Engerek Otu Çiçeği Yetiştiriciliği ve Bakımı

tarafından
723
Engerek Otu Çiçeği Yetiştiriciliği ve Bakımı

Engerek otu çiçeği ülkemizde de doğal olarak yetişebilen, hoş çiçekçleri olan bir bitkidir. Türlerine göre çeşitlilik göstermekle birlikte genelde çalı formunda olan bir bitkidir. 2 yıllık ya da çok yıllık bir bitkidir. Akdeniz havzasında doğal olarak yetişebilen bir bitkidir. Tohumlarının yılan başına benzemesinden dolayı bu ismi almıştır. Bedava blog açmak için Websitem.info kullanabilirsiniz. Bahçelerinizde süs bitkisi olarak yetiştirebileceğiniz hoş bitkilerdendir. Bakımı ve üretimi oldukça koladır.
Engerek otu bol güneş alan havadar yerleri sever. Zaten gölgelik alanlarda yapısı gereği çok iyi gelişim göstermez. Bulunduğu yerin açık, havadar, bol güneş alan bir yer olması gerekmetedir. Bahçelerinizde genelde açık kalan ve aşırı güneşten zarar gören bitkilerinizi dikemediğiniz yerlere Engerekotunu dikebilirsiniz. Dayanıklı bir bitkidir.
Toprak isteği bakımından hafif, zayıf tipteki toprakları sever. Ağır karakterli topraklarda yetişemezler. Toprak bakımından çok seçici değildir. En cılız topraklarda bile yetiştirebileceğiniz hoş bitkilerdendir. bitkiler.gen.tr
Susuzluğa dayanıklı olan bitki yaz aylarında orta sıklıkla sulanmalıdır. Aşırı sulamayı sevmez.
Tohumları ile üretilir. Tohumları ilkbahar ayında ekilir. Birkaç hafta sonra çimlenmeye başlar. Toprağa ekmeden önce toprağın biraz ıslak, nemli olması ve daha önceden işlenmiş olması bitkinin hemen çimlenmesi ve büyümesi için çok iyi olacaktır.