Acve hurması yararları nelerdir?

Acve hurması denilen yiyecek, özellikle İslam dini için oldukça önemli bir ürün olup aynı zamanda oldukça faydalı bir şifa kaynağıdır. Medine bölgesinde yetiştirilen bu bitki türünün geçmiş dönemlerde inanışa göre Hazreti Muhammed tarafından ilk kez ağacının dikildiği ve günümüze kadar geldiğine inanılmaktadır.

Medine hurması olarak da geçen bu hurma, dünyadaki en pahalı hurma olarak bilinmektedir. Acve hurmasının boyutu yaklaşık bir zeytin büyüklüğündedir. İsteğe göre direkt olarak kendi halinde tüketilebileceği gibi isteğe göre de çıkartılan macunuyla birlikte tüketilme seçeneği bulunmaktadır.


Acve hurmasının sağlık açısından bu kadar faydalı bir ürün olmasını içeriğinde bulunan kalsiyum minerali, fosfor minerali, demir minerali, magnezyum minerali, potasyum minerali, C vitamini, A vitamini, B2 vitamini ve B1 vitaminlerini barındırmasına borçludur. Daha pek çok alanda pek çok faydası bulunan medine hurması yararları bakımından oldukça tercih edilen bir üründür.

Hal böyle olunca acve hurmasının sağlığa faydalarını şu şekilde özetlemek mümkündür;

Hamilelik durumu : Acve hurması hamilelik dönemimde ve hamilelikten sonraki süreçlerde oldukça etkili bir üründür. Bu ürünü hamile olan kadınların kullanması için dikkat edilmesi gereken ana husus hamileliğin ilk aylarında bu hurmanın çok fala tüketilmemesi gerekliliğidir. Bunun sebebi acve hurmasının rahim yolarını genişletmesi ve rahmi esnetmesi sonucu düşük riski altına girilmesidir. İlk 3 aydan sonra ise rahatlıkla tüketilebilecek olan bu hurma, annenin günü geldiğinde çok daha rahat bir doğum geçirmesine vesile olacaktır.

Karaciğere etkisi : İçeriğindeki B2 vitamini ve B1 vitamini ile karaciğeri güçlendirmektedir.

Göze etkisi : İçeriğindeki A vitamini ile görme duyusunu güçlendirmektedir.

Sindirime etkisi : İçeriğinde bol miktarda bulunan lifler sayesinde sindirime yardımcı olur.

Kolesterole etkisi : Kolesterolden kaynaklı damar hastalıklarının önüne geçebilmektedir.

Cilde etkisi : Acve hurmasının suyuyla cilt temizlendiği takdirde cilt lekelerinden arındırılmaktadır.

Yaralara etkisi : Hurmanın ezmesini zeytinyağıyla karıştırarak vücuttaki yaraların ve iltihapların üzerine sürmek doğal bir iyileştirici etki yaratmaktadır.

Sinirlere etkisi : Acve hurmasının sinirler üzerinde yatıştırıcı bir etkisi bulunmaktadır.

Kaslara etkisi : İçeriğinde bulunan B1 vitamini sayesinde kasların daha güçlü ve dinç bir yapıda olmasına olanak sağlamaktadır.

Kan durumuna etkisi : Acve hurmasında bol miktarda demir minerali bulunmaktadır. Bu durum vücutta kan yapısının arttırılmasına yardımcı olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir