Saç Dökülmesine Bitkisel Çare

tarafından
131
Saç Dökülmesine Bitkisel Çare

Saç dökülmesi için evde kullanılabilecek en çok tercih edilen ev tipi çözüm seçeneği şunlardır:
1. Saç yağı masajı
Saç kaybını azaltmak için atılabilecek ilk adım, uygun saç yağı ile saç derinize masaj yapmaktır. Uygun yağ türü ile saç ve saç derisine masaj yapmanız saç köklerine kan akışını arttırmak suretiyle kafa derisinde kondisyonu ve saç köklerinin gücünü artıracaktır. Bu masaj aynı zamanda rahatlama sağlayacak ve stres duygularını azaltacaktır.
Sponsorlu Bağlantılar
Hindistan cevizi yağı, badem yağı, zeytinyağı, hint yağı, amla yağı veya diğer benzer saç yağları kullanılabilir. Daha iyi ve daha hızlı sonuçlar için baz yağa esansiyel biberiye yağından da birkaç damla ekleyebilirsiniz. Kullanabileceğiniz diğer yağ türleri arasında emu yağı, argan yağı ve buğday tohumu yağı bulunmaktadır.
Parmak uçlarınızla hafif bir basınç uygulayarak saç ve saç derisi üzerine yukarıda belirtilen saç yağlarından herhangi biri ile masaj yapın. Haftada en az bir kez uygulayın.
2. Hint bektaşi üzümü
Doğal ve hızlı saç büyümesi için, ayrıca amla olarak da bilinen Hint bektaşi üzümünü kullanabilirsiniz. Hint bektaşi üzümü vücutta eksikliği halinde saç dökülmesinin olduğu C vitamini bakımından zengindir.
Anti-inflamatuar, antioksidan, antibakteriyel ve peeling özellikleri ile saç büyümesini teşvik ettiği gibi saç derisinin de sağlıklı olmasını sağlar.
Amla veya Hint bektaşi üzümünün saç dökülmesi için kullanımı:
Bir çorba kaşığı Hint bektaşi üzümü veya amla lapası ile limon suyunu karıştırın.
Daha sonra bu karışım ile saç derinize masaj yapın ve bir duş başlığı ile saçınızı örtün.
Gece boyunca saçlarınız bu şekilde kalsın, sabah saçınızı şampuanlayarak yıkayın.
3. Çemen
Ayrıca methi olarak da bilinen çemen, saç dökülmesi tedavisinde oldukça etkilidir. Çemen otu tohumu saç büyümesini teşvik eden ve saç köklerinin yeniden onarılmasına yardımcı olan hormon içeriklerine sahiptir. Ayrıca yine saç büyümesini teşvik eden proteinler ve nikotinik asit içerir.
Gece bir fincan çemen tohumunu suda bekletin.
Sabah bu tohumları ezerek hamur haline getirin.
Saçınıza hamuru sürüp bir duş başlığı ile kapayın. Yaklaşık 40 dakika sonra, saçınızı durulayın.
Bir ay boyunca her sabah bu ilacı kullanmaya devam edin.
4. Soğan Suyusac-dokulmesinin-caresi-sogan-suyu
Soğan suyu yüksek kükürt içeriği nedeniyle saç dökülmesi tedavisinde etkilidir. Saç köklerine kan dolaşımını arttırır, yenilenmesini sağlar ve inflamasyonu azaltır.
Soğan suyunun antibakteriyel özellikleri aynı zamanda mikrop ve parazitleri öldürmeye yardımcı olur. Ayrıca saç dökülmesine neden olabilen kafa derisi enfeksiyonlarını da tedavi eder.
Dermatoloji Dergisi‘nde yayımlanan ve 2002 yılında yapılan bir çalışmada saç derisine soğan suyu uygulayan katılımcıların yaklaşık yüzde 74’ünde önemli derecede saç büyümesi görülmüştür.
Uygulama için tek soğanın suyunu içinden çıkarın ve süzün. Sonra saç derisine doğrudan bu suyu uygulayın. Yaklaşık 30 dakika boyunca bekletin ve sonra yıkayın. İşlemden sonra da saçınızı şampuanlayarak yıkayın.
Diğer bir tarifte ise, üç yemek kaşığı soğan suyu ile iki yemek kaşığı aloe vera jeli karıştırılır. Ayrıca zeytinyağından da bir çorba kaşığı ekleyebilirsiniz. Saç derisi üzerine bu karışımı sürdükten sonra şampuan ile yıkamadan önce yaklaşık 30 dakika bekletin.
Soğan suyu içeren tariflerden haftada birkaç kez tekrarlamaya çalışınız.
5. Aloe Vera
Aloe vera, doğrudan sağlıklı saç büyümesini teşvik eden enzimler içerir. Ayrıca, alkalize özellikleri sayesinde saç derisi ve saçın pH değerini arzu edilen düzeyde tutarak bu şekilde de saç büyümesini teşvik eder.
Düzenli kullanımı saç derisinde kaşıntıyı rahatlatır, cilt kızarıklık ve inflamasyonlarını azaltır, saçların güçlü ve parlak olmasını sağlar ve kepeklenmeyi önler. Hem aloe vera jeli hem de suyunun ikisi de aynı şekilde etkilidir.
Aloe vera jeli veya suyunu saç derisine uygulayın. bitkiler.gen.tr
Birkaç saat üzerinde kaldıktan sonra ılık suyla yıkayın.
Bu uygulamayı haftada üç dört kez tekrarlayın.
Ayrıca aç karnına her gün bir kaşık aloe vera suyunu tüketerek de saç büyümesini teşvik edebilirsiniz.
6. Meyan Kökü
Meyan kökü de saç dökülmesini ve saç derisinin daha fazla hasar görmesini önleyen faydalı başka bir bitkidir.
Meyan kökü saç köklerindeki gözenekleri açar, saç derisini yatıştırır ve cildin tahriş olmasını önler. Meyan kökü içeren ürünler kepek, saç dökülmesi ve kellik için etkilidir.
Kullanmak için çeyrek çay kaşığı safran ve bir fincan süt ile bir çorba kaşığı meyan kökünü karıştırın. Yatmadan önce kellik olan bölgelere sürün ve gece boyunca açık kalmasını sağlayın. Sabah saçınızı yıkayın. Haftada bir veya iki kez bu karışımı kullanın.
Ayrıca meyan çayı şeklinde de günde üç kez tüketebilirsiniz.