Bacopa monnieri şifalı bitkisi hakkında bilinmeyenler

tarafından
232
Bacopa monnieri şifalı bitkisi hakkında bilinmeyenler

acopa monnieri binlerce yıldır ayurvedik tıpta kullanılan şifalı bir bitkidir. Brahmi olarak da bilinmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

PEKİ BRAHMİ NEYE İYİ GELİR?

1- KAYGI

İnsanlarda yapılan çalışmalar Bacopa takviyelerinin stres ve anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Fakat bu sonuçların alınabilmesi için düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.

2- BİLİŞSEL FONKSİYON

Hindistan’da Bacopa öğrenme problemleri, hafıza ve dikkat geliştirdiği için beyin toniği olarak bilinir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar da bu geleneksel kullanımı desteklemektedir. Yeni Güney Galler Southern Cross Üniversitesi’ nde yapılan araştırma sonuçlarına göre Bacopa’ nın bellek edinimi ve tutulmasını geliştirmek için olağanüstü bir yeteneği olduğu tespit edilmiştir.

3- ALZHEİMER HASTALIĞIBacopa Monneri Faydaları

Texas A & M Üniversitesi’nde 2007 yılında yapılan çalışmaya göre Bacopa, Alzheimer hastası olan farelerde amiloid birikimini azalttığı saptanmıştır.

bitkiler.gen.tr

4- DEPRESYON

Hindistan’da Banaras Hindu Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, major depresyon belirtileri üzerine Bacopa monniera etkinliğinin imipramin ilacının etkinliği ile karşılaştırılabilir olduğunu ortaya koymuştur.

5- KANSER ÖNLEME VE TEDAVİ

Bacopa uzun süredir Ayurvedik tıpta kanser tedavisinde kullanılmaktadır. 1995 tarihli bir çalışmada Bacopa, farelerde kanser hücrelerinin kendini imha etmesine neden olduğunu bulundu. Fakat bu potansiyeli değerlendirmek için daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç vardır.

6- ANTİ-MANTAR

Uluslararası Farmakoloji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada Bacopa, Microsporum (mantar ve diğer hastalıklardan sorumlu), Aspergillus flavus (akciğerler ve beyni infekteleyen kanserojen bir aflatoksin üretir), Aspergillus niger (kulak enfeksiyonları ve akciğer hastalığı neden olan mantar) ve Trichophyton rubrum (jock kaşıntısı, atlet ayağı ve ringworm’ a neden olur) mantarlarına karşı antifungal özelliklere sahip olduğu saptanmıştır.Bacopa Monneri Ne İşe Yarar

7- İRRİTABL BAĞIRSAK SENDROMU

Bir çalışma, Bacopa bael meyvesi ile alındığında irritabl barsak sendromu ile ilişkili şiddetli ishal olan hastalarda konvansiyonel tedaviye göre daha etkili olduğunu ortaya koymuştur. IBS’ nin ana belirtisi olarak kabızlık görülen hastalarda geleneksel tedaviye göre daha iyi sonuçlar verdiği tespit edilmiştir.

SONUÇ

Herhangi bir beslenme takviyesinde olduğu gibi Bacopa’ da kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır. Herhangi bir yan etkisi veya ilaçlarla etkileşimi olup olmadığını anlamak için yan etkilerini öğrenin.