Ana Sayfa / Bitki Haberleri / Neem Ağacı Yağının Faydaları

Neem Ağacı Yağının Faydaları

Saç Üzerindeki Faydaları: Kozmetik sektöründe şampuan yapımında kullanılan neem ağacı yağı, şampuanların saça parlaklık kazandırmasında yardımcı olur. Kuru ve soğuk havalara karşı saçın direncini arttırarak saçın sağlıklı görünmesini sağlar. Saç derisinde oluşan problemlerin giderilmesinde yine neem yağının etkileri gözlemlenmiştir. Bu durumda neem ağacı yağının saç derisine masaj yaparak sürülmesi ve yarım saat süre ile beklenmesi önerilmektedir. Böylece saç derisi kuruluğuna ve kepek problemine karşı etkili bir çözüm elde edilmiş olacaktır.

Genellikle çocuklarda meydana gelen saç bitlenmesine karşı da kullanılabilen neem ağacı yağı, saç diplerinde oluşan egzama, cüzzam, sedef gibi bazı cilt hastalıklarının iyileşmesinde de başarılı bir tedavi edici olarak kullanılmaktadır.

Cilt Üzerindeki Faydaları: Neem ağacı yağı saç üzerinde olduğu gibi cilt üzerinde de olumlu etkiler sağlamaktadır. Krem şeklinde düzenli olarak kullanılan yağ, soğuk ve kuru havalarda tahriş olmuş ve donuklaşmış cildin sağlık kazanmasını ve parlamasını sağlar. Krem şeklinde kullanılabildiği gibi cildi koruma özelliğindeki sabunların yapımında da kullanılmaktadır. Hindistan ve Pakistan’da çok popüler bir yağ olan neem ağacı yağı vücudun tüm bölgeleri için krem olarak kullanılabilmektedir. Kuruluk, kaşıntı gibi cilt problemlerine karşı doğal ve etkili bir çözüm sunmaktadır.

Ciltte meydana gelen sedef, egzama gibi hastalıklara karşı da kullanılan neem ağacı yağı tüm cilt tiplerinin uygulayabileceği zararsız bir yağdır. Aynı zamanda cildi yatıştırıp sakinleştirme özelliği de vardır. Bu özelliği ile yine masaj salonlarında rahatlatıcı masaj yağı olarak da kullanıldığı bilinmektedir.

Kuru ciltlere karşı maske şeklinde de uygulanabilen yağ, günlük kullanılan kremlerin içerisine karıştırılarak da kullanılabilir. Neem ağacı yağı ile yapılacak bir maske örneği ise şu şekilde verilebilir:

Neem yağı, hindistan cevizi yağı, salatalık suyu, yeşil çay ve su bir kapta karıştırılarak cilt üzerine harici yol ile uygulanır. Yapılan bu karışım kapalı bir şişede uzun süre saklanabilir ve bu karışım kuru ciltler için uygulanabilecek iyi bir nem kaynağı olacaktır. Neem yağının sakinleştirici özelliği küvetlerde de kullanılabilir. Küvet suyuna sadece birkaç damla damlatılan neem yağı size sakinleştirici bir banyo sunacaktır.

Kan Şekeri Üzerindeki Etkisi: Neem ağacı yağı kullanılarak üretilen ilaçların kan şekerini düzenleme düşük kan şekerini yükseltme ve yüksek kan şekerini düşürme özelliği vardır. Aynı özelliği ile bağışıklık sisteminde oluşan problemlere karşı da önemli etkiler göstermektedir.

Diş Bakımında Neem Ağacı Yağı: Neem ağacı yağı ağızda oluşan dişeti iltihapları ya da yaralara karşı üretilen ilaçların içerisinde kullanılmaktadır. Aynı şekilde Asya’da ağacın yaprakları da diş fırçası olarak kullanılmakta ve bu şekilde dişlerin sağlıklarının koruduğuna inanılmaktadır. Neem ağacı yağının bir diğer kullanım alanı ise diş macunu üretimidir. Diş ve diş eti üzerinde gözlenen olumlu etkisi ile diş macunları için önemli bir hammadde olmayı başarmış yağ bu özelliği ile bir çok diş macununun içerisinde bulunmaktadır. Ağız sağlığında gösterdiği bu özelliği ile neem ağacının yaprakları kurutularak çay olarak da içilmektedir.

Neem ağacı yağının diş macunu içerisine katılmasının diğer bir nedeni ise bu yağın plak oluşumuna karşı gösterdiği dirençtir. Ağız kokusuna ve zamanla sağlıksız diş ve diş etlerine neden olan plakların oluşmasının engellenmesinde neem ağacı yağı büyük rol oynamaktadır.

Neem ağacının tıbbi açıdan faydalarının araştırılması ilk olarak Amerika’da başlamıştır. Yapılan araştırmalar sonucu bu ağacın ciltteki olumlu etkileri onaylanırken aynı zamanda ülser gibi mide hastalıklarının tedavisinde de olumlu etkiler gösterdiği görülmüştür. Asit reflü ve gastrik ülserin tedavisinde bu ağaçtan elde edilen yağın kullanılması da araştırmacılar tarafından önerilmiştir. 10 hafta boyunca düzenli olarak neem ağacı yağı kullananların mide ve onikiparmak bağırsağı ülseri olarak da bilinen gastroduedonal ülser rahatsızlıklarının azaldığı gözlemlenmiştir. Bu araştırmaların sonuçlarına göre neem anti-bakteriyel, anti-viral, anti-septik, anti-diyabetik, mantar önleyici, kan temizleyici ve spermisit etkiye sahip olduğu ispatlanmıştır.

Daha birçok etkiye sahip olan neem ağacı yağının bir kaç faydası daha şu şekilde sıralanabilir:
Burun kanamalarında, kanın durması için kullanılması,
Bağırsakta oluşmuş kurtların atımında kullanılması,
Kardiyovasküler hastalıklarda kalp ve damar sağlığının korunması için,
Diyabetli hastalarda kan şekeri oranının düzenlenmesi için,
Bazı karaciğer hastalıklarında, karaciğerin desteklenmesi için,
Malarya ya da halk arasındaki ismi ile sıtmaya karşı ateş düşürücü olarak,
Safra salgısının düzenlenmesinde ve kontrol altına alınmasında, bitkiler.gen.tr
Hemoroid ve bazı idrar yolları hastalıklarının tedavisinde kapsül olarak neem ağacı yağının kullanıldığı bilinmektedir.
Neem Ağacı Bitkisinin Yan Etkileri

Neem ağacından üretilen yağların herhangi bir yan etkisinin görülmediği bilinmektedir. Ancak diğer bütün bitkisel yağlarda olduğu gibi neem ağacı yağında da alerjik durumlar söz konusu olabilecektir. Bu nedenle kullanmadan önce bir test şeklinde az miktarda deneyerek bu yağa karşı alerjiniz olup olmadığını kontrol etmenizde fayda olacaktır.

Aynı şekilde diğer bitkisel yağlarda da olduğu gibi çok uzun süre ile çok fazla dozlarda kullanılması yarar değil zarar meydana getirecektir. Bu durumda böbrekler ya da karaciğerde problemlere yol açabileceği bilinmektedir.

Neem yağı hamile kadınlar tarafından kullanılmamalıdır. Kullanılması durumunda bebek düşürme vakalarına kadar varabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir