Cilt Bakımında E Vitamini Kaynağı Kabak Çekirdeği Yağı

tarafından
133
Cilt Bakımında E Vitamini Kaynağı Kabak Çekirdeği Yağı

Kabak çekirdeği yağı bal kabağının çekirdeklerinden yapılan, sağlığa faydalı bir yağdır. Kabakgiller familyasından gelen ve Latince adı Cucurbita Pepo olan kabağın; sakız kabağı, helvacı kabağı, bal kabağı gibi çeşitleri vardır. Yemek ve tatlı yapımında kullanılan kabağın çekirdekleri de kendisi kadar faydalıdır. Kabak çekirdeği, yassı ve koyu yeşil renkte olup sarımsı renkte bir kabuk içinde yer alır. Çekirdekleri kabuksuz olarak üretilen çeşitleri de bulunur. Kavrularak kuru yemiş şeklinde tüketilen çekirdekler, diğer çekirdeklere oranla daha besleyici ve lezzetlidir. Kalori oranı da oldukça yüksektir.

Kabak; potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir gibi madensel elementler ile B1, E, A ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Çekirdekleri de aynı özellikleri içerir. Bu çekirdeklerden elde edilen kabak çekirdeği yağı bileşiminde esansiyel yağ asitleri barındırdığı için damarların, sinirlerin ve dokuların korunmasına çok yardımcı olur. Kabak çekirdeği yağı hakkında öğrenmek isteyeceğiniz her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir?
Kabak çekirdeğinin bir dizi işlemden geçirilmesiyle üretilen kabak çekirdeği yağı hem sağlık alanında hem de kozmetik sektöründe kullanılan bir bitkisel yağdır. Bünyesinde barındırdığı A, B ve E vitaminleri, omega 3, omega 6, selenyum ve çinko mineralleri ile pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Kabak çekirdeği yağı faydaları arasında saç ve cilt sağlığına yaptığı katkılar da vardır. Diğer faydaları ise şu şekilde sıralanır:

Amino asit yönünden çok zengin olduğu için stres ve depresyon tedavisinde kullanılır.
Kabak çekirdeği yağı prostat kanserine karşı koruyucudur.
İdrar zorluğu çeken kişilere fayda sağlar. İdrar kesesi sorunlarına iyi gelir.
Sabahları görülen mide bulantılarına karşı faydalıdır. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
Bağırsakların düzenli olarak çalışmasında etkilidir. Kabızlığa karşı iyi gelir.
Kabak çekirdeği yağı kemikleri güçlendirir. Romatizma hastalıklarının tedavisinde destek ürün olarak kullanılır.
Omega 3 ve omega 6 içerdiği için kolesterolün düşmesine yardımcı olur.
Kısırlık sorununda yaşanan hormon düzensizliğinde faydalıdır.
Çocuklarda görülen bağırsak kurtlarının düşmesine yardımcı olur. Kabak çekirdeği yağı parazit düşürme için de etkilidir.
Antioksidan özelliği taşır. Kalp ve böbrek sağlığı için faydalıdır.
Mesanede oluşan iltihaplanmalara karşı etkilidir.
Vücut direncini artırır ve hastalıklara karşı korur.
Antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki serbest radikallerle savaşır. Kansere karşı koruyucu olduğu yönünde görüşler vardır.

Kabak Çekirdeği Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?
Kabak çekirdeği yağı cilt lekeleri için kullanılan bir bitkisel yağdır. İçeriğinde bulunan zengin E vitamini, ciltteki lekeleri tedavi eder ve cildin kendini yenilemesine yardımcı olur. Cilt sağlığı ve güzelliği için E vitamini çok önemlidir. Çünkü hücre zarlarının bozulmasını önleyen, hücrenin sağlıklı kalmasına yardım eden yaşlanma karşıtı bir vitamindir.

Kabak çekirdeği yağı bünyesinde barındırdığı zengin E vitamini ile genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmak isteyen herkese yardımcı olur. Ciltte oluşan ya da oluşacak kırışıklıklarla savaşır. Kabak çekirdeği yağı dışında kremini de kullanarak kaliteli bir cilt bakımı yapabilirsiniz. Göz kenarlarında meydana gelen kırışıklıklar ve kaz ayakları için kabak çekirdeği yağından yardım alabilirsiniz. Kabak çekirdeği yağının cilde olan faydaları şu şekilde özetlenebilir:

Bağışıklık sistemini güçlendirerek cildin güzelleşmesine ve genç kalmasına yardım eder.
Güneşin etkisiyle oluşan cilt lekelerini gidermede faydalıdır.
Göz çevresine sürülebilir. Bu bölgede bulunan yaşlanma izlerini azaltır.
Kabak çekirdeği yağında bulunan uçucu yağ asitleri, sebum üretimini artırarak cildin nemli kalmasını imkan tanır.

Kabak Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?
Kabak çekirdeği yağı prostat kanserine karşı koruduğu gibi prostat büyümesine karşı da etkilidir. Prostatın büyümesiyle oluşan idrar zorluklarının giderilmesinde yardımcı olur. İçerdiği karotenoid ve fitosterol ile erkeklerde görülen prostat büyümesini azaltır. Kalp ve damar hastalıklarına karşı iyi gelir. Damarları esneterek kan dolaşımının düzenlenmesini sağlar.

Olası kalp krizlerine karşı koruyucu özellik taşır. Fosfor içeren kabak çekirdeği yağı kemikleri güçlendirerek böbreklerin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Kemik erimesini azaltır. Cilt sağlığına iyi gelen kabak çekirdeği yağı saç bakımı için de çok yararlıdır. Saç dökülmesini önler, saçların sağlıklı olarak uzamasına yardım eder.

Kabak çekirdeği yağı hem dahili hem de harici olarak kullanılabilen bir bitkisel yağdır. İçerek tüketmek isterseniz her sabah aç karnına 1 tatlı kaşı olmak üzere içebilirsiniz. Tek başına yağ olarak içmekte zorlanırsanız bir çay bardağı ılık suyun içine karıştırarak tüketmeyi deneyebilirsiniz. Salatalarınıza zeytinyağı ile karıştırarak koyabilirsiniz.

Harici olarak kullanacaksanız kabak çekirdeği yağını uygulayacağınız bölgeye hafif bir masajla yedirerek sürebilirsiniz. Yüzünüze uyguladığınızda cildinizi yumuşacık yaptığını görürsünüz. Ayrıca kabak çekirdeği yağı ve mısır unu ile bir merhem hazırlayarak kullanabilirsiniz. Tüm bitkisel yağlarda olduğu gibi bu yağı da kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Kabak Çekirdeği Yağı Nasıl Elde Edilir?
Koyu yeşil bir rengi olan kabak çekirdeği yağı, sarı renkte çiçekler açan sürüngen bir bitki olan kabağın çekirdeklerinden soğuk pres yöntemiyle elde edilen bir yağdır. Bu yöntemle evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz bir yağ değildir.

Vitamin ve mineraller dışında bitkisel protein, nişasta ve çinko da içerir. Besin değeri yüksek bir yağdır. Yağın yapımı için önce kabağın taze çekirdekleri alınır ve işlenir. Daha sonra soğuk presleme yöntemiyle kabak çekirdeği yağı elde edilir. İnsan sağlığına birçok faydası olan yağ, iltihap önleyici özelliğinin yanı sıra antioksidan bakımından da zengindir. Kabak çekirdeği yağı zayıflatır mı diye merak edenler için sorunun yanıtı hayır. Zaten kendisi bir yağdır, üstelik güçlü bir besin değerine sahiptir.


Kabak Çekirdeği Yağı Zararları ve Yan Etkileri

Kabak çekirdeği yağının bilinen bariz bir zararı yoktur. Fakat kullanılmadan önce kesinlikle bir uzman doktordan görüş almak gerekir. Özellikle düzenli ilaç kullanan hastaların, doktorlarına danışmadan kullanmaları kötü sonuçlar doğurabilir. Hamilelerin ve emziren annelerin kullanmaları tavsiye edilmez.

Herhangi bir sağlık sorununuz olmasa da doktor tavsiyesi almadan kullanmanız doğru olmaz. Alerjik bünyeli kişiler için sorun yaratabilir. Aşırı tüketimi de zararlıdır.

Kabak Çekirdeği Yağı Fiyatları Ne Kadar? Nerede Satılır?
Kabak çekirdeği yağı fiyatı değişkendir. Yağın üretimini yapan markaya, satışa sunulduğu noktalara ve miktarına göre değişim gösterir. Fakat çok uygun fiyatlı bir ürün değildir. Yaklaşık olarak, 250 ml’lik şişelerde satılan yağın fiyatı 35 TL ile 65 TL arasında değişen fiyatlar içermektedir.

Kabak çekirdeği yağı kapsül olarak da satılır. Hangi şekliyle isterseniz alıp tüketebilirsiniz. Sağlığa olan katkılarından dolayı oldukça popüler olan kabak çekirdeği yağını her yerde bulabilirsiniz. Baharat üretimi yapan büyük markaların ya da bitkisel yağ üretimi yapan firmaların ürünlerini aktarlarda, bitkisel ürün marketlerinde, büyük marketlerde kolayca bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra internet üzerinden satış yapan firmalardan da temin edebilirsiniz. Bu tarz bitkisel yağlar artık eczanelerde de satışa sunulmaktadır.

Alacağınız ürünün bilinen bir markaya ait olmasına dikkat etmelisiniz. Ucuz ve hangi şartlarda üretildiği belli olmayan kabak çekirdeği yağı ürünlerinden uzak durmanız sağlığınız için büyük önem taşır. Ürünü almadan ve kullanmadan önce doktorunuzdan görüş almayı ihmal etmemelisiniz.