Aylandız Ağacının Faydaları

Şifalı bitkiler kategorisinde değerlendirebileceğimiz aylandız ağacı kokusu keskin, salkımları uzun çiçekli, 30 metreye kadar uzayabildiğinden dolayı gölge ağacı olarak da adlandırılan bir ağaçtır. Farklı yörelerde farklı isimlerle de anılmaktadır. Bunlardan bazıları, kokarağa, mehhaneciotu, eğriotudur. Aylandız ağacı yaprakları c vitamini ve acı maddeler ihtiva eder.

Aylandız ağacının faydaları hakkında bahsetmek gerekirse birçok şifalı bitkiler gibi aylandız ağacının faydaları da oldukça fazladır. Mesela aylandız ağacı spazm çözmede oldukça başarılı bir bitkidir. Ateş düşürmede ve kusma konusunda problemlerde de etkili olduğu görülmektedir. Şifalı bitkiler konusunda uzman kişiler ishalde de etkili olduğunu söylemektedirler. Bitkinin yapraklarını kaynatarak elde edilen çay özellikle ishalde çok etkilidir. Ancak bu bitkiyi kullanırken de dikkat edilmesi gereken en önemli nokta fazla kullanılmamasıdır. Zira fazla kullanımlarda zehirlenme riski vardır. Bu yüzden doktor tavsiyesiyle kullanmak daha faydalı olacaktır.

Görünümü çok hoş olan bu bitki haşeleri uzaklaştırmasından dolayı süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır. Doktor kontrolünde kullanılması bilinçsizce kullanılmaması tavsiye edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir