Cinnema bitkisi nedir ve faydaları

Latince adı ‘Gymnema sylvestre’’dir. Eskiden zambakgiller familyasından sayılan Cinnema, sonra kendi adıyla anılan familya grubuna katılmıştır. Anavatanı Orta ve Güney Hindistan’ın tropikal ormanlarıdır. Hintçe adı Gurmar’dır. ‘Şeker Yok Edici’ anlamına gelir. Ülkemizde Akdeniz ve Anadolu’da yetişen çokyıllık bir sarmaşık ağaçtır.

Yaprakları kalp şeklinde, uca doğru hafif sivrice baştan uca kadar yay gibi uzanır, üst kısmı benekli, dikenli, alt kısmı dikenli, yeşil renkli derimsidir. Yaprak diplerinden çıkan tutunacakları sayesinde çevresindeki ağaç, funda, çit veya duvarlara sarılarak tırmanır. Mayıs ayında mini minnacık sarı renkli çiçekler açar.

Gurmar olarak da bilenen Cinnema, geleneksel olarak 2000 yıldır Hindistan ve Güney Asya’da diyabet hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Yapraklarının içeriğinde izine az rastlanan Gymnemik asit yardımıyla kandaki şeker oranını düzene soktuğuna inanılmıştır. Mucize bitki olarak ün salmıştır. Eski çağlardaki insanlar bu mucize bitkiyi yılan sokmalarına karşı da kullanmışlardır.

Cinnema bitkisinden; cinnema çayı, cinnema yağı, cinnema macunu, cinnema merhemi, cinnema kremi, cinnema sirkesi, cinnema ekstraktı ve ekstresi üretilir. Ayrıca içeriğindeki glikozitler, reçine, tanin ve uçucu yağların zenginliğiyle çok çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir.

Halk arasında kurutulan yaprakları kaynatılarak Cinnema çayı içmenin eklem romatizmasına, siğile, egzamaya, kanı temizlemeye, diyabet hastalığına, böbrek-mide rahatsızlıklarına, obeziteye, hiperglisemi, anemi ve kemik erimesine iyi bitkiler.gen.tr geldiğine inanılır.[1] Tedavi amaçlı kullanımında mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Uygun şartlarda kurutulan cinnema, ağzı kapalı cam bir kavanozda, loş, serin ve kuru bir ortamda saklanıldığında ömrü 1 yıldır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir