Yumurtalıklara iyi gelen karabuğday çayı nedir ?

tarafından
153
Yumurtalıklara iyi gelen karabuğday çayı nedir ?

Karabuğday Nedir?

Karabuğday pek çok tahıl gevreğinde bulunan, ancak tahıl türlerinin hiçbirinde bulunmayan bir bitkidir. Buğday gibi tane tane olduğundan dolayı, ekmek ve makarnada sıklıkla kullanılır. Karabuğday çayı bitkinin tohumlarından üretilir. Tadı hafiftir ve sağlık amaçları dışında eğlenmek için de kullanılır. Çalışmalar kilo kaybına yardımcı olduğunu, kan damarlarının sağlığını geliştirdiğini ve kan kolesterolünü azalttığını göstermektedir. Karabuğday çayı üzerine yapılan ön araştırma ümit vericidir ve çaydaki besin ve kimyasalların besin takviyesi olarak kullanılabileceğini ileri sürmektedir.

Karabuğday Çayın Faydaları Nelerdir?

İnanılmaz sağlık yararları şunlardır:

Ödem Oluşumunu Önler

Avrupa Farmakoloji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre, Karabuğday çayı, Kronik Venöz Yetmezlikten kaynaklanan ödem şişliklerinin tedavisinde oldukça etkilidir. Çalışma, bir gruba karabuğday çayı verilirken diğer hastalara plasebo çayı verildi ve insan hastalar üzerinde gerçekleştirildi. Araştırmacılar, Karabuğday çayını tüketen hastalarda, diğer gruptaki hastalardan daha çok önemli gelişme yaşandığını kaydettiler. Çalışma, çayın güvenli olduğunu, Kronik Venöz Yetmezlik problemi olan ödem hastalarını olumlu yönde etkilediğini ve ödemin ilerlemesini engelleyebildiğini söylüyor.

Kardiyovasküler Sağlık İçin Önemlidir

Amerikan Kalp Dergisi’nde yayınlanan, Kardiyovasküler Bozukluktan (CVD) şikayetçi 220 postmenopozal kadın üzerinde yürütülen prospektif bir çalışma, haftada en az altı kez Karabuğday tanelerinin veya çayın tüketilmesinin Kardiyovasküler bozukluk işaretlerini ve ilerlemesini kontrol etmek için yararlı olduğunu gözlemlemiştir. Ayrıca yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol dahil olmak üzere postmenopozal kadınlarda diğer yaygın sağlık sorunlarından korunmaya yardımcı olur.

Kan Şekerini Azaltır

Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi’nde yayınlanan bir makalede, Karabuğday çayının veya konsantresinin diyabetik sıçanlarda kan glukoz düzeyini azalttığı belirtilmektedir. Ancak, çayı veya konsantreyi hazırlama işlemi, normal yöntemden farklı şekilde gerçekleştirilmiştir.

Böbrek Fonksiyonunu Geliştirir

Karabuğday konsantresi veya yüksek yoğunluklu çay, kasıtlı olarak böbrek hasarına maruz bırakılan farelere verildiğinde, böbrek fonksiyonunda belirgin düzelme gözlemlenmiştir ve böbrek hastalığı ilerlemesini yavaşlatmıştır. Ancak, deney henüz insanlarda denenmemiştir ancak böbrek problemleri olan insanlarda benzer sonuçlar vermesi beklenmektedir. bitkiler.gen.tr

Diyabet Tedavisinde Faydalıdır

Bir çalışmada, Karabuğday çayında bulunan bileşenlerin, diyabetik farelerde kan şekeri seviyelerinin düşürülmesinde faydalı olduğu bulunmuştur. İçerisinde bulunan rutin, yeni yöntemlerle kullanıldığında tip 2 diyabetin önlenmesinde son derece yararlıdır. Başka bir plasebo kontrollü çalışma, Karabuğday tohumu özü veya çayının, kasıtlı olarak diyabetli laboratuvar hayvanlarına verildikten sonra, uygulamadan 90 ve 120 dakika sonra, kandaki glikoz düzeylerini % 12 ila 19 düşürdüğü sonucuna varmıştır. Diğer taraftan, plasebo grubu hayvanlarda herhangi bir glikoz azalması gözlemlenmemiştir.

Bilim adamları, hem hayvanlarda hem de insanlarda hücre sinyallerinde ve glikoz metabolizmasında önemli bir rol oynadığı bulunan bir chiro-inositol bileşiğinin varlığına bağlı olarak glikoz düşürücü etkisi olduğuna inanmaktadır. Araştırmacılar, chiro-inositolün insülin olarak hareket edebileceğini ve vücut hücrelerinin insüline duyarlılığını artırabileceğine inanıyor.

Yumurtalık Fonksiyonunu Artırır

New England Journal of Medicine’de yayınlanan bir insan çalışmasına göre, Karabuğday tohumları ve taneleri, polikistik over sendromundan şikayetçi olan hastalarda insülin hareketlerini artıran D-Chiro-Inositol ile yüklüdür. Böylece, yumurtlama fonksiyonunun iyileştirilmesine, kan basıncı seviyelerinin düşürülmesine, serum androjen ve plazma trigliserit konsantrasyonlarının azalmasına katkıda bulunur.

Kanser ve Kalp Hastalığına Karşı Korur

Tahıllarda ve karabuğday gibi tam tahıllarda bulunan fitobesinler, sindirimin ve bazı mide ve safra kesesi sorunlarının iyileştirilmesinde son derece yararlıdır. Karabuğday bitkisi, vücudu göğüs kanseri ve diğer hormona bağlı kanserlere ve kalp hastalığına karşı koruduğu bilinen, bir tür dost flora içerir. Karabuğday çayı veya kahvesi gibi içeceklerdeki lignan içeriği nispeten düşük olmasına rağmen, düzenli tüketimi vücudun kansere karşı mücadele kabiliyetini önemli ölçüde iyileştirir ve kalp sorunlarını azaltır.

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir

Karabuğday suda çözünen, çözünmeyen ve yağda çözünen antioksidanlar bakımından çok zengindir. Tocotrienoller, E vitamini, fenolik asitler, selenyum ve fitik asit dahil olmak üzere çeşitli besinler açısından zengindir. Bunlar, vücudun bağışıklık düzeyini iyileştirmede son derece yararlıdır. Antioksidanlar vücutta bulunan toksik serbest radikallerle savaşır, böylece zararlı viral, bakteriyel ve fungal enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

Kilo Vermenize Yardım Eder

Kalorisiz sayılabilir ve bu nedenle yüksek kalorili içecekler için ideal bir alternatiftir. Yüksek kalorili içecekler yerine tüketildiğinde, kilo vermenize yardımcı olur. Bu çayın kilo kaybı üzerindeki etkisi hakkında pek fazla kanıt bulunmamakla birlikte, araştırmacılar içerisinde doğal olarak bulunan bir antioksidan olan kateşinin, kilo kaybını destekleyebileceğine inanmaktadır. Obezite ile ilgili ayrıntılı bir çalışma, karabuğday veya yeşil çaydaki özütlerin, kilo kontrolüne yardımcı olmasıyla ünlü olan kateşin içerdiğini ortaya çıkarmıştır.

Kafeinsiz Bir İçecektir

Yeşil çay antioksidan açısından zengindir ve kilo kaybı ve genel sağlık için yararlıdır. Ancak, diyetinizdeki kafein miktarını azaltmanız ve düşük oksalatlı bir diyet uygulamanız gerekiyorsa, tüketmemeniz daha yararlı olur. Karabuğday çayı buna en iyi alternatiftir. Yeşil çayın tüm faydalarını bünyesinde barındırır ve böbrek taşı oluşumunu önlemek isteyenler için ideal bir seçim olabilir. Karabuğday çayı içindeki vitexin ve rutin kan akışını iyileştirir ve varis oluşumunu ve bacaktaki ödemi önler.