Cilt Lekeleri İçin Boza Maskesi Nasıl Yapılır?

tarafından
89
Cilt Lekeleri İçin Boza Maskesi Nasıl Yapılır?

Boza hem cilt lekelerini gidermek hem de cildi temizlemek için adeta birebir. Dışarıdan satın aldığınız ve tercihen organik olan boza ile yapacağınız boza maskesi cildinize çok iyi gelecek. Ancak boza maskesinde boza, tek başına uygulanmıyor. Bozayı bazı maddeler ile karıştırarak farklı amaçlara uygun boza maskeleri hazırlayabilir ve cildinize uygulayabilirsiniz. Bunun için size cilt lekelerine iyi gelecek bir boza maskesi ile cildinizi temizleyecek ve peeling işlevi görecek bir boza maskesini önerecek ve tariflerini vereceğiz.

Cilt Lekeleri İçin Boza Maskesi Nasıl Yapılır?

Bazen güneş ışınları bazen de sağlıksız beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkan cilt lekelerinizi gidermek için evinizde boza maskesini oldukça pratik ve ekonomik bir şekilde hazırlayabilir ve cildinize uygulayabilirsiniz. Boza maskesi için kullanacağınız ürünlerinin hemen hemen hepsi zaten evinizde halihazırda bulunan ürünler olacak.

Malzemeler:

1 tatlı kaşığı kadar yulaf unu ya da arpa unu
1 tatlı kaşığı kadar boza
Hazırlanışı:

Bir tatlı kaşığı kadar bozayı tercihen cam bir kasenin içerisine koyun.
Ardından bir yandan karıştırarak kasenin içerisine 1 tatlı kaşığı kadar yulaf ununu ya da 1 tatlı kaşığı kadar arpa ununu ilave edin.
Bu iki malzemeyi iyice homojen bir kıvam alana kadar karıştırın.
Cilt Lekeleri İçin Boza Maskesi Kullanımı

Hazırlamış olduğunuz boza maskesini cildinize uygulamadan önce cildinizi iyice temizlemeniz ve kurulamanız gerekiyor. Eğer cildinizde makyaj var ise bu makyajı da makyaj temizleyiciler ile iyice çıkarmaya özen gösterin ve makyaj temizleyici uygulamasından sonra da iyice yıkayın ve kurulayın. Ardından maskeyi cildinize yavaş hareketlerle ve masaj yaparak uygulayın. Böylece cildiniz bu karışımı çok daha rahat bir şekilde emecek. Eğer sert hareketlerde bulunursanız cildiniz zarar görebilir ya da tahriş olabilir. Maskeyi cildinizin tamamına uyguladıktan sonra 10 dakika boyunca cildinizde bekletin. 10 dakikanın ardından maskeyi ılık su ile tüm yüzünüzden tamamen temizleyin.

Bu işlemi haftada birkaç defa cildinize uygulayabilirsiniz. Tam olarak etkisini görebilmek için düzenli uygulamanız çok önemli olacak. Ancak cildinize bu maskeyi gereğinden fazla uygulamaktan kaçının. Eğer cildinizde kızarıklık, yanma ya da kaşıntı gibi beklenmeyen bir etki görürseniz hemen maskeyi cildinizden temizleyip bir doktora başvurun. Bu maskenin yanlış kullanıldığına ya da içindeki maddelere karşı cildinizin alerjik reaksiyon gösterdiğine bir işaret olabilir.

Cilt Temizleyici Olarak Boza Maskesi Nasıl Yapılır?

Boza maskesini cildinizi temizlemek ve ölü derilerden arındırmak için de tercih edebilirsiniz. Böylece cildiniz çok daha yumuşak ve çok daha canlı bir görünüme kavuşur. Bu haliyle yapmış olduğunuz boza maskesi cildinizde peeling görevi görecek. Ölü derileri cildinizden arındırırken cildinizde oluşmuş olan siyah noktaları da ortadan kaldıracak. Ayrıca cildinize parlaklık ve canlılık kazandıracak.

Malzemeler:

1 tatlı kaşığı kadar boza
1 çay kaşığı kadar toz tarçın
1 çay kaşığı kadar toz şeker
Hazırlanışı:

Cam bir kasenin içerisine ilk olarak 1 tatlı kaşığı kadar bozayı koyun.
Ardından içerisine 1 çay kaşığı kadar toz şekeri ilave ederek karıştırmaya başlayın.
Karıştırırken karışımın içine 1 çay kaşığı kadar toz tarçını da ilave edin.
Tüm malzemeleri iyice karıştırarak macun kıvamına getirin.
Cilt Temizleyici Olarak Boza Maskesi Kullanımı

İlk olarak işleme başlamadan önce cildinizde makyaj var ise bu makyajı iyice çıkarmalı ve cildinizi iyice yıkayıp temizlemelisiniz. Uygulama öncesinde cildinizin kuru olması gerektiği için iyice kurulamaya da dikkat edin. Ardından hazırlamış olduğuz macun kıvamındaki boza maskesini tüm cildinize oldukça nazik hareketler ile ve masaj yaparak uygulayın. Bu noktada tüm malzemeyi cildinizin tamamına yedirmeye özen gösterin. Her yere iyice uyguladıktan sonra boza maskesini cildinizde 10 dakika boyunca bekletin. Ancak bu süreyi geçmemeye özen gösterin. Peeling etkisi gösterecek olan bu boza maskesi sayesinde cildiniz ölü hücrelerden arınacak ve çok daha canlı bir görünüme kavuşacak. Maskeyi uyguladıktan sonra ılık su ile yıkayıp cildinizi iyice temizlemelisiniz.

Bu işlemi 10 günde 1 cildinize uygulayabilirsiniz. Eğer bu şekilde düzenli uygulama yaparsanız etkisini görmeye başlayabilirsiniz. Fakat ilk uygulamada istediğiniz etkiyi yakalamanız çok da kolay değil. İşlem sonrasında cildinizin nemlenmesi ve yumuşaması için bir nemlendirici krem kullanabilirsiniz. Ancak gözenekleriniz fazlasıyla açılmış ve hassaslaşmış olacağı için kullanacağınız nemlendiricinin çeşidine de dikkat etmenizde fayda var. Olabildiğince sade ve parfümsüz nemlendiriciler tercih etmelisiniz.

Boza Maskesinin Faydaları

Boza maskesini peeling olarak kullandığınızda cildinizdeki ölü deriler temizlenir. Aynı zamanda bozanın içerisinde yer alan mineraller sayesinde cildiniz eski parlaklığına kavuşur ve canlanır. Cildinizde bulunan sorunların onarılması için de boza maskesi oldukça etkili.

Tüm bunların yanı sıra boza maskesi cildinizde bulunan ve pek çok kişiyi rahatsız eden renk ve ton farklılıklarını da dengeleme konusunda oldukça yardımcı bir maske. Üstelik cildinizdeki lekeli görüntüler de bu maske sayesinde ortadan kaybolur. Özellikle yaşlanma etkisi olarak cildin daha solgun, daha cansız ve salmış görüntüsü de giderilir. Ayrıca bu boza maskesi bozanın içerisinde bulunan maddeler sayesinde tüm pigmentlere etki edeceği için cildinizi çok daha genç ve gergin bir görüntüye sokacaktır. Bir nevi botoks etkisi yarattığı da söylenebilir.

Çünkü boza yalnızca cildinizin üstüne değil aynı zamanda deri altına da etki eder. Tüm bunların yanı sıra güneş yüzünden ortaya çıkmış olan cilt lekeleri ya da fazla yağdan ve gözeneklerin tıkanmasından dolayı oluşan siyah noktaları da boza maskesinin peeling etkisi sayesinde gidermek mümkün olur.

Boza Maskesinin Zararları

Teknik olarak boza maskesinin cildinize herhangi bir zararı olmaz. Çünkü içerisindeki ürünlerin tamamı doğal ve cilde faydaları maddeler. Ancak söylenen kullanım yöntemlerine ve kullanım sürelerine kesinlikle dikkat etmek gerekir. Bu sürelerdeki sapmalar cildinizde olumsuz etkiler yaratabilir. Bunun yanı sıra yukarıda sıralamış olduğumuz boza maskelerinin içerisinde bozanın haricinde tarçın, şeker ve yulaf unu gibi besin maddeleri de bulunuyor. Eğer cildinizin bu maddelerden herhangi bir tanesine alerjisi var ise bu maskeyi uygulamamanızı öneririz. Yoksa cildinizde kaşıntı, kızarıklık, kabarıklık ve yanma gibi etkiler görülebilir.

Bazen bu alerjik durumları bilmiyor olabilirsiniz. O nedenle öncesinde maskeleri bacağınızın küçük bir bölgesinde denemeniz gerekir. Fakat her zaman vücudun her bölgesi her maddeye aynı şekilde reaksiyon vermeyebilir. Bu yüzden bacağınızda olumsuz bir durum yaratmamış olsa da yüzünüzde herhangi bir olumsuz etki yaratması halinde maskeyi hiç vakit kaybetmeden temizlemeli ve bir uzmana görünmelisiniz. Bir de halihazırda hassas ciltlere sahip olan kişiler peeling işlevi görecek olan toz tarçınlı ve toz şekerli boza maskesini kullanmadan önce dikkatli olmalılar.