Bitkisel Zayıflama Çayları

tarafından
74
Bitkisel Zayıflama Çayları

Zayıflamaya yardımcı olan, kilo kontrolü sağlayan ve metabolizmayı hızlandırarak, dinlenir halde yakılan kaloriyi arttıran bitkisel çaylara geçmeden önce, pek çok markanın satışını yaptığı bitkisel zayıflama çayları hakkında genel bir bilgi vereyim. Bitkisel zayıflama çayı olarak satılan ürünler (bazıları tamamen bitkisel içerikli olabilir ancak bazılarında sağlığa pek de yararı olmayan kimyasallarda bulunuyor) haftada 3-4 kilo vermenizi sağlayacak mucize ürünler değil. Ancak bu tip hazır “zayıflama” çayları kişinin kilo kaybetmesine farklı şekillerde yardımcı olabilir. Örneğin, bazı çaylar, vücudun çeşitli nedenlerle tuttuğu fazla suyun atılmasını sağlayarak “kilo verme efekti” yaratabilir.

Bazı bitkisel çaylar ise kişinin metabolizma hızını yükselterek gün içinde yaktığı kalori miktarını arttırabilir. Bitkilerin bu etkileri, sizin sadece çay içerek bir anda kilo vermenizi değil, kilo verirken ekstra yardım almanıza yarar.

Yani, sağlık koşullarınıza uygun bir diyet programını uygulayıp, düzenli olarak spor yaparken, bitkisel zayıflama çaylarından destek alabilirsiniz. Tabii, her bitkisel üründe olduğu gibi zayıflama çaylarının da yan etkileri olabileceğini unutmayın. Örneğin; kafein içeren çaylar uykusuzluğa ve çarpıntıya neden olabilir.

Kendi çayınızı hazırlamak yerine, hazır olarak satılan zayıflama çaylarını kullanmaya karar verirseniz mutlaka Sağlık Bakanlığı onaylı olmasına, içinde yer alan bitkilerin ve diğer maddelerin ambalaj üzerinde veya kullanma kılavuzunda açıkça yer almasına dikkat edin. Herhangi bir sağlık koşulu nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız bu çayları tüketmeye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Bitkisel Zayıflama Çayları

Burada herhangi bir markanın ürününü paylaşmayacağım. Çünkü ben hem bu tip hazır bitkisel çayları kullanmıyorum hem de bu çayların içinde ne bulunduğuna dair bir bilgim yok. Onun yerine pek çok sağlık uzmanının ve herbalistin kilo vermeye yardımcı olduğunu belirttiği bazı bitkiler ve etkileri hakkında çeşitli başvuru kaynaklarından derlediğim bilgileri paylaşmak istiyorum. Aşağıdaki bitkilerin yan etkilerini yazımda kısaca belirtmeye çalıştım ancak özel bir sağlık durumunuz varsa, hamile veya emzirme dönemindeyseniz bu çayları içmeden önce olası yan etkileri hakkında doktorunuzdan bilgi almalısınız.

Yeşil Çay: Hemen her bitkisel çay listesinde yer alan yeşil çay doğal olarak bitkisel zayıflama çayları listesinde de yer alıyor. Uzmanların açıklamalarına göre yeşil çayın zayıflamaya etkisi metabolizmayı hızlandırmasından kaynaklanıyor. Ayrıca yüksek oranda antioksidan içeren yeşil çay toksinlerin vücuttan atılma sürecini hızlandırıyor ve kafein içeriğiyle gün içinde kaybedilen enerjiyi arttırıyor. Kafein nedeniyle yeşil çayı gece saatlerinde içmemeli, hamilelik ve emzirme döneminde kullanmamalısınız. Tabii yeşil çayı şekerli veya sütlü içerseniz kilo verme efektinin ortadan kalkmasına neden olursunuz. Yeşil çay sayfamızda bu çayın nasıl hazırlandığı, iyi geldiği rahatsızlıklar ve yan etkileri hakkında daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Kuş Otu Çayı: Eski çağlardan beri kilo verme amaçlı olarak kullanılan kuş otu bitkisi hakkında bilimsel araştırma sayısı oldukça az olduğundan zayıflamaya etkisi ve yan etkileri ile ilgili pek fazla bilgi bulunmuyor. Genel olarak kanı temizlemeye yardımcı olduğu, harici olarak kullanıldığında ise cilt kızarıklıklarını ve tahrişini geçirdiği, iltihaplı yaralara iyi geldiği biliniyor. Bitkiyi çay olarak içmek istemezseniz salatalarınızda çiğ halde kullanabilirsiniz.