Çiğ Köfte Nasıl Yapılır

Etli çiğ köfte tarifi

Malzemeler ( 8 kişilik tarif)

4 su bardağı / 8 çay bardağı çiğ köftelik bulgur

500 gram miktarında yağsız ve çekilmiş dana eti

6 yemek kaşığı miktarında çiğ köftelik isot

1 yemek kaşığı miktarında tuz

1 tatlı kaşığı miktarında karabiber

1 adet iri boyutlarda soğan

7 ya da 8 diş sarımsak (ayıklanmış ve ezilmiş halde bulunmalı)

1 yemek kaşığı miktarında ev yapımı salça

1 yemek kaşığı miktarında çiğ köfte baharatı (marketlerde satılan hazır paketlerden alabilirsiniz)

Yarım limonun suyu

1 demet miktarında maydanoz

Yarım kase miktarında zeytin yağı

Hazırlanışı

Öncelikle tabanı tırtıklı olan geniş bir tepsiyi hazır bulunduruyoruz. Bu şekilde bir tepsi kullanılmasının nedeni çiğ köfte için hazırladığımız malzemeleri yoğururken bulgurun iyice ezilmesini sağlamaktır.

Elimizdeki köftelik bulguru bir kabın içerisine boşaltarak üzerine tepeleme gelecek şekilde su ekleyip yarım saat bekliyoruz. Böylelikle bulgurların daha da yumuşamasını sağlamış olacağız.

İlk olarak elimizdeki irice soğanı kabuklarından temizleyip küçük küçük doğramaya başlıyoruz. Doğrama işlemi bittikten sonra isterseniz yıkayabilirsiniz. Bu soğanın acımtırak suyunun giderilmesine yarayacaktır.

Daha sonra elimizdeki demet maydanozları saplarından ayırıp sadece yapraklarını bir kabın içerisinde bekletiyoruz.

Elimizdeki yağsız eti, soğanı, salçayı, karabiberi, isotu genişçe bir kaba koyarak bol bol karıştırmaya başlıyoruz. Karıştırma işlemini uzatabildiğimiz kadar uzatarak malzemelerin iyice çözünmesini ve birbirine karışmasını sağlıyoruz.

Daha sonra yarım saatlik suda beklettiğimiz bitkiler.gen.tr bulguru alarak bu karışımın içerisine döküp karıştırmaya devam ediyoruz.

Sarımsakları, çiğ köfte baharatını, maydanozları ve yarım limonun suyunu da karışıma ekleyip yine karıştırıyoruz. İyice karışmasına dikkat edip malzemelerin birbiriyle yoğunlaşmasına özen gösteriyoruz.

Kıvamın oluşma sırasında eğer hala malzemede sertlik hissediyorsanız elinizdeki zeytinyağından ufak ufak göz kararıyla yumuşatacak kadar olan kısmı ekleyebilirsiniz.

Tüm bu karıştırma işlemlerinden sonra tadarak kıvamının olup olmayacağını anlayabileceğiniz çiğ köfteniz yenecek kıvama geldiyse, uzunca bir kaba elinizde parçalar halinde sıkarak çiğ köfteleri yerleştirebilirsiniz.

Çiğ köfteyi yanında marul, turşu, lavaş, ayran vb. malzemelerle servis edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir