Son Haberler
Ana Sayfa / Sağlık ve Bitkiler / Göbek yağından kurtulmak için altın kurallar

Göbek yağından kurtulmak için altın kurallar

Göbek yağı her ne kadar erkekler arasında “balkon” diye tabir edilerek gurur duyulsa da bu karın yağı çirkin görünümün ilk adımlarından biridir. Ve bundan kurtulma son derece zor olabilir.
Karında biriken yağ çoğu durumda estetik kaygılara neden olmasının yanında bazen çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Bu inatçı yağlardan kurtulmak için yazımızdaki ipuçlarını takip ediniz.
Sponsorlu Bağlantılar
A- ZAYIFLAYIN
Zayıflamak önemli oranda göbek yağından kurtulmanızı sağlayacaktır. Bunun için;
Kalori Alımını Azaltın. Belki de zayıflamanın kilit rollerinden birisi budur. Kilo vermede vücudun istenilen kısmında kilo verilmesi yada noktasal azalma sağlanmasının bir yolu yoktur. Eğer karın yağından kurtulmak istiyorsanız, kalori alınımın azaltarak genel olarak kilo alımınızı durdurmalısınız. Bunu da iki şekilde yapabilirsiniz; yediğiniz porsiyon ebatını azaltmak ve düşük kalorili gıdalar ile beslenmek.
Diyetinize daha fazla meyve, sebze, yağsız proteinler ve tam tahıllar katmalı şeker, yağ ve faydasız karbonhidrat alımınızı azaltmalısınız.
Ek Şekerden Kaçının. Günümüzde obezite salgınının ana suçlusu fazladan şeker alımıdır. Fazla şeker insülin seviyesinde bir artışa neden olarak yağ hücrelerinde enerji depolanmasını sağlar (1).
bitkiler.gen.tr
Gıda etiketlerini okuyun ve içecek, ekmek, yemek pişirme sosları ve tahıllardaki gizli şekerde sakınmaya çalışın.
Canınız tatlı çekiyorsa, bu ihtiyacınızı karşılamak için bal, bitter-koyu çikolata ve kurutulmuş meyve tüketmek gibi faydalı alışkanlıklar edinin.
Unutmadan faydalı bir bilgi! Siz yararsız şekerleri aldıkça vücudunuz onu daha fazla isteyecektir. Kullanmamak ilk başlarda zor olabilir ama zamanla bu isteğinizin azaldığını farkedeceksiniz.
Stresi Azaltın. Stres vücutta kortizol artışına yol açar, bu ise şu demektir; özellikle karın bölgesinde extradan yağ depolanması (2). Stres ayrıca duygusal olarak da yeme dürtünüzü artırır ve normalden daha fazla yemek tüketmenize neden olur.
Mümkünse, hayatınızdan stres oluşturan faktörleri çıkarın ve bununla mücadele edin. Stresle mücadelede oturup gözlerinizi kapatarak nefesinize odaklanın ve sizin düşüncelerinizden kurtulmak için kendinize her gün birkaç dakika ayırın.
Bol Su İçin. Su içmek ve sulu kalabilmek vücudun normal fonksiyonlarının sürdürülmesi için önemlidir. Yapılan araştırma sonuçlarına göre bol su içmek aynı zamanda hızlı kilo verilmesine de yardımcı olur (3). Günlük su en az 8 bardak su içmeyi hedefleyin. Yemekten önce 2 bardak içmek hem iştahınızı azaltır ve hem de daha hızlı doyma hissi sağlar.
Aerobik egzersiz. Kardiyovasküler egzersiz, kalori yakılması sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve daha hızlı kilo verilmesine yardımcı olur. Haftada beş gün, günde sadece 30 dakika yapacağınız bir egzersiz size yardımcı olacaktır. Aerobik egzersizler arasında koşu, bisiklet, yüzme ve yürüyüş sayılabilir. Bunların dışında zevk alacağınız bir egzersiz türünü de yapabilirsiniz.
Öğün atlamayın. Düzensiz yemek yeme alışkanlığı ve abur cubur metabolizmayı yavaşlatarak göbek çevresinde yağ depolanmasının nedenidir. Metabolizmayı hızlandırmanın en iyi yolu, küçük porsiyonlar halinde düzenli yemektir. 2 veya 3 büyük ana menüden ziyade her gün 6 küçük öğün yemek daha iyidir.
Karın egzersizleri yapın. Karın egzersizleri, karın kaslarının yapılmasında etkilidir, ancak, karındaki yağ tabakasının altındaki kasları görmeniz zor olabilir. Öncelikli olarak vücudunuzdaki yağ oranını azaltın daha sonra ise tonlama egzersizlerine başlayın.
B- MOTİVE OLUN
Yaptığınız çabaları gözlemleyebilmek için çeşitli seçenekler de bulunmaktadır. Göbek çevrenizi eritmekten kurtulmak önemlidir.
Kendini kendinize diyet ve egzersiz yamak zor olabilir. Bunun için kendinize bir arkadaş bulmanız yararınıza olacaktır. Çünkü, çevrenizde sürekli sağlıksız şeyler tüketen kişilerin olması sizi zora sokacaktır.
Artı, kendinize diyet günlüğü tutabilirsiniz. Yanı sıra farklı aralıklar ile, diyete başlangıç anından itibaren ölçüm yapmaya başlayın. Kilo kaybı izlemenize yardımcı olması için haftada bir kez tartılın. Kesin sonuçlar için Eğer bir şey yedim önce en doğru sonuçlar için birşey yemeden aç karına ve sadece iç çamaşırı ile tartılın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir