bitkisel en etkili Çil Maskesi Tarifleri

tarafından
107
bitkisel en etkili Çil Maskesi Tarifleri

Çiller genellikle güneşin ciltteki zararlı etkisi ve genetik yatkınlıkla ortaya çıkan, küçük kahverengi lekelerdir. İki çeşit çil vardır. Bunlar, çocuklarda görülmekle birlikte yüzde ve güneşe maruz kalan bölgelerde oluşan efelit tipi çiller ve ileri yaşlarda ortaya çıkan, koyu renkte ve düzensiz olan solar lentigo türü çillerdir. Çilleri azaltmak için maske uygulamaları olduğu gibi çil tedavisi kimyasal peeling ve lazerle de yapılabilir.

1.MASKE:
Çillerin rengini açabilecek ve azaltabilecek etkiye sahip olan maskelerden ilki:

-> 2 yemek kaşığı keten tohumu

-> 1 bardak sıcak su

kullanılarak hazırlanılabilecek olan karışımdır. Karışım kaynatıldıktan sonra soğutmak üzere bekletilir. Önce çillerin üzerine uygulanır. 2 dakika sonra da çilli bölgenin tamamına uygulanması gerekir. Maskenin ciltte 20 dakika durması yeterli olacaktır. Daha sonra cilt su ile arındırılmalıdır. Bu uygulama haftada 2 veya 3 kere uygulandığı takdirde olumlu sonuçlar almak mümkündür.

2.MASKE:
Bir diğer maske ise:

-> 1 avuç pirinç unu

-> 1 çay bardağı süt

ile hazırlanır. Temiz cilde uygulanması önemli olan bu karışım hem çillerin rengini açacak hem de cildin sıkılaşmasını sağlayacaktır. Cilde fırça yardımıyla homojen bir şekilde uygulanması gereken bu maske 20 dakika bekletilmelidir. Bu sürenin ardından maskeden arındırılan cildi, pirinç toniği ile temizlemek maksimum etkiyi sağlayacaktır. Haftada 3 kere uygulanması kesin çözüm için uygun olacaktır.

3.MASKE:
Çilleri azaltmak için uygulanan bir diğer maske ise:

-> 10 çay kaşığı badem yağı

-> 6 çay kaşığı limon suyu

-> 3 çay kaşığı bal

ile hazırlanır. Elde edilen maske, pamuk yardımıyla yüze uygulanmalıdır. 25 dakika ciltte bekletildikten sonra bol su ile temizlenmelidir. Bu maskenin de çilleri azaltıcı özelliği iyidir. Maskelerin düzenli olarak uygulanması, çilleri azaltma sürecine olumlu etki yapacaktır.