Çiceklerin hızlı büyümesi için püf noktalar

tarafından
702
Çiceklerin hızlı büyümesi için püf noktalar

» Işık süresi, şiddeti
» Sulamanın önemi
» Uygun sıcaklık dereceleri
» Doğru toprak ve besleme
» Hava nemliliği ne kadar önemli?

Aşağıdaki açıklamalarım evlerinde ofislerinde çiçek yetiştirmek isteyen kişilerin birçok yanlışlarına ışık tutabilir. Ev çiçeklerinizin hızlı büyümeleri için gereken şartları en büyük hayati önem sırasına göre yukarıdan aşağıya açıkladım.

Bütün mesele bitkilerin fotosentez olayının hızlı olabilmesi, hiçbir şekilde sekteye uğramamasıdır. Aşağıdaki şartların istisnasız hepsini bitki türüne uygun olarak sağlayabilirseniz sonuçta gelişimleri mükemmel ve hızlı olur.

En başta esinti

Yaprakları hareket ettirecek, yaprak saplarını eğip bükecek kadar hareket ettirme kuvvetine sahip esinti gelişimi hızlandırır. Şimdi diyeceksiniz her bitkinin yapraklarını hareket ettirme şiddeti farklı. Haklısınız. İnce zarif bitkileri meslela barış çiçeğini, aşk merdivenini ölçü alabiliriz.

Tabii ki bütün gün devamlı olması gerekmez. Gün içinde aralıklarla. Hava çok soğuk değilse pencereleri açarak, hatta zaman zaman hava cereyanına maruz bırakarak, veya vantilatör çalıştırıp üstlerine üflettirerek gün içinde birkaç kez esinti sağlamalısınız.

Pencereleri açma imkânınız yoksa bir vantilatör kullanın. Otomatik hareket ettiren küçük bir cihaza bağlarsanız her saat başı kendiliğinden 15 dakika çalışır durur. Ayaklı oda vantilatörlerinin başı sağa sola hareket ediyor her yere esinti sağlıyor çok kullanışlı.

Havası fazla kuru olan yerlerde ise suyu sisleme gibi çevreye yayan vantilatör çok iyi işe yarar. Bunlar aslında insanların kullanmalarına yönelik olarak aşırı sıcak yaz günleri için düşünülmüş.

Eğer sıcaklık şartları doğru ise esinti gündüz boyunca biraz daha az, gece boyunca daha sık olmalı olmalı.

Yeterli şiddette ışık

Her bitki güneşe ihtiyaç duyar. En azından, yapraklara güneş değmese bile güneş gelen oda içinde yansıyan güneş ışınları bazı bitkilere yetiyor. Yani kuvvetli aydınlık ortam birçok bitkilere yetebilir. Sadece çiçek açmalarına yeterli olmayabilir. Ben antoryumlarımı salonun en fazla güneş alan pencere önünde tutuyorum (salona sabah güneşi öğleye kadar geliyor). Yaz kış kesinlikle çiçeksiz kalmazlar. Yazları pencere tülü ile güneşi filtrelerim. Kışınsa tam direkt güneş alır. Size tavsiyem çiçeklerinizi güneşten mahrum etmeyin. Yapraklara güneş ışınları gelmeli, azıcık ısıtmalı.

Işık süresi

Gündüz süresini bitkiler ilkbahardan sonbahar sonuna kadar doğada olduğu gibi algılamalı. Perdeleri güneş doğmadan önce iyice açın.

Fotosenteze yetecek şiddette ışığın süresi ayrı. Gündüz ışığının en az 8 saat şiddetli olmasını sağlayın. Işığın şiddetlenmesi evlerde güneş doğduktan bir iki saat sonra başlıyor.

Yaprakları ısıtacak kadar güneş isteyen bitkilerde güneş süresi ayrı. Genelde günde en az iki saattir. Bütün bunlara dikkat edin.

Burada en önemli faktör şudur: Hızlı gelişim için günden en az 8 saat fotosenteze yetecek şiddette ışık lazım.

Gündüz süresi

Özellikle evde çiçek açan türler için önemli. Ve bunlardan subtropikal bölgelere ait olanlara lazım, yani meselâ tam tropikal olan antoryumlar ve Afrika menekşeleri gündüz süresini hiç önemsemiyor, sadece fotosenteze yetecek kadar şiddette olan ışığın süresi önemlidir. Bir de günde iki üç saat kadar kızılımsı güçlü ışınlar lazım ki çiçek açmayı gerekli görsünler (bu haftanın her günü olmasa da olur).

Subtropikal türlerden yılbaşı kaktüsü, Kalanchoe, Atatürk çiçeği gündüz süresine göre hareket ederler. Gündüz süresi uzun olunca hızlı gelişir, sonbahar ortasında gündüz süresi hızla kısalırken de çiçeklenmeye karar verirler.

Hızlı gelişim istiyorsanız bitkilerinizin ilkbaharda sonbahara kadar gündüz saatlerini çok iyi algılayabilmesini sağlayın. Bazı insanlar perdeleri sıkı sıkı kapatır öğleye doğru açarlar. Böylece bitkilerin gelişimi sekteye uğrar.

Su

Gereğinden fazlası daima zararlıdır. Bitki yeni gelişimler gösteriyorken su sıkıntısı çekerse bu da zararlı. Hem kökler daima çamurda kalmayacak hem gelişim dönemlerinde su sıkıntısı çekmeyecek. Susuz kalmak bütün fotosentez çalışmalarını fena halde etkiler. Gereğinden fazla sulamada ise köklerin su emici hassas tüyleri zarar görür bitki topraktan su alamaz. Yetiştirdiğiniz bitkilerin türüne göre her biri için tek tek araştırma yapın en uygun toprak ve en uygun sulama düzenini öğrenin.

Doğru ısı derecesi

Her bitki için değişik olabilir. Bitkilerinizin türe göre ihtiyaçlarını iyi öğrenip dikkatli olmalısınız. Büyük çoğunluk en iyi gelişimi 19C – 27C dereceler arasında gösterir. Mükemmel gelişim için son sınırlar 16 – 30 arası dereceler. Gece – gündüz arasında ortalama 8 derece ısı farkı olmalı (buna göre gece boyunca ısının biraz düşük, esintinin biraz fazla olması bitkilerin sağlıklı gelişim göstermeleri için çok önemlidir).

Doğru toprak ve bitki besinleri

Herşey kolay da doğru toprak ayarlamak “günümüzde” çok zor. Poşetlerde satılan hazır topraklar kesinlikle yetersiz. Üstelik bunlarda özel verilen bitki besinlerini kökler pek alamıyor çünkü dengeler fena halde bozuluyor. Hazır topraklar ne kadar iyi kalitede olursa olsun bitkilerin hızını birçok türde yavaşlatır. Öyle tasarlanmışlar ki aynen vazoluk çiçekleri sağlıklı tutacak özel su gibi bitkileri sağlıklı tutabiliyor o kadar. Yardımcı olabilecek sayfalar:
1- » Havasız mekânlara uygun toprak hazırlamak..
2- » En iyisi gerçek topraklara dönmek..

Besin verme

Bitki besini kullanmak bu topraklarda kesinlikle şart. Ama her türde işe yaramaları mümkün olmayabiliyor. İşe yaramaları için de özel bir iki uygulama yapmak lazım. Bitki besinleri sayfasında açıkladım. Sayfada beşinci kısımda “Saksı bitkilerine bitki besini verme tarzı ve sıklığı” başlığı altında okuyabilirsiniz. Bakınız: »Bitki besinleri ve suni gübreler.

Saksı büyüklüğü önemli bir faktör

Ev, ofis süs bitkileri tropikal ülkelere aittir. Soğuk toprağı pek sevmezler. Eğer köklerinin ihtiyacının dışında çok fazla büyük saksılara dikerseniz kökler fazla toprakta hem havasız kalıp boğulacak hem de kökler fazlasıyla serinde kalacaktır. Bu da gelişimin durmasına, ölüm sürecinin başlamasına sebep olacaktır. Onun için bitkileri köklerinin anca sığacağı yeterlilikte saksılara dikmelisiniz. Köklerinin rahat edememesi, yumak oluşturması hiç zararlı değil. Bilakis daha hızlı daha sağlıklı gelişim olur. Saksı küçük diye düşünüp kocaman saksılara dikmeyin. Bunlar bağ-bostan bitkisi değil. Tropikal memleketlerin bitkileri.

Hava nemi

Her bitki için büyük önem taşımaz. Salon / ofis süs bitkilerinin hemen hemen tümü tropikal yağmur ormanlarına aittir ve yoğun nemli hava isterler. Ama o bölgelerden süs bitkisi olarak seçilenler düşük hava nemini, kuru havayı tolere edebilen türlerdir. Yine de bazıları fazlaca hava nemliliği ister. O istisnaları burada yazmıyorum. Yetiştirdiğiniz bitkilerin özelliklerini iyi araştırmalı, özelliklerini iyi öğrenmelisiniz.
Ayrıntılı bilgi: » Hava nemlendirme yolları..