Çin Anasonu hakkında bilinmeyenler

Manolyagiller familyasindandir. Anayurdu Güneydogu Asya olup günümüzde en çok Çin ve Vietnam’da yetistirilen, kisin yapraklarini dökmeyen duyarli bir agaç veya agaççik ile bunlarin yildiz biçimindeki meyvelerine Çin anasonu adi verilmektedir. Çin anasonu agaci 4,5-9 m. boylanabilir. Güzel kokulu gövde kabuklari beyaz renkli ve cam gibi parlaktir. Yapraklari elips biçiminde ve koyu yesil renklidir. Çok sayida taçyapragindan olusan, yazin açan ve anason kokan çiçekleri sari, beyaz ya da ender olarak mor renklidir. Bu çiçekler daha sonra yildiz biçimli, gri-kahverengi ve 6-9 parçali meyvelere dönüsür. Yildizin her parçasinda bir tohum yer alir. Günesli, soguktan ve rüzgardan korunmali yerleri, suyu iyi akintili topraklari seven Çin anasonu agaci, tohumuyla ya da gövde çelikleriyle çogaltilir.

Çin anasonunun meyveleri, içinde % 4-5 oraninda anetol bulunan uçucu yag yönünden zengindir. Bu nedenle aynen ama akrabasi olmayan anason gibi kokar. Avrupa’da pastacilik ve ilaç yapiminda anason yerine Çin anasonunun meyvesinden elde edilen esans kullanilir.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Sagliga yararli nitelikleri de anasonunkilere oldukça benzeyen Çin anasonu meyvelerinin tibbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri söylece özetlenebilir:

• Sindirim sistemi üzerinde etkili olur: istahi açar, sindirimi kolaylastirir. Mide ve bagirsaklardaki gazi söktürür.
• Terletici ve antibakteriyolojik etkileri vardir.
• Öksürük, solunum yollari enfeksiyonlari ve bronsitte iyilestirici ve rahatlaticidir. Diger öksürük ilaçlariyla birlikte kullanilirsa onlarin etkilerini artirir.
• Romatizma agrilarini azaltir.

Bütün bu etkileri saglamak üzere, Çin anasonunun olgun ve kuru tohumlarindan 1-2 tatli kasigi alinir. Bunlar hafifçe ezilip üzerlerine 1 bardak kaynar su dökülür. Kabin üzeri sikica kapatilarak tohumlar 5-10 dakika süreyle demlendirilir. Böylece elde edilen infüzyondan günde üç kez birer bardak içilir. Sikayetler sindirim sistemiyle ilgiliyse infüzyon yemeklerden 15-20 dakika önce alinir. Romatizma ile ilgili durumlarda, infüzyon distan elle sikica ovusturularak uygulanir.

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir