Evde Meyve ve Sebze Yetiştirmek

Şehir yaşamında bahçeli ev pek mümkün olmasa da neredeyse herkesin küçük ya da büyük bir balkonu bulunuyor. Balkonlarınızı işlevsel hale getirerek organik ürünler tüketmenin yolunu açabilirsiniz Bunun için yapmanız gerekenler çok basit.
Öncelikle, hangi sebze ve meyveleri yetiştirmek istediğinize karar verin. Üreteceğiniz bitkileri seçerken bulunduğunuz şehrin sıcaklığını, evinizin hangi saatlerde güneş aldığını, hangi bitkilerin balkonda yetiştirmek için uygun olduğunu detaylıca araştırmalısınız. Evde; domates, biber, çilek, marul, maydanoz, soğan, sarımsak, ıspanak, havuç hatta zencefil bile yetiştirebilirsiniz.
Balkonda yetiştireceğiniz bitkilere karar verdikten sonra en önemli aşamalardan biri olan tohum alımına geçebilirsiniz. Günümüzde maalesef ata tohumu denen ve tamamen organik olan tohumlara ulaşmak pek mümkün değil. Bunun yerine tohum alışverişi yaptığınız satıcıdan mümkün olan en doğal tohumu satın alabilirsiniz. Ayrıca tohumu alırken bitkileri saksıda yetiştirmeyi planladığınızı da mutlaka satıcı ile paylaşın. Bazı bitki türleri saksıda ve bahçede yetiştirilme uygunluklarına göre ayrılabiliyor.
Tohumlarınızı aldıktan sonra toprak seçimine geçebilirsiniz. Toprak seçerken yetiştireceğiniz bitkilere uygun toprak türlerini araştırmanızı tavsiye ederiz. Her bitkinin uyum gösterdiği toprak çeşidi farklılık gösterebiliyor.
Saksı seçimi yaparken de bitkilerinizin nasıl ortamda yetişmeyi sevdiğini araştırın. Bazı bitkiler derin saksı severken bazı bitkiler için geniş saksılar yeterli olabiliyor.
Bitkilerinizin ekim aşamasını tamamladıktan sonra gerekli şekilde sulamayı ve güneşten yeteri kadar faydalanmalarını sağlamayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir