Kemik Suyu ve Faydaları

Yıllardır kemik suyu anneler tarafından çocuklara yedirilmektedir. Kuşkusuz bu yöntem artık herkes tarafından bilinmektedir. Kemik suyu en önemli özelliği tabi kalsiyum deposu olmasıdır. Kemik suyu yağsız ve kırmızı ilik yani yaşı ilerlememiş bir hayvanın kemiklerinden elde edilmiş olmalıdır. Özellikle yaşlılarda meydana gelen birtakım rahatsızlıklar konusunda kemik suyu bir hayli iyidir.
Kemik Suyu ve Faydaları
Çocuklar için bir hayli faydalı olan kemik suyu, çocukların yemeklerine katılabilir.
Özellikle kadınlarda yaş ilerledikçe diz kapaklarındaki sıvılar azalır ve burada birtakım problemler ortaya çıkar. Kemik suyu buradaki sıvının tekrar oluşmasını sağlar ve diz kapaklarındaki erimeleri engeller.
Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Özellikle kış aylarında tüketildiği takdirde vücut direnci artar, grip nezle gibi hastalıklardan korunmanızı sağlar.
Menopoz öneminde de kemik erimesi görülmektedir. Kemik suyu tüketimi kadınların bu dönemlerinde bir hayli işe yaradığı tespit edilmiştir. Elbette sadece bu dönemde değil önceki dönemlerde de kemik suyu tüketilirse, bu tarz problemler yaşanmayabilir.
Vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen kırık, çıkık ve çatlak konusunda da kemik suyu tedavi edici bir özelliğe sahiptir. Bu vesile ile tedavi süreciniz hızlanır.
En faydalı kemik suyu ineğin kaval kemiğinden yapılan kemik suyudur. Bunun içine yaklaşık beş kaşık elma sirkesi koyabilirsiniz. Böylece vitamin ve mineral değerleri arttırılmış olur.
Kemik suyu kemik gelişimine da katkı sağlar. Gelişme çağında kemik suyu tüketen çocuğun boyu daha uzun olur.
Kemik suyuna çorba yaparken bu çorbaya limon katmanız çorbanın faydalarını daha da arttırır.
Düzenli olarak kemik suyu tüketenlerin yaşam kalitesi artar.
Kemik Suyu Türleri
Kemik suyu faydaları oldukça fazladır. Peki kemik suyu türleri nelerdir? Kemik suyu kırmız kemik iliği ve sarı kemik iliği olarak kendi içinde ikiye ayrılır :
Kırmızı Kemik İliği : Bir hayli besleyicidir. Akyuvar ve alyuvarların kök hücrelerinde protein bakımında zengin olan bölümlerdir. Düz yüzeyli kaburga kemiği, kürek kemiği, göğüs kemiği, kalça kemiği ve omurga parçalarını seçmenizde fayda var.
Sarı kemik İliği : Kemik yaşlandıkça kırmızı olan ilik sarıya dönüşür. Yani yaşı ilerlemiş hayvanların sarı yağlı iliği olur. Lokanta ve restaurantlar da genelde sarı ilik bulunur. bitkiler.gen.tr
Et Suyu Ve Kemik Suyu Arasındaki Fark
Et suyu en az kemik suyu kadar tercih edilen ve büyüklerimiz tarafından da yapılır. Et suyu sadece etlerin kaynaması sonucunda oluşur. Kemik suyu ise kemikteki iliğin kaynama sonucu suya akması ile meydana gelir. Kemik suyu et suyundan daha faydalıdır.
Kemik İliğinin İçeriği
Kemik suyu oluştuktan sonra ortaya çıkan jöle jelatin ortalama %15 oranında protein içermektedir. Bu proteinler bir hayli önemlidir. Zira midedeki gastrit salgılarını arttırırlar. Karaciğerin görevini yerine getirebilmesi için dokuların onarılmasında bu proteinler önemli rol oynar. Aynı zamanda faydalı bitkilerin sindirim sistemi içerisinde tutunması konusunda da bir hayli yardımcıdır.
Tüm bu bilgiler doğrultusunda hayatımızın her döneminde, özellikle çocuklar ve yaşlılara kemik suyu üretimi konusunda destek olmamız gerektiğiniz anlayabiliriz. Zira kemik suyunun düzenli tüketimi uzun bir hayatın da anahtarıdır.
Kemik Suyu Nasıl Hazırlanır
Kaval kemiği ( dana )
Defne yaprağı ( 3 tane )
Havuç ( 1 tane )
Soğan ( 1 tane )
Karabiber ( 1 tatlı kaşığı )
İlikli kaval kemiğini tencereye alın ve su ekleyip kaynayıncaya kadar bekletin. Kaynadıktan sonra oluşan siyah suyu dökerek tekrar su koyun ve üzerine verdiğimiz malzemeleri ekleyip kaynamaya bırakın. İyice kaynadıktan sonra plastik bardaklara ekleyip buzluğa atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir