Son Haberler
Ana Sayfa / Sağlık ve Bitkiler / Yenibahar Yağı Kullanımı ve Faydaları

Yenibahar Yağı Kullanımı ve Faydaları

Yenibahar yağı, meyva ve yapraklardan buhar distilasyonu ile elde edilir. İthal edilen Yenibahar tanelerinden ekstraksiyon yöntemi ile elde edilen Yenibahar Oleoresin de uçucu yağ en çok %18 olabilmektedir.

Yaprak ve meyvalarından elde edilen yağının içerisinde cineol, eugenol, caryophyllene, methyl eugenol ve phellandrene bulunur.

Yenibahar yağının bilinen yararları

Antiseptik, antioksidan, ağrı giderici, kas rahatlatıcı, uyarıcı ve tonik etkileri bilinmektedir. Bu etkiler, sindirim yetersizliği, bulantı, kramplar, gaz yüzünden karın şişliği, öksürük ve bronşit, artrit, kas ağrıları, romatizma, yorgunluk, depresyon, tansiyon ve stres gibi rahatsızlıklarda faydalı olabilir.

Yenibahar yağı nasıl kullanılır?

Masaj, İnhalasyon ve Banyo şeklinde uygulanabilir. bitkiler.gen.tr

Banyo sonrası özellikle eklem ağrısı bulunan bölgelere yenibahar yağı sürüldüğünde bitkinin anestezi etkisi ile ağrılarda azalma görülebilir. 2010 yılında yayınlanan Fitoterapi Araştırması yenibaharın sinir sisteminde meydana gelen sorunlar nedeniyle yaşanan ağrıları hafiflettiği yönünde sonuçlar yayınladı. Ancak fareler üzerinde yapılan bu çalışmayı destekleyecek başka bir klinik araştırma sonucu bulunmamakta.

Uyarı: Yenibahar yağı ve faydaları hakkında yapılan araştırma neticesinde sağlığımızı korumak amacıyla hekimlerin görüş ve önerileri olmaksızın kullanılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir