Adam otu Faydaları

tarafından
166
Adam otu Faydaları

Adam otunun, Adem otu, Abdüsselamotu gibi farklı isimleri de bulunmaktadır. Bu şifalı bitki, Patlicangillerdendir. Yaprakları rozete şeklini andırır, mavi renkli çiçekler açar. Adam otu, Akdeniz Bölgesinde Antalya civarında yetişen, zehirli bir bitkidir. Ayrıca Ege Bölgesinde de yetişmektedir.

Adam otu özellikleri arasında en bilineni zehirli olması ve iyi bir yatıştırıcı olmasıdır. Ayrıca ağrı kesici ve uyuşturucu özelliği bulunmaktadır.

Adam otu Faydaları

Çok eski tarihlerden itibaren ağrı dindirici olarak kullanılmaktadır,
Çok iyi bir sakinleştiricidir,
Halsizlik ve uyuşukluğa iyi gelir,
Spazm çözücü özelliğe sahiptir,
Bitkinin köklerinden merhem yapılır ve bu merhem egzama tedavisi için kullanılmaktadır,
Cinsel performansı arttırır,

Adam otu, zehirli bir bitki olduğundan dikkatli kullanılmalı ve muhakkak bir uzman kontrolü altında olunmalıdır. Adam otu bitkisel tedavi uygulamalarında, zehirlenme riskine karşı temkinli yaklaşılmalıdır. Doğal tedavi yöntemlerinde bitkilerin yararlarından faydalanırken yan etkilerine karşı da dikkatli olunmalıdır. Bu nedenle muhakkak bir uzmandan yardım alınmalıdır. Adam otu zehirlenme şikayetleri yaratan belirtiler; yüzde veya derinin herhangi bir yerinde kızarma, ağızda oluşan kuruluk hissi, huzursuzluk, uyuma isteğidir. Ayrıca kişi halüsinasyon da görmeye başlar. Adam otunun kullanımı ciddi bir uygulamadır. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde kullanımına son verilmelidir. Kullanımına devam edilmesi takdirde ölümle sonuçlanabilecek bir sürece girilebilir. Adam otunun köklerinden faydalanılır. Sonbaharda kökleri topraktan çıkartılır ve kurutulur. Daha sonra kurumuş köklerden toz elde edilir. Bu toz hem bir su yardımıyla tüketilirken hem de merhem kıvamına getirilerek deriye harici olarak uygulanır. Adam otu hem harici hem de dahili olarak kullanılmaktadır. Özellikle siyatik ve eklem ağrılarında ağrı kesici özelliğinden yararlanılır. Krem şeklinde hazırlanan Adamotu ağrılı bölgeye sürülür ve 1 saat bekletilir. Bu uygulamada eğer uygulanan ciltte kızarma baş gösterirse bir müddet beklenerek ikinci uygulama yapılmalıdır. Adamotu uzmanların belirlediği miktarlarda ve şekilde kullanıldığı takdirde yararlı aksi halde kişiye zarar verebilecek özellikte bir bitkidir.bitkiler.gen.tr Ağrı dindirici özelliğinden yararlanmak için yarım çay kaşığından fazla tüketilmemelidir.