Bitkilerin Sağlığa Olan Faydaları

Mükemmel yemeğin sırrı taze bitkilerdir. Bir tutam taze fesleğen basit bir domates salçası yemeğini yeni bir boyuta taşıyabilir, taze kişniş sıradan bir omleti gurme bir omlete dönüştürebilir, incecik doğranmış çikolata nanesi ise bir kış meyvesi salatasına suçluluk yaratmayan büyük bir lezzet katabilir. Bu tatları günlük yemeklerinizi pişirirken elinizin altında bulundurmak için mutfağınızda cam kenarında ya da balkonunuzda saksıda yetiştirebilirsiniz. Böylelikle her daim taze ve kullanımınıza hazır olurlar. Taze fesleğen, kişniş, tarhun otu, maydanoz ve çikolata nanesi yetiştirmeyi düşünebileceğiniz bitkilerden yalnızca birkaçıdır.

Bitkilerin ayrıca, kalp hastalığı, kanser ve diyabeti önleme ve kontrol etmede rol oynadığı tahmin ediliyor. Sağlığa olan faydalarını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olsa da yapılan ön çalışmalar şunları göstermektedir:

Sarımsak, kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir,

Sarımsak, hafif hipertansiyonu olanlar için faydalı olabilir,

Sarımsak, soğan ve zencefil kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olabilir,

Tarçın, sarımsak, soğan, defneyaprağı, karanfil, kimyon ve zerdeçal glikoz kontrolünde ya da insülin aktivitesinin iyileştirilmesinde katkıda bulunabilir,

Sarımsak, soğan, frenk soğanı, nane, fesleğen, mercanköşk, adaçayı, kekik, biberiye, maydanoz, keten tohumu, zencefil, zerdeçal, dereotu, kereviz, kişniş, rezene, kimyon, anason ve frenk kimyonu kansere karşı koruma sağlayabilir.

Bitkilerin çoğu, özellikle biberiye, adaçayı, mercanköşkü, kekik ve soğan LDL kolesterolün oksitlenmesine karşı korunmasında antioksidan işlevi görerek kan pıhtılarını engelleyebilir ve iltihaplanma ve tümör karşıtı aktivite gösterebilir.

Tüm bu faydalara bakıldığında tadmaya değer!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir