Topuk Dikeni Bitkisel Tedavi, Topuk Dikeni Nasıl Geçer?

Topuk dikeni genellikle uzun sürede ayakta çalışanlarda görülen bir hastalıktır. Yaş sınırı olmadığı gibi herkeste sıkça rastlanabilir. Topuk dikenini tespit etmek röntgen ile gerçekleşir. Topuk dikeni tedavisi için doktorunuza danışmanız ilk tercihiniz olmalı. Ancak topuk dikeni nasıl geçer diye düşünenler için topuk dikeni bitkisel tedavisi konusunda birkaç öneride bulunabiliriz.
Kaynana Dili
İsmi garip gelse de bu bir tür bitki çeşididir. Halk arasında kaynana dili olarak bilinir. Kaynana dili bitkisi aslında bir kaktüs çeşididir. Bu bitki topuk dikeni tedavisinde kullanıldığı gibi aynı zamanda saç bakımında da tercih edilmektedir.
Topuk Dikeni Bitkisel Tedavi
Topuk Dikeni Bitkisel Tedavi
Kullanımı: Bitkinin üst kısmında yer alan yeri küçük parçalara bölerek 4 kaşık zeytinyağı ilave ettikten sonra kaynatmak gerekir. Kaynayan karışımı soğumaya bıraktıktan sonra topuk dikeninin tespit edildiği noktaya sürülüp bezle sarılması gerekmektedir. Tedaviyi daha da etkili kılmak için sürülen yeri poşetle kapatılabilir ve sabaha kadar bekletebilirsiniz. En iyi sonucu bir hafta düzenli yaparak alabilirsiniz.
Acı Pul Biber
Acı pul biber hemen hemen her evde bulunan bir baharat türüdür. Topuk dikeninin olduğu bölgeye sürülerek bekletilmesi gerekmektedir. Faydalı olabilmesini sağlamak için yatmadan önce sürülüp üzerinin beze sarılıp bekletilmesi gerekir. Düzenli olarak kullanıldığında etkisini kısa süre içerisinde görebilirsiniz.
Kına
Bu tedavi yöntemleri içerisinde en sık kullanılan kınadır. Eskiden ninelerimiz topuk dikenlerinin olduğu yerlere kına yakarak, topuk dikeninin erimesini sağlarlardı. Kınayı gece yatmadan önce topuk dikeninin olduğu yere sürebilir ve daha sonra sabaha kadar bekletebilirsiniz.
Kekik
Bir kova sıcak suya 1 tatlı kaşığı kekik ekleyin ve suyun soğumasını bekleyin. Ayaklarınızı 45-50 dakika suda tutarak ayaklarınızdaki ağrıyı dindirebilir ve tabanı yumuşatabilirsiniz.
Vicks
1 yemek kaşığı vicks 1 litre su ile karıştırıp ayaklarınızı bu suda beklettikten sonra streç film ile ayaklarınızı sarın. Bütün gece böyle kalsın. Sabah, streç filmi çıkarabilir ve pamuklu bir çorap giyebilirsiniz.
Epsom Tuzu
Bir kovaya 3 yemek kaşığı Epsom tuzu atın. Tuz eridikten sonra ayaklarınızı bu kovada 40 dakika dinlendirin. Düzenli olarak uygularsanız topuk dikenini tedavi edebilirsiniz.
Not: Yukarıda belirtilen çözüm yollarından farklı olarak aynı zamanda, papatya yağı çörek otu yağı ve kantaron yağı gibi bitkisel yağ türlerini topuk dikeninin olduğu bölgeye sürebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir