Ana Sayfa / Sağlık ve Bitkiler / Ada çayının faydaları

Ada çayının faydaları

Latince adı salvia officinalis olan adaçayı, tüm bedeni güçlendirir, kalp krizi tehlikesini azaltır. Mideyi ve bağırsakları rahatlatır, gazların kolay atılmasını sağlar. Kramp çözücü etkisi sayesinde, ishalde çok rahatlatıcıdır. Ayrıca hastalık sonrası güçsüzlük hallerinde başarıyla kullanılabilir. Karaciğerde de çok olumlu etkiler oluşturduğu bilinirken, oluşan tüm rahatsızlıkları gidererek, gazları yok ediyor. Kan temizleyici etkisi bulunan adaçayı, solunum organlarını ve mideyibalgam salgılarını temizler, iştah açar.

Adaçayı Faydaları ve Yararları

Adaçayı faydası arasında hafızayı güçlendirmesi de vardır. Unutkanlığa karşı faydalıdır. Alzheimer sebebiyle azalan bir beyin kimyasalına koruyucu etkide bulunduğu belirlenmiştir. Adet düzensizliklerini ve sancılarını iyileştirir, rahim iltihaplarını giderir. Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarında, bu şifalı çayı içmeleri faydalıdır. Östrojen içerir. Menopoz dönemindeki kadınların şikayetlerini azaltır. Döl yatağı hastalıklarında da ara sıra adaçayı oturma banyoları alınmalıdır.

Mideyi ve bağırsakları rahatlatması da adaçayı faydası arasındadır. Gazların dışkılanmasını sağlar. Kramp çözücü etkisi sayesinde ishalde çok rahatlatıcı etki gösterir. Böcek sokmalarında, sokulan bölgeye adaçayı yaprağının tozu uygulanabilir.

Bitki çayına batırılan pamuğun hasta bölgelere uygulanması uygun görülür. Sinirli ve yorgun olan kişilere ve rahim hastalığı çeken kadınlara arada sırada bu şifalı bitkinin oturma banyoları tavsiye edilir.

Yaralar, iltihaplı yaralar ve çıbanlar (apseler) kaynatılmış bitkinin suyu ile pansuman edilir. Yapraklarından elde edilen tozu da kullanılabilir.

Zayıf ve güçsüz çocuklara balla tatlandırılarak içirilebilir.

Bağırsak gazları ve hazımsızlığa karşı 1 lt. suya 3 tutam bu şifalı bitkiden, 1 tutam nane ve 1 tutam papatya konarak kaynatılır. Pekmez ile tatlandırılarak gün içinde içilir.

Dıştan uygulandığında (çalkalama ve gargara), bademcik iltihabı, boğaz hastalıkları, farenjit, larenjit, diş iltihaplanmaları, yutak ve ağız boşluğu iltihaplanmalarında veya ülserlerinde özellikle öneriliyor. Bu hastalıklar için günde 2-3 defa bitki çayıyla gargara yapılır.

Adaçayı Hangi Ölçülerde Kullanılmalıdır?

Böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesi için 80 gr olan yarım avuç adaçayı, 1litre suda haşlanır. Şeker ve küçük bir parça limonla çay gibi içilir.

Diş eti kanamaları için kaynatılarak içine biraz sirke ve bal eklenip gargara yapılır. Diş iltihaplanmalarında kanayan, sallanan dişlerde ve diş eti çekilmesinde de bu formül iyi gelir. Gargara yapılır veya çaya pamuk batırılarak hasta bölgeye tampon uygulanır.

Fistül tedavisi için 1 çay bardağı kaynak suya, 3 kahve kaşığı ada çayı konur. 10 dakika bekletilip süzülür. Sonra bu suya batırılan bir parça pamukla fistülün üzerine kompres yapılır. Aynı işlem her gün tekrarlanır.

Grip, soğuk algınlıkları ve bunlardan ileri gelen

adele

ağrılarında, ateş düşürülmesinde bir bardak sütün içine bir tatlı kaşığı adaçayı ufalanıp ilave edilir , beş dakika kaynatılıp demlenir.Bir tatlı kaşığı bal ilavesi ile sıcak içilir, gece içilirse rahat uyumayı sağlar.

Kramp, omurilik rahatsızlıkları, beze hastalıkları ve organ titrekliklerinde günde iki fincan içilmesi tavsiye edilir.

Saç bakımı için besleyici ve etkili bir tonik olması da adaçayı faydası arasındadır. 8 bardak kaynatılmış suya bir avuç adaçayı konur, üstü kapalı 5 dakika kaynatılır, 30 dakika demlenir, süzülür. Her banyodan sonra, saç dipleri bu tonik ile ovulur, durulanmaz, soğuk kullanılması daha etkilidir. Aynı zamanda papatya ile içmeye devam edilir.

Yağı,  bebeklerde gaz gidermeye yardımcı olur fakat çay olarak bebeklere içirmek doğru değildir. Ayak tabanlarına masaj yaparak uygulama yapılır. Ayrıca gelişmiş bireylerde gaz söktürücü, ter kesici, idrar attırıcı etkileri vardır. Adaçayı bayanlarda adet düzensizliğinde kullanılması önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir