Ana Sayfa / Bitkisel Bakım / Gözaltı siyahlıklarına doğadan bitkisel çözümler

Gözaltı siyahlıklarına doğadan bitkisel çözümler

Gözaltlarında bulunan siyah halkalar, kişiyi ağaran saçlar ve ciltteki kırışıklıklardan daha çok yaşlı gösterir. Ancak, yine de bu siyah halkaların görünümünü azaltmak ve bazı durumlarda tamamen yok etmek mümkündür. Bu amaçla aşağıdaki adımları izlemeniz fayda sağlayacaktır.
Sponsorlu Bağlantılar
KOYU HALKALAR NEDEN OLUŞUR?
1/ Yeterince uyuduğunuzdan emin olunuz. Yetersiz uykunun niçin gözaltında koyu halkalara yol açtığı tam net olmamakla birlikte, uyku yetersizliğinin ciltte solukluğa neden olduğu, dolayısıyla gözaltındaki koyu halkaları daha belirgin hale getirdiği ve kan dolaşımını düşürdüğü bilinmektedir. Aynı zamanda kısa süreli uyumaların da neden olduğu düşünülmektedir. Geceleri yatmadan önce gözlerinizdeki tüm makyajı çıkarınız. Bunu yapmadığınız taktirde, yaşlanma ile birlikte gözleriniz daha yorgun görünecektir.
Ne kadar uyku ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Yetişkinlerde genellikle 7 ila 9 saat arasıdır bu süre. Ancak farklı insanlarda ve yaşamın farklı dönemlerinde bu uyku süresi değişebilmektedir. İki hafta boyunca sizin için yeterli olan miktarda uyuyarak sonuca bakınız. Gözaltlarınızdaki mor halkaların uykusuzluktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenme şansınız olacaktır.
Alkol ve uyuşturucu kullanımı da uyku kalitesini olumsuz şekilde etkilemektedir. Bu nedenle bu tür şeylerden kaçınmalı ya da en azından aşırıya kaçılmamalıdır.
Uyumaya yardımcı vitaminlerden yeterince alınız. Uyku eksikliği ile birlikte gerekli vitaminlerden de yeterince alınmaması, adrenal fonksiyonlarda azalma gösterme eğilimi yaratır. Daha düşük adrenal fonksiyon ise B6 vitamininin emilimini azaltır. Daha az B6 vitamini alınması ise adrenal bezlerde fonksiyon düşüklüğüne yol açar ve bu kısır döngü bu şekilde devam eder. Yeterli uyku, gerekli vitaminlerden yeterince alma, özellikle süt ürünlerinde fazla olan kalsiyum ve magnezyumdan yeterince alma ve iyi bir mineral takviyesi adrenal fonksiyonların tekrar yükselmesini ve normal şekilde işlemesini sağlar.Koyu Gözaltı Halkaları B6 vitamini
2/ Alerjik sorunlarınızı tedavi ettiriniz. davranın. Alerjiler gözlerin altındaki deride görülen renk değişikliğinin yaygın nedenlerinden biridir. Eğer sizde görülen sorunun kaynağı alerji ise uygun tedaviyi görünüz veya alerjenlerden uzak durunuz. Saman nezlesi gibi mevsimsel olarak sık görülen alerji sorunları da reçetesiz ve reçeteli ilaçlar ile tedavi edilebilir.

Eğer gözaltlarınızdaki koyu halkalar ve şişlik sürekli ise, ya tespit edilememiş bir gıda alerjiniz vardır ya da evdeki veya işyerinizdeki kimyasallardan birine karşı bir alerjiniz var demektir. Bu durumda alerjiye neyin neden olduğunun tespit edilmesi için bir dermatologa başvurunuz. Alerjisi olan kişilerde genellikle B6, folik asit ve B12 eksikliği ortaya çıkmaktadır. Bazen bir multi-vitamin alınması da sorunu kolaylıkla çözmektedir.
Gözaltı koyu halkalarına neden olan alerji durumlarından birisi de gluten intoleransıdır. Gluten intoleransı, vücudun özellikle buğday ununa karşı göstermiş olduğu reaksiyondan kaynaklanmaktadır. Daha ciddi olarak, çölyak hastalığı neden olabilir. Çölyak hastalığının teşhisi için kan testleri istenmektedir. Gluten alerjiniz olup da çölyak hastalığına sahip olmayabileceğinizi unutmayınız.
3/ Burun tıkanıklığı şikayetiniz varsa tedavi ettiriniz. Burun tıkanıklığı nedeniyle sinüs çevresindeki damarların koyulaşması da gözaltında mor halkalar oluşmasına neden olabilir. bitkiler.gen.tr
4/ İyi beslenin. Sağlıklı ve dengeli şekilde beslenin, gerekli vitaminleri alın ve bol su tüketin. Kozmetik sorunlarının birçoğu ana vitaminlerin eksik alınmasından kaynaklanmaktadır. Gözaltındaki koyu halkalar ve şişlik sıklıkla K vitamini veya antioksidanların yetersiz alınmasına bağlanır. Ayrıca, B12 eksikliği de (genellikle anemiye bağlı görülür) gözaltında mor halkaların oluşmasına yol açabilir.
Özellikle lahana, ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler olmak üzere meyve ve sebze gurubundan bolca tüketiniz. Gerekirse günlük vitamin takviyesi alın. Kan dolaşımını artırmak için yeterli miktarda sıvı alın.
Tuz alımını da azaltın. Aşırı tuz tüketimi, vücudun olmadık yerlerinde su birikmesine neden olur. Bu durum da gözaltı gibi bölgelerde şişkinliğe yol açabilir. Çok fazla tuz ayrıca kan dolaşımında düşüşe neden olur ve cildin hemen altında yer alan damarların ve görünür hale gelmesine yol açar.
5/ Eğer sigara içiyorsanız, bu alışkanlığınızı da gözden geçiriniz. Sigaranın tüm vücudu tehdit ettiği ve genel sağlık sorunlarına yol açtığı bilinen bir gerçektir. Cilt için oluşturduğu olumsuz etkilerden birisi, damarların daha mavi ve daha görünür hale gelmesidir.
Siyah Gözaltı Halkalarına Ne İyi Gelir6/ Fırsat buldukça vücudunuzu dinlendirin ve rahatlatın. Vücudun rahatlaması, muhtemelen stres ve kaygı bozukluğuna kaynaklık eden etkenlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Yeterince rahatlama ve dinlenme kendinizi daha az stresli hissetmenize ve dolayısıyla gözaltlarındaki cildin kendini toparlamasına da yardımcı olacaktır. Cildin duygusal ve fiziksel rahatsızlıkları yansıtma eğilimi vardır. Bu nedenle hafif de olsa fırsat bulduğunuzda dinlenmeye çalışınız.
7/ Neleri değiştiremeyeceğinizi kabul ediniz. Gözaltındaki koyu halkalara neden olan bazı faktörlerden dolayı bir çözüm bulamayabilir ve bir düzelme sağlayamayabilirsiniz. Bu tür durumlar arasında aşağıdakiler gösterilebilir:
Pigmentasyon düzensizlikleri: Bu durum gözaltlarında koyu halkalara neden olabilir.
Aşırı şekilde güneş maruziyeti: Melanin üretimini artırabilen bir durumdur.
Yaşlanmaya bağlı cilt incelmesi: Yaşlanma ile birlikte ciltte meydana gelen incelme, yağ ve kolajenlerin zamanla tüketilmesi gibi etkenler de damarların daha belirgin ve dışarıdan fark edilebilir hale gelmesine yol açar.
Kalıtım: Gözaltındaki mor halkaların ailenizde de görülüp görülmediğini araştırınız. Çünkü bu sebeple de sık sık karşılaşılmaktadır. Eğer nedeni kalıtsal ise bu tamamen çaresiz olduğunuz anlamına gelmez. Ancak yine de elde edilecek başarının minimum düzeyde kalacağına kendinizi alıştırmanız gerekir.
Yüz hatları: Bazı kişilerde görülen koyu halkalar, yüz hatları sayesinde bir gölge gibi kolay şekilde halledilir.
BUNA KARŞI DOĞAL ÇÖZÜMLER DENEYİN
1/ Salatalık dilimleri kullanabilirsiniz. Salatalık dilimleri, uzun zamandan beri göz çevresindeki yorgunluk ve şişkinlik için kullanılmaktadır. Çok hızlı şekilde etkisini göstermektedir. Koyu halka olan yerleri de kapsayacak her gözün üzerine birer dilim salatalık yerleştiriniz. Bu işlemi her gün, yatar vaziyette, gözleriniz kapalı ve üzerinde 10-15 dakika bekletecek şekilde yapınız.
2/ Gözlerinizin üzerine günlük olarak soğuk veya buzlu çay torbaları da koyabilirsiniz. Çay poşetlerindeki “tanen” şişme ve renk değişikliğini azaltır. Tercihen sabahleyin, bir yere uzanın ve soğuk ve nemli çay poşetlerini gözlerinizin üzerine koyarak yaklaşık 10-15 dakika bekletin. Gözlerinizi uygulama esnasında kapalı tutun. Çay poşetlerini akşamdan buzdolabına koyabilirsiniz. Bu şekilde sabah için hazır olur.
3/ Bir tuzlu su çözeltisi yapabilirsiniz. Bunun için, ¼ çay kaşığı deniz tuzu veya yarım çay kaşığı kabartma tozunu 2 kase su ile karıştırınız. Suyun burun deliklerine kaçmaması için başınızı hafif yana çeviriniz. Özellikle burun tıkanıklığının olduğu zaman bu tuz çözeltisini uygulamak için en uygun zamandır.
Koyu Gözaltı Halkalarından Nasıl Kurtulurum4/ Patates kullanabilirsiniz. Bir öğütücü içine pişmemiş bir tane patates koyun ve sıvılaşıncaya kadar öğütün. Sırt üstü yatarken bir kaşık yardımıyla aldığınız patates püresini gözlerinizin üzerine yerleştiriniz. 30 dakika boyunca üzerinde bekletiniz. Bu yöntem bazılarında çok etkili olmaktadır.
5/ Donmuş bir kaşık kullanabilirsiniz. Bir kaşığı buzluğa koyup 10-15 dakika beklettikten sonra çıkarın. Dışarı çıkardığınız donmuş kaşığı göz çevresini kaplayacak şekilde yerleştiriniz. Kaşık tekrar ısınıncaya kadar yerinde kalsın.
KOZMETİK ÜRÜNLER FAYDALI OLABİLİR. BUNUN İÇİN…
1/ K vitamini ve retinol içeren bir göz kremi uygulayın. Koyu halkaların nedeni bazen K vitamini eksikliği olmaktadır. Bu iki bileşeni içeren cilt kremlerinin birçok kişide önemli ölçüde şişlik ve renk değişikliğini azalttığı görülmüştür. Uzun süreli kullanımda ise daha mükemmel bir sonuç alınacağı düşünülmektedir.
2/ Bir gözaltı kremi kullanın. Koyu gözaltı halkalarının görünürlüğünü azaltmak için bir kapatıcı kullanabilirsiniz. Kullanacağınız kapatıcının cilt tonunuzla uyumlu olması önemlidir. Yani mor halkalar için sarı veya şeftali rengi kullanılması uygun olacaktır. Kapatıcı uyguladıktan sonra, hafif bir saydam pudra toz ile sonlandırın.
3/ Cilt testi yaptırınız. Kozmetik ürünlerini kullanmadan önce bir cilt testi yapılması, muhtemel reaksiyonları ve alerjik tepkileri önceden fark etmenizi sağlayacaktır. Cildinizi tahriş eden, döküntülere neden olan veya göz çevresinde kızarıklık veya gözlerde sulanmaya neden olan ürünlerin kullanımına karşı dikkatli olunuz.
AŞAĞIDAKİ İPUÇLARININ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN!!!
Su içiniz. Su içilmesi cilt için her zaman yardımcıdır. Fakat söz konusu gözaltındaki morluklar olunca gerçekten işe yaramaktadır. Aynı zamanda yatıştırıcı bir etki ile dinlenmenize de yardımcı olur.
Koyu Gözaltı Halkalarından Nasıl GiderilirGözlerinizi ovuşturmaktan kaçının. Gözlerin ovuşturulması genellikle göz alerjileri ile ilişkili olmaktadır. Ama nedeni her zaman alerjiler olmaz. Aynı zamanda bir alışkanlık ya da refleks olarak da yapılan bir eylem de olabilir. Nedeni ne olursa olsun, ovuşturma ile gerçekleşen bu sürtünme cildin tahriş olmasına ve alttaki ince kılcal damarların kırılmasına neden olarak şişlik ve renk değişikliklerine de yol açabilir.
C, D ve E vitaminleri ile zenginleştirilmiş sağlıklı bir diyet ile beslenin.
Yatmadan önce çok fazla sıvı içmediğinizden emin olunuz. Uyumadan önce içilen fazla sıvılar da gözaltı torbalarının oluşumuna katkıda bulunur.
Cildinizi melanin değişikliklerinden korumak için koyu güneş gözlüğü takınız.
Doğrudan gözaltındaki cilde odaklanın. Bu bölgeye yapacağını her uygulamanın ve her dokunuşun nazikçe olması gerektiğini unutmayınız. Çünkü burası vücudun en hassas cilt bölgelerinden birisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir