Ana Sayfa / Bitkisel Bakım / cilt sıkılaştırıcı doğal yöntemler

cilt sıkılaştırıcı doğal yöntemler

Kilo vermek, gebelik ve yaşlanma gibi etkenlerden dolayı cilt sarkmaya ve elastikiyetini kaybetmeye başlar. Karın bölgesi, kol ya da uyluklar üzerindeki deri olsun, sıkılaştırmak için uygulanabilir bazı tedbirler bulunmaktadır. Hangi cilt bakımı, beslenme ve yaşam tarzı değişikliklerinin cildinizi daha sıkı hale getirdiğini öğrenebilirsiniz.

Cildimiz çoklu tabakaya sahiptir ve en alttaki tabaka yeni hücrelerin gelmesi amacı ile sürekli olarak kendini yenileme yeteneğindedir. Bu yeni hücreler alt tabakalardan yukarı çıktıkça yavaşça ölür ve yerine keratin isimli koruyucu bir protein dolar. Keratin ise hem UV hem de kirliliğe karşı bir bariyer olarak görev yapar. Zamanla bu ölü hücreler deride birikerek cildin daha yaşlı görünmesine neden olur. Bir tampon kullanarak bu biriken hücrelerden kurtulabilir, cildinizi sıkılaştırabilir ve kırışıklık ve akne oluşumunu önleyebilirsiniz.
Yöntem 1: Öncelikle Uygun Cilt Bakımı
#### Cilt fırçalama yapınız. Çoğu insan farkında olmayabilir ama cilt fırçalama ile cildinizdeki ölü hücreleri temizleyerek bunların yerine yenilerinin oluşması sağlanır. Fırçalama işlemi aynı zamanda cilt üzerinde ilgili alandaki dolaşımı arttırarak cilt hücrelerinin kendilerini yenilemek için gerekli olan hayati besin öğeleri ve oksijeni alması için uyarır.
Kuru fırçalama, mükemmel bir cilt fırçalama tekniğidir ve aynı zamanda ucuzdur. Öncelikle kozmetik mağazaları veya eczaneden bir tane doğal liflerden yapılmış vücut fırçası temin ediniz. En iyi sonucu elde etmek içinse aşağıdaki tekniği kullanın:
Duş almadan önce sabah cildinizi kuru şekilde fırçalayınız. Bunu yaparken hem cildiniz hem de fırçanız kuru olmalıdır.
Bacaklarınızı ve kollarınızı fırçalarken uzun vuruşlar yapınız. Ayaklardan uyluklara ve ellerden omuzlara doğru fırçalama yapın. Her zaman kanın akış yönüne doğru fırçalama yapmaya çalışın.
Cildinizin gevşek ve pullanma olan bölgelerine yoğunlaşın. Karın ve kalça bölgelerini de unutmayın.
Fırçalama jelleri ve hazır fırçalama ürünleri (scrub) de etkili olabilir. Mağazadan hazır ürünler satın alabileceğiniz gibi kendinizde evde kahverengi şeker, bal ve diğer doğal malzemeler kullanarak yapabilirsiniz.
Mineral ve tuz ile fırçalama scrubları da cilt sıkılaştırma için mükemmel sonuçlar vermektedir. Banyoda fırçalamayı yaptıktan sonra tuzu temizleyin.
#### Cildiniz nemli tutmak için yağ kullanın. Duştan sonra, cildinize bir kat yağ uygulayarak cildin nem, tutmasına yardımcı olabilir ve daha elastik olmasını sağlayabilirsiniz.
bitkiler.gen.tr
Bebek yağı ucuz ve bulması kolaydır. Hint yağı ve badem yağı da aynı şekilde cildiniz için harika sonuçlar almanızı sağlar.
Banyo suyunuza birkaç damla yağ eklenmesi, hem cildinizin rahatlamasına hem de cildinizin sıkılaşmasına katkıda bulunur.
#### Cilt sıkılaştırıcı krem ​​veya losyon deneyebilirsiniz. Bu ürünlerin içinde cildi sıkılaştırmaya yardımcı A ve E vitaminleri ile kolajenlerin olmasına dikkat ediniz.
Sıkılaştırmak istediğiniz cilt bölgesine yoğunlaşarak krem ve losyonu günde en az bir kere sürmeye çalışın.
Aloe önemli bir doğal cilt sıkılaştırıcısıdır. Bunu ihtiva eden losyonlar kullanabileceğiniz gibi saf aloe da uygulayabilirsiniz.
#### Cilt maskesi kullanın. Yüzünüzdeki cildi güçlendirmek için tasarlanmış olan maskeleri aynı zamanda uyluk, karın ve kollarda da kullanabilirsiniz. Mağazadan satın aldığınız ya da kendinizin hazırladığı maske maskeyi haftada bir veya iki defa sıkılaştırmak istediğiniz cilt bölgesine uygulayınız.
Yöntem 2: Diyet ve Egzersize Önem VerinCilt Sıkılaştırma Diyeti
#### Bol bol su için. Sağlıklı bir cilt, hidrate (sulu) cilttir. Bu nedenle gün boyunca bol su içtiğinizden emin olun. Günlük en az altı ila sekiz bardak su içilmesi önerilmektedir.
Hindistan cevizi suyu ve bitkisel çayları içmek de vücudu hidrate tutar ve temel besin maddelerinden yararlanmasını sağlar.
Vücuttan su kaybına yol açtıkları için aşırı alkol ve kahve içmekten kaçının.
#### Çiğ yiyecekler yiyin. Meyve ve sebzeler doğal halleriyle cilt için çok faydalıdır. İçerdikleri mineral ve vitaminler sayesinde cildinizin sağlıklı gelişimini destekler ve daha güzel görünmesini sağlar.
Kahvaltılarınızda meyve ve sebze tatlılarını tüketin.
Meyve ve sebze suları hazırlamak da günlük ihtiyacı karşılamanın etkili bir yoludur. Cilt için en iyi sonuçları lahana ve ıspanak gibi yeşil sebzeler tüketerek görebilirsiniz.
#### Ağırlık egzersizleri çalışabilirsiniz. Kardiyo egzersizleri zayıflamak ve kilo vermek için etkilidir fakat cildin daha sıkı görünmesi için kas tonusu da gereklidir. Bu kas tonusunu kazanmak içinse ağırlık egzersizleri yapılmalıdır. Yaptığınız ağırlık egzersizlerinde göbek, kollar ve uyluk bölgelerine yoğunlaşmaya ve buralardaki kasları güçlendirmeye çalışın.
#### Yoga gibi egzersizler de yapabilirsiniz. Yoga, kilo verdikten sonra vücudu güçlü tutar ve kan dolaşımına yardımcı olur. Yoga yapmak için varsa yoga derslerine yazılabilir ya da kendiniz evde video derslerini izleyerek takip edebilirsiniz.
#### Jimnastik yapabilirsiniz. Spor salonlarında yapılan tüm egzersizlerin cilt tonu için faydası gerçekten büyüktür.
Şınav ve barfiks ile kol ve üst gövde üzerinde çalışabilirsiniz.
Mekik ile karın kasları üzerinde çalışın.
Bacaklar için de bacak geliştirme egzersizleri çalışınız.
Yöntem 3: Cilt Tonunu Artırmak İçin Neler Yapılır
#### Masaj yapınız. Masaj, kan dolaşımını arttırdığı için cilt sıkılaştırma açısından mükemmel sonuçlar verir. Masaj yaparken cildinizin sıkılaştırmak istediğiniz bölgelerine yoğunlaşın.
#### Sert sabunları kullanmaktan kaçının. Sodyum sülfat ve benzeri kimyasallar içeren cilt bakım ürünleri cildi kurutmak suretiyle zarar verebilir. Cildinizi sıkılaştırmak istediğiniz zaman endüstriyel temizleyiciler yerine doğal ürünleri tercih ediniz.
Yağlar ile yapılan temizleyiciler cilt sıkılaştırma için faydalıdır.
Cildiniz üzerinde yumuşak bir fırçalama ve ardından yağ ve losyon uygulaması yapmanız, sabunlara olan ihtiyacınızı giderecektir.
#### Cildinizi güneşten koruyun. Güneşin zararlı ışınları verdiği hasar ile cildinizin daha yaşlı görünmesine ve esnekliğini kaybetmesine neden olur. Güneş kremi kullanın veya cildinizi korumak için cildi kaplayacak elbiseler giyiniz.
Yöntem 4: Cilt Sıkılaştırıcı Ekstre, Tonik ve Maskeler
Yulaf ezmesi ve Çay Ağacı Yağı Toniği
Çay ağacı yağı ile organik tam tahıllı yulaf ezmesini birleştirin. Yulaf ezmesi;yulaf ezmesi maskesi cilt sıkılaştırma
Anti-inflamatuar ve sakinleştirici özellikleri nedeni ile güneş veya diğer stres gibi dış travmanın neden olduğu hasarı iyileştirir.
Hafif bir cilt soyma görevi de yine yulaf ezmesi tarafından yerine getirilir. Bu da gevşek cildi sıkılaştırır ve büyük gözeneklerin görünümünü azaltır.
Alternatif olarak;
Çay ağacı yağı ise cildinizin sağlığı için zararlı enfeksiyonlara karşı mücadele etmeniz için yararlı antimikrobiyal maddeler içerir.
Bunun dışında cilde kolayca nüfuz eden iyi bir nemlendirici olup cilde esnek ve pürüzsüz özelliği katar.
Yumurta Beyazı ve Kekik Yağı Maskesi
Yumurta beyazı maskesi hem cildin sıkı görünümünü sağlamak hem de gözenekleri tıkamadan kızarıklıkları azaltmak için ideal bir seçimdir.
Kekik yağının ise ciltte var olan enfeksiyonlar ile mücadele etmenin yanı sıra cilt lekelerine yol açan faktörlerden cildi koruyacak nitelikte antibakteriyel, antifungal ve antiseptik özelliklere sahiptir.
Kekik yağı aynı zamanda gözenekleri tıkamaz, bu nedenle de hem cilt için nem sağlar hem de güvenli bir şekilde maskeler içinde güçlendirici bir tonik olarak kullanabilirsiniz.
Sadece bir yumurta beyazı ile kekik yağını karıştırın ve 10 – 15 dakika yüze uygulayın. Ilık su ile durulayın ve gözenekleri kapatmak için soğuk suyla muamele yapın.
Hamamelis Sıvı Ekstresi (Cadı Fındığı)
İngilizcesi Witch Hazel (Latincesi Hamamelis virginiana) olan bitki bileşiminde bulunan tanenler ile cildi sıkılaştırıcı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olur. Bu bitki ayrıca güçlü bir antioksidan etkisi sunan proantosiyasidinler içermektedir. Bu bileşik cildin gevşek bir yapı almasına yol açan oksidasyon ve kolajen yıkımından cildi korur. Antioksidanlar cilt sarkması ve kırışıklıkların oluşumunu hızlandıran serbest radikal hasarı önlemeye de yardımcı olur. Yapacağınız şey yüze doğrudan sadece bir pamuk ile dairesel hareketler yaparak hamamelis sıvı ekstresini uygulayın.
İpuçları
Bal ayrıca bir sıkıştırma maskesi olarak kullanılabilir.
İsrail’deki Ölü Deniz çamuru da cilt problemlerini çözmesi açısından üne sahiptir.
Uyarılar
Cilt bakım ürünleri veya maskelerin içindeki maddelere karşı bir alerji veya hassasiyetiniz varsa bunun farkında olun ve bu maddelerden sakının.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir