Bağırsak hareketlerini nasıl düzene sokabilirsiniz?

Bağırsak sorunundan muzdaripseniz, kullandığınız ilaçlar size faydalı olmadıysa. Doğal çareler bile uzun süreli çözümler sunamaz, yalnızca sorunu kısmen gidermek için kullanılacak hızlı çözümler getirecektir. Uzun süreli bir çözüm günlük yiyecek rutininizi ve hayat tarzı alışkanlıklarınızı değiştirmeyi içerecektir.

Uyguladığınız diyet hem çiğ hem de pişirilmiş olarak tüketeceğiniz meyve ve sebze ağırlıklı olmalı (meyve suları, smoothieler, salatalar, sotelenmiş yiyecekler). Bu yiyecekleri her öğünde tüketmelisiniz.
Mümkün olduğu zamanlarda rafine edilmemiş tam tahıllı yiyecekleri tercih edilmeli (tahıl, un, makarna, ve benzeri).
Bol miktarda lifli yiyecek tükettiğinizde vücudunuzun sindirmek için suya ihtiyacı olacaktır. Yemeklerde tükettiğinizin dışında günde en az iki litre su içmelisiniz.
Haftalık menülerinize baklagilleri, kabuklu yemişleri ve tohumları eklemeyi unutmayın.
Haftada iki ya da üç kez egzersiz yapın ve hareketsiz bir hayat tarzından kaçının. Bu özellikle gün içinde uzun saatler oturuyorsanız geçerlidir.
Stresle ve diğer anksiyete bozukluklarıyla mücadele edin.
Doğal çözümler
1. Soğuk su
Anal fissürünüz varsa, beklenmedik zamanlarda gelen acıdan kurtulmak için hızlı bir çözüm arayacaksınız. Sorunu iyileştirmeyecek olsa da, soğuk su acıyı anında yatıştıracaktır. Soğuk suyu diğer tedavilerle de birleştirin.

Soğuk suyu acıyan bölgeye doğrudan uygulamalısınız. Bunu en kolay yolu duşta ya da taharet musluğuyla yapmaktır. Bu mümkün değilse, soğuk suyla ıslattığınız küçük bir havluyu bölgenin üzerinde birkaç dakika tutabilirsiniz.

Anal fissürden muzdarip kişiler sorunu daha da can sıkıcı hale getirebilecek alışılagelmiş tuvalet kağıtlarını kullanmaktan kaçınmalıdır. Normal tuvalet kağıdı yerine ıslak mendil ya da taharet musluğunun olduğu bir ülkede yaşıyorsanız taharet musluğu kullanabilirsiniz.

2. Sağlıklı sebze yağları
Soğuk su anlık rahatsızlıklar için ideal tedavidir. Anal fissürü önlemek ya da tedavi etmek için vücuttaki hassas bölgeyi nemlendirmeli ve korumalısınız. Olumsuz etkileri olan kimyasal maddelerden kaçınmak için doğal ürünler kullanılabilir.

En basit ve en etkili tedavi sebze yağlarını içeriyor. Sebze yağları cildinizi derinlemesine besler ve yeni çatlakların oluşmasını engellemek için bölgeyi daha elastik hale getirir.

En iyi seçenekler badem yağı, buğday özü yağı ve zeytinyağıdır.
İyi bir dolaşımı desteklemek için küçük bir miktar servi yağı da ekleyebilirsiniz.
doğal yağlar
3. İyileştirici tedaviler
Cildinizi nemlendirmenin yanında, iyileşme sürecinizi hızlandıracak ev yapımı tedavileri de deneyebilirsiniz. Yenileyici özelliği olan tedaviler çatlağı en kısa sürede kapatacaktır. Bu çare aynı zamanda anti-enflamatuvar, besleyici ve cildinizi sakinleştiricidir.

Malzemeler
2 çorba kaşığı aloe vera jeli (30 g)
1 çorba kaşığı kuşburnu yağı (15 ml)
Aloe vera yaprağından elde edilen sade aloe verayı ya da mağazadan aldığınız saf jeli kullanabilirsiniz.
Hazırlanışı ve uygulanışı
Aloe verayı kuşburnuyla karıştırın.
Elde ettiğiniz karışımı günde birkaç kez ve her duştan sonra etkilenen bölgeye uygulayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir