Brokoli filizinden gelen şifa

tarafından
272
Brokoli filizinden gelen şifa

Bu gün ise sizlere brokoli filizinden bahsetmek istiyorum. Ekilen brokoli tohumları çimlendikten 3-4 gün sonra tüketilmekte. Tam bir sağlık deposu olan brokoli filizinin 3-4 günlük filizleri sulforaphane maddesi bakımından, erişkin sebzeye göre yaklaşık 50 kat daha yoğun olduğunu göstermiştir. Yani bir tutam ( 30 gr ) brokkoli filizi yemek 1,5 kg brokkoli sebzesi yemeye eşdeğerdir !

Brokoli Filizi = Sulforaphane Maddesi = Antikanserojen

Johns Hopkins Üniversitesinde yapılan çalışamalar Brokkoli sebzesinin içinde “Sulforaphane” ( Sulforafan ) isimli çok güçlü bir antikanserojen maddenin varlığını ortaya koymuştur.

Son yıllarda sulforaphane’in antikanserojen etkileri üzerine, dünyanın saygın üniversitelerinden 500’ün üzerinde bilimsel çalışma yayınlanmıştır. Yayınların tamamı brokkoli filizinin etken maddesi sulforaphane’in güçlü bir antikanserojen olduğu konusunda fikir birliği içindedir. Sulforaphane kanserleri önleme özelliğinden öte oluşmuş kanser hücreleri üzerine de öldürücü özelliğe sahiptir. Etkisi bağışıklık sistemi üzerinden olduğu için belli kanser türlerine değil tüm kanserlere ( lösemiler dahil ) karşı etkilidir.

Brokkoli filizi doğal bir maddedir. Antikanserojen etkisi  doğal bağışıklık sistemini uyarmak ve hızlandırmak üzerinden olmaktadır. Bu nedenle sulforaphane’in herhangi bir zararlı yan etkisi yoktur.

Brokkoli Filizi Amerika Birleşik Devletleri, Avrupanın bazı ülkelerinde, Japonyada ve Avustralyada ( Johns Hopkins Üniversitesi patenti ve lisansıyla ) “Broccosprouts™” adıyla üretilip satılmaktadır.

Broccosprouts Johns Hopkins Üniversitesine patentli ve yüksek oranda sulforaphane içeren özel bir brokkoli tohumundan organik olarak üretilmektedir. 1 ons ( takribi 30 gr ) filizde en az 75 mg sulforaphane vardır. Kanser tedavisine destek olarak önerilen doz günlük 120 gr kadardır. ( 300mg sulforaphane )

 

Bilimsel çalışmalara dayanılarak Brokkoli filizi mevcut tıbbi tedavi yöntemlerine “tamamlayıcı” olarak;

Kanser hastalarına

Kanser riski altında olan kişilere

Ailesinde kanser vakaları olan kişilere

Sağlıklı beslenmeye özen gösteren kişilere önerilmektedir.

Son yıllarda yapılan bazı çalışmalar, brokkoli filizinin ( sulforaphane ) kemoterapi alan hastalarda kullanılmasının, kemoterapi ilaçlarının etkilerini artırdığını ve bu ilaçlara karşı direnç gelişmesini önlediğini göstermiştir.

Brokkoli filizi ( sulforaphane ) başta Prostat ve Mesane olmak üzere Akciğer, Meme ve Kalın barsak kanserlerine karşı çok etkili olduğu gösterilmiştir.

 

Basında çıkan bir haberi de sizlerle paylaşmak istiyorum;

Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Canfeza Sezgin, brokoli filizinin tam bir kanser savaşçısı olduğunu bildirdi. 

Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Canfeza Sezgin, brokoli filizin de yoğun olarak bulunan, antikanser özellik taşıyan doğal bileşenlerin başında gelen sulforafan isimli maddenin, kanserden korunmaya ve tedaviye yardımcı olabileceğine dair son yıllarda birçok bilimsel çalışma yayımlandığını söyledi.

Cilt kanserinde de etkili
Sezgin, “350 meme kanserli kadında yapılan bir çalışmada brokoli, kıvırcık lahana, beyaz lahana ve karnabahar gibi gıdalardan zengin beslenen kadınlarda meme kanseri riskinin yüzde 50 azaltıldığı saptanmış’’ dedi. Sezgin, ‘’Stanford Üniversitesi’nde yapılan çalışmada, brokoli filizinden zengin doğal gıdaların prostat kanseri tedavisinde ve korunmada insanlarda araştırılabilecek değerde bulunduğu gösterildi’’ diye konuştu. John Hopkins Üniversitesi’nde yapılan çalışmalarda uzun süre ultraviyole radyasyona maruz bitkiler.gen.tr bırakılan hayvanlara sulforafan verilmesiyle cilt kanseri gelişme riskinin yüzde 50 azaltıldığını belirten Sezgin, 48 bine yakın erkeği kapsayan büyük bir çalışmada, mesane kanseri riskinin, brokoli gibi sebzelerin yoğun tüketilmesiyle yüksek oranda azaltıldığının saptandığını anlattı.
Normal hücrelere zarar vermiyor
“Bu maddeyle yeni kanser hücrelerinin oluşumu nasıl engelleniyor’’ sorusuna da Sezgin, şu yanıtı verdi: “Sulforafan, kanser ve kanser kök hücrelerini ‘apoptoz’ olarak isimlendirilen, programlanmış hücre ölümünü uyararak yok ediyor. Ayrıca, kanser hücrelerinin sağ kalmasında önem taşıyan enzimlerin işlevini de engelliyor. Böylece kanser hücrelerinin çoğalması önleniyor, normal hücrelere zarar vermiyor.’’ Sulforafanın, meme, karaciğer, osteosarkoma, beyin, lösemi, melanoma, pankreas gibi çok sayıda kanser tipi üzerinde de etkili olduğunu bildirdi.
BROKOLİ FİLİZİ NASIL YETİŞTİRİLİR?
Tohumlar bir gün önceden ıslak bir bez veya ıslak kağıt peçete arasında bekletilir. Saksı veya bir kap içerisine bir miktar toprak koyarak üzeri bastırılmadan düzeltilir. Üzerine serpiştireceğimiz brokoli tohumları eşit miktarda dağıtılarak onunda üzerine bir miktar (tohum kalınlığının iki katı)  toprak örterek brokoli tohumunu ekmiş oluruz.  Toprak yapısını bozmadan bir fısfıs yardımıyla sulamayı unutmayın. Tohumlar bir kaç gün içerisinde çıkmaya başlayacaktır.
Yalnızca bir kap içerisine kağıt peçete koyarak ve tohumları bunun üzerine serperek de brokoli tohumlarını filizlendirmeniz mümkündür. Bu konu ayrıntılı bir biçimde forum sayfalarında devam edecektir