Dukan Diyetinin Bilinmeyenleri

tarafından
115
Dukan Diyetinin Bilinmeyenleri

Protein ağırlıklı Dukan Diyeti 4 evreden oluşmaktadır. İlk evre sadece protein ile beslenebileceğiniz Atak evresidir. Seyir evresinde sadece belirli sebzeleri belirli günlerde öğünlerinize ekleyebilirsiniz. Güçlendirme evresinde ise artık peynir ve ekmek gibi bazı yiyecekleri de tüketebilirsiniz. Son evre olan Koruma evresinde ise çok az kural var ve istediğiniz her şeyi yiyebilirsiniz.
Ancak, Dukan Diyetinin de uyulması ve yapılması gereken bazı kuralları vardır. Bu makalemizde Dukan Diyetinin bu kurallarına yer vermek istedik.
Dukan Diyetinin Kuralları :
dukan-diyeti61) Et yemeniz serbesttir. Ancak, aşırı yağlı etler yenilmemelidir. Bu nedenle, kuzu eti tavsiye edilmez. Bunun yerine, dana eti, sığır eti, hindi eti ve tavşan eti tüketebilir. Etler pişirirken, yağsız olmasına, mümkünse, fırında veya ocakta haşlama usulü pişirmeye özen gösterilmeli. Etler, kremasız, sossuz ve yağsız olarak tüketilmeli.
2) Tavuk eti ve hindi eti gibi kanatlı et tüketebilir. Ancak, derisi ve kanat bölgesi yağlı olduğundan bu kısımlar yenilmemelidir.
3) Çok az yağlı olmak şartı ile Jambon tüketebilir. Şarküterilerden aldığınız tütsülenmiş jambona ise kesinlikle ve kesinlikle dokunmayın.
4) Sığır eti, inek eti, dana eti, tavuk eti, tavuk ciğeri ve hindi ciğeri tüketebilirsiniz.
5) Sınırsız şekilde balık tüketebilirsiniz: Ancak yağda pişirilmemeli ve üzerine krema sosu dökülmemeli. Balık tüketiminde, konserve ve haşlanmış balık tercih edilmeli. Bu tür balıklar, hem daha vitaminli, hem de daha sağlıklı olmaktadır.
6) Denizde bulunan tüm hayvanları tüketebilirsiniz.
7) Günde 2-3 yumurta (haşlanmış olarak) yiyebilirsiniz. Ancak, yumurtanın beyazı kesinlikle yasak. Haşladıktan sonra sarı kısmını ayırarak beyaz olan dış kısmını tüketebilirsiniz.
8) Yağsız olmak üzere, süt ve süt ürünlerinin tamamını tüketebilirsiniz. Yalnız, meyveli yoğurtlarda aşırıya kaçmayın.
9) Baharatları istediğiniz şekilde tüketebilirsiniz. bitkiler.gen.tr Ancak, tuz tüketiminde biraz dikkatli olun. Limon suyu ve sirkeyi içmemek kaydı ile salatalarda ve yemeklerde rahatça kullanabilirsiniz. Sakız çiğneyebilirsiniz ama sadece şekersiz sakızlar.
Ek Kurallar :
Günde en az 1.5 litre su içmeli ve 1.5 çorba kaşığı yulaf tüketmelisiniz. Bununla birlikte hızlı bir şekilde yürüyüş yapmaya dikkat etmelisiniz. Yağdan ve yağlı maddelerden sakınmalısınız. Haftanın iki gününü sadece, protein günü olarak belirleyebilirsiniz. Karbonhidrat içermeyen sebzeleri dilediğiniz kadar tüketebilirsiniz. ( salatalık, mantar, enginar, gibi) Karbonhidrat içeren sebzeleri az miktarda tüketebilirsiniz.