Çay ağacı yağı bilinmeyen faydaları

tarafından
184
Çay ağacı yağı bilinmeyen faydaları

Melaleuca alternifolia (tea tree oil) adı verilen Avustralya’da yetişen bitkiden elde edilir. İğne şeklinde yaprakları olan beyaz yada mor çiçekleri olan bir bitkidir. Yağı damıtma ile elde edilir. Çay ağacı yağı (1 ton yapraktan 10 litre yağ elde edilir) bakteri ve mantarları öldürür. Avustralya Melaleuca alternifolia ağacın yaprakları her mevsim yeşildir.
Çay ağacı yağı, cerrahide tamamlayıcı tedavi olarak kullanılmış olup, yanık bakımı ve diş bakımında kullanılır.
Çay ağacı yağı ile ilgili bir çok aromaterapi ve kozmetik bakım ürünü yer almaktadır. Bunlar arasında en çok sabun, şampuan, diş macunu, dudak kremi, topikal cilt üzerinde kullanılan çay ağacı kremi ve esansiyel yağlar sıklıkla üretilen ve kullanılan ürünlerdir.

ÇAY AĞACI YAĞI NE İÇİN KULLANILIR?
Çay ağacının ilk kullanımı 1925’ lere dayanmaktadır. Fakat yaygın kullanımı ise 1976’ lı yıllara dayanmaktadır. İnsanlar genellikle;
Küçük bir kesik,
Yanık,
Akne,
Atlet ayağı,
Hafif mantar tırnak enfeksiyonları,
Vajinal mantar enfeksiyonları,
Akciğer sorunları (banyo esnasında buharlaştırıcı yağ eklediğinizde) tedavi etmek için çay ağacı yağı kullanılır.
Çay ağacı yağı üzerinde küçük bir araştırma olmasına rağmen, bazı çalışmalar enfeksiyonların önlenmesi ve tedavisi için sık sık kullanılmakta ve güvenlidir.

ÇAY AĞACI YAĞI GÜVENLİ MİDİR?
Uzmanlar, bir topikal tedavi olarak günlük bazda doğrudan cilde uygulandığında güvenli olmaktadır. Saf (% 100 yağ) şeklinde cilde uygulandığında, çay ağacı yağı nadiren iritasyona (tahriş)neden olur. Ama bazı insanlarda alerjik döküntü (kontakt dermatit) şikayetleri de gelişir.
Eğer bir döküntü gelişebileceğine dair endişeleriniz varsa, ilk olarak yağı cildin küçük bir alanında deneyin. Ayrıca çay ağacı yağını sebze, zeytin ve badem yağı ile seyreltebilirsiniz.
Çay ağacı yağı, ağız yoluyla almak güvenli değildir. Kulaklarda kullanım için tavsiye edilmez, çünkü iç kulağa hasar görmesine neden olabilir, çünkü. Bir çalışmada, çay ağacı yağı içeren ürünlerin düzenli kullanımı erkeklerde bir sağlık sorunu olan jinekomasti olarak bilinen memelerde şişlik sorununa neden olabilir
ÖNEMLİ NOT: Konvansiyonel tıbbi tedavi ile alternatif bir ürün kullanarak bir birleştirme yapacaksanız mutlaka doktorunuza söyleyiniz.