Hafızayı güçlendiren şifalı bitkiler

Uzman Diyetisyenler, ıspanak, balık, yumurta ve bitter çikolatanın hafızayı güçlendirdiğini söyledi.

KIRMIZI LAHANA : BEYİN HÜCRE HASARINI AZALTMAK VE UZUN SÜRELİ HAFIZAYI CANLANDIRMAK İÇİN GEREKLİ POLİFENOLLERİ ( FİSETİN ) İÇERİR , BU ALZHEİMER HASTALIĞININ ÖNLENMESİ VE TEDAVİSİNDE YARARLIDIR. KIRMIZI SOĞAN DA İYİ BİR SEÇİMDİR .

ISPANAK : B GRUBU VİTAMİNLER VE FOLAT İÇERİR , E VİTAMİNİNDEN ZENGİNDİR . BEYİN HÜCRELERİNİ ZARARLI SERBEST RADİKALLERE KARŞI KORUR . E VİTAMİNİ ZENGİNİ DİĞER BESİNLER : BADEM , BROKOLİ , KİVİ , MANGO , AYÇİÇEK TOHUMU , DOMATES .

BALIK ( OMEGA 3 ) : OMEGA 3 BEYİN FONKSİYONLARINDA ÖNEMLİ BİR ROLA SAHİPTİR . DAVRANIŞ VE BİLİŞSEL OLAYLARDA ETKİLİDİR . EN İYİ KAYNAKLARI : SOMON, USKUMRU , HAMSİ , SARDALYE , RİNGA BALIĞI . CEVİZ VE KETEN TOHUMUDA İYİ KAYNAKLARINDANDIR . EKSİKLİĞİNDE DEPRESYON , DİSLEKSİ ( ÖĞRENME BOZUKLUĞU ) , DİKKAT EKSİKLİĞİ VB. GÖRÜLÜR.

BİTTER ÇİKOLATA : BEYİN RESEPTÖRLERİNİ AKTİVE ETMEK İÇİN ENDORFİN SALINIMINI ARTTIR .YÜKSEK KAKAO İÇERİĞİNE SAHİP BİRKAÇ BİTTER KARESİ GÜÇLÜ ANTİOKSİDANLAR İÇERİR , DOĞAL UYARICILARI SAYESİNDE ODAKLANMA VE KONSANTRASYONU ARTIRIR .

YABAN MERSİNİ , ÇİLEK , BÖĞÜRTLEN : BEYİNİ SERBEST RADİKAL HASARINDAN KORUMADA ETKİLİDİRLER. BELLEK ARTTIRICI FİTOKİMYASAL OLAN ANTOSİYANİNDEN ZENGİNDİRLER . KIRMIZI ÜZÜM, KİVİ, PORTAKAL VE ELMA DA BEYİN GÜCÜNÜN ARTIŞI İÇİN DİĞER MÜKEMMEL BESİNLERDİR .

SÜT , YOĞURT , PEYNİR : MÜKEMMEL BİRER PROTEİN KAYNAĞIDIRLAR . VÜCUDA YAVAŞ VE SABİT BİR ENERJİ KAYNAĞI SAĞLAYIP , GÜN İÇİNDE HAFIZAMIZIN AYAKTA KALMASINA DESTEK OLURLAR . PROTEİN İÇEREN BESİNLER AYNI ZAMANDA VÜCUDU UYARAN KİMYASALLAR OLAN EPİNEFRİN VE DOPAMİN SEVİYELERİNİ DE ARTTIRIRLAR .

TAM TAHILLAR : ESMER PİRİNÇ , ESMER EKMEK , YULAF , DARI VB. B6 , B12 VE FOLİK ASİT İÇERİRLER . HAFIZAYI KORUMAK , KONSANTRASYON VE BEYİNE KAN AKIŞINI SAĞLAMAK İÇİN GEREKLİDİRLER .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir