Ana Sayfa / Sağlık ve Bitkiler / Acı çehre otunun zayıflatma özelliği

Acı çehre otunun zayıflatma özelliği

Kış mevsiminin yavaş yavaş sona ermesi ile birlikte, insanlarda yaza hazırlık amacıyla zayıflama isteği doğmaktadır. Bu amaçla diyet, spor ve çeşitli ilaçların yanı sıra değişik yöntemlerin arayışına girmektedirler. En sağlıklı yöntemlerin başında sağlıklı beslenme ve spor gelse de, son zamanlarda “acı çehre otu” tohumu kullanımı da öne çıkmaktadır. Literatürde acı çehre otu “ak diken” adıyla da kendisine yer bulmaktadır. Latince adı “rhammus catharcitus” daki “catharcitus” olan bu bitki müshil benzeri ilaçlarda kullanılmaktadır.

Acı çehre otunu ılık bir su içinde sallama çay yöntemiyle ya da değişik yöntemler uygulanarak içecek olarak tüketilmektedir. Acı çehre otunun ne olduğunu, sağlıklı olup olmadığını, kilo verdirip verdirmediğini merak ediyorsanız yazımızı mutlaka okuyun. İşte, acı çehre otu ve etkileri;

Acı çehre otu, hızlı kilo vermeyi sağlayan bir bitki tohumu karışımı olup, düzenli olarak kullanıldığında bir ay sonunda 8-10 kg’lik bir kilo kaybı sağladığı belirtilmektedir. Alternatif tıbbın vazgeçilmez unsurlarından biri haline gelen acı çehre otunun kilo verdirme dışında, bağırsakların düzenlenmesine ve hızlı çalışmasına yardımcı olduğu, aynı zamanda da kabızlığa karşı faydalı olduğu belirtilmektedir. İçinde 75 farklı bitki tohumu olan bu bitki hücrelerin yenilenmesini, bağırsakların temizlenmesini ve cildin sıkılaşmasını sağladığı gibi, gaz oluşumunun azaltmakta, şişkinliği gidermekte ve idrar sökmeye yardımcı olmaktadır. İçilme miktarına bağlı olarak ishal belirtileri de gösterebilmektedir. Bu karışımı kullananların ortak özelliği sık aralıklarla idrara çıkmalarıdır. İçildikten itibaren 1-2 saat gibi süre içinde, mide ve bağırsaklardan sesler getirerek sürekli tuvalet ihtiyacı hissettirmektedir.

Acı çehre otu ile ilgili bazı belirsizlikler kullananları huzursuz etmektedir. Şöyle ki; verilen kiloların genellikle vücuttan yağ olarak değil, su şeklinde verilmesi, bundan dolayı da kilo vermenin kalıcı olmadığı, vücutta su eksikliği sebebiyle vücut fonksiyonlarının zarar görebileceği, su eksikliğinden dolayı vitamin emiliminde sıkıntı olabileceği gibi şüpheler oluşmaktadır. Yemeklerden önce ılık bir su ile alındığında tokluk hissi yaratarak, yemek yeme esnasında fazlaca gıda tüketilmesinin önüne geçmektedir. Bunun sonucunda tüketilen besinlerin vitamin ve mineral emiliminde sıkıntı yaşanmadığı, yağ emilimini engellediği için de kilo almayı önlediği düşünülmektedir.

Acı çehre tüketildikten sonra, genellikle sıvı şeklinde tuvalet ihtiyacının giderilmesinden dolayı, kullanıldığı zaman sürecinde bol miktarda su içilmesi tavsiye edilmektedir. Vücuttaki sıvı kaybı kişiyi halsiz düşürebileceği için, su tüketilmesi oldukça önemlidir. İnsülin kullanan diyabetlilerin yanı sıra, böbrek ve karaciğer yetmezliği olan kişilerin kullanmaları sakıncalıdır. Ayrıca kortizon tedavisi gören, fazla kilosu bulunan ve anti depresan ilaçlar kullanan kişilerin de bu karışımı kullanmamaları tavsiye edilmektedir. Acı çehre otu karışımını kullanmak isteyen sağlıklı kişilerin dahi doktoruna danışarak hareket etmesi önerilmektedir. Kutu içinde satılmakta olan acı çehre otu’nun güvenilirliği bilinen kuruluşlardan tedarik edilmesine özen gösterilmelidir.

Düzenli şekilde kullanıldığında, dengeli beslenme ve spor aktiviteleri ile desteklendiği zaman acı çehre otu’nun etkileri haftalık kilo ölçümleri yapılarak vücuttaki değişimler gözle görülür şekilde takip edilebilmektedir. İnsanlar üzerinde yol açtığı etkiler ile ilgili geniş çaplı bilimsel bir çalışma olmadığından, bazı uzmanlar tarafından sakıncalı bulunan, bazı uzmanlarca da tavsiye edilen bu karışımı kullanmaya başlamadan önce mutlaka bir uzmanla irtibata geçilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir