Kırkkilit otu faydaları

Kırkkilit otu, içindeki silis adlı bir madde sayesinde kemik sağlığını koruyor, kemiklerin güçlenmesinde önemli rol oynuyor.
Bu özelliğiyle, çoğunlukla ileri yaşlarda görülen osteoporoz, yani kemik erimesi rahatsızlığına çare oluyor, kırılan kemiklerin de iyileşme sürecine destek olduğu biliniyor.
Tıpkı kemikte olduğu gibi eklemlerde de olumlu etkiler gösteriyor, eklem ağrılarını ortadan kaldırmada yardımcı oluyor.
Saçların, tırnakların sağlığını destekliyor, kolayca kırılmalarının önüne geçiyor.
Kırkkilit otu, birçok şifalı bitki gibi bağışıklık sisteminin de sağlıkla çalışmasını sağlıyor, antioksidan özelliğiyle kış hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa yakalanma riskini azaltıyor.
Kırkkilit otunun birçok kanser türüne karşı vücudunu koruyucu etkiler gösterdiği de söyleniyor. bitkiler.gen.tr
Bu ottan yapılan çayın böbrekler üzerinde de büyük etkisi oluyor, vücuttan fazla suyun atılmasını sağlayarak idrar söktürücü bir etki yaratıyor.
Fazla suyun atılması nedeniyle vücutta oluşan ödem, şişkinlik gibi sorunları çözüyor, doğal bir ödem attırıcı olarak görülüyor.
Eklemlerin sağlığını koruduğu için romatizma ve gut rahatsızlığı gibi sorunlar nedeniyle ortaya çıkan ağrıları da dindirdiği söyleniyor.
Anemi, yani kansızlık gibi sorunlar üzerinde olumlu etkiler yaratıyor.
Diş eti kanamalarına, ağız içinde oluşan yaralar başta olmak üzere vücutta oluşan birçok yaralanmaya iyi geliyor, yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine destek oluyor.
Son olarak, böbrek taşı, mide ülseri gibi ciddi rahatsızlıklara da iyi geldiği söyleniyor, ancak çeşitli yan etkileri olabileceğinden ciddi rahatsızlıkları olanların doktorlarına danışmadan asla kullanmaması büyük önem taşıyor.
Peki ya bu kırkkilit otu nasıl kullanılır: Kırkkilit otu çayı nasıl yapılır?
Kırkkilit otunun en yaygın kullanım şekli çayını yapıp içmek. Güvenilir aktarlardan temin edebileceğiniz kuru ya da taze kırkkilit otu ile evde ellerinizle çay hazırlayabilirsiniz. Nasıl yapılır diyenler için hemen tarifimizi de vermiş olalım:
Kırkkilit otu çayı tarifi için gerekli malzemeler:
2 dal taze kırkkilit otu ya da 2 çay kaşığı kurutulmuş kırkkilit otu
1 su bardağı su
Kırkkilit otu çayı nasıl yapılır?
Suyu kaynatın ve bir bardağın içine alın. Kaynattığınız bu suyun içine kırkkilit otunu ekleyin ve demlenmeye bırakın. Eğer kuru kırkkilit otu kullanıyorsanız 10 dakika kadar demlendirmeniz yeterli olacaktır. Ancak taze kırkkilit otu kullanıyorsanız bu süreyi 20 dakikaya çıkarmanız daha doğru ve etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır, bizden söylemesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir