır. İçerisindeki en önemli madde “Yohimbin” adlı maddedir.

Yohimbe Zaire, Kamerun gibi Afrika ülkelerinde yetişen yaprak dökmeyen bir ağacın adıdır. Yohimbe kabuğu ilaç yapımında kullanılan yohimbin denilen bir kimyasal içerir. Yohimbinin kan akışını ve sinir uyarılarını artırdığı düşünülmektedir. Çalışmalar erkeklerde penise kan akımını artırarak ve uyarıcı olarak hareket ederek ereksiyon elde etmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Yohimbin erektil disfonksiyon tedavisi için Amerika Birleşik Devletlerinde reçeteli bir ilaçtır. Popülaritesini kimyasal performans arttırıcılarından sonra kaybetmiştir. Besin takviyesi olarak satılan ürünlerin yeterli oranda yohimbin içermediği için etkili olmadığı belirtilmektedir.

Yohimbenin Bilinen Yararları

Bulantıyı giderir.
Ateş düşürücüdür.
Stres ve sıkıntıyı azaltır.
Damarları genişleterek tansiyonu düşürür.
Cinsel gücü arttırıcı (afrodizyak) etkilere sahiptir.
Strese bağlı cinsel aktivite bozukluklarında da faydalıdır.
Yohimbe Nasıl Kullanılır?

Yohimbe kabuğu kurutulduktan sonra suda kaynatılmak suretiyle kullanılır. Zehirli bir bitkidir. Uykusuzluk, korku, yüksek tansiyon, bulantı, kusma gibi şikayetlere neden olabilir.

Yan etkileri: Yohimbinin çarpıntı, uykusuzluk, yüksek tansiyon, baş dönmesi, anksiyete, baş ağrısına neden olabilir. Yohimbe bir hekimin gözetimi altında olmadıkça antidepresan ilaçlar ile kombine edilmemelidir. Prostat, karaciğer, böbrek, diyabet hastalığı olanların kullanmaması tavsiye ediliyor.

bitkilerUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitemizde yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Kısa Yollar Sayfa Sonu - Sayfa Başı Hızlı Düzenleme

Yorum Yap


Powered by WordPress | Free Best Free WordPress Themes | Thanks to WordPress Themes Free, WordPress Themes and Themes Directory