Havlıcan Bitkisinin Faydaları

Zencefilgiller familyasindan güzel çiçekli, itirli, çok yillik, otsu bitkidir.Asya’nin tropik bölgelerinde yetisir. 150 kadar çesidi vardir. Yüksekligi pekçok türünde 3 m. ye varir. Yapraklari ince, uzun seritler gibidir. Salkimlar halinde pembe ya da beyaz çiçekler açar.
Baharat olarak kullanilan yerleri, uçucu yag içeren kök saplari, yani toprakalti gövdeleridir.
Faydalari:
Vücuda kuvvet verir. Istahi açar. Mideyi kuvvetlendirir ve mide eksimesine iyi gelir. Mide ve bagirsak gazlarini önler. Idrar söktürür. Gögsü yumusatir. Grip ve soguk alginliklarinda faydalidir. Bas agrisi, bas dönmesi ve agiz kokusunu giderir. Romatizma ve nikris sikayetlerini azaltir.
Kullanilisi:
Havlican kökü ilaç yapiminda ve baharat olarak kullanilir. Havlican kökü çesitli tarim ürünlerinde, çikolata, dondurma ve sekerlemelerin üretiminde de kullanilir.
Kaynatilip suyu içilirse mide agrisi, romatizma ve kulunca iyi gelir.
Sabahlari büyükler 5-10 gr, küçükler 1-2 gr kadar tozunu sekerle birlikte bitkiler.gen.tr aldiklarinda bel gevsekligi ve yataga isemeyi giderir.
Bir bardak suya , yarim kahve kasigi havlican karistirilir,15 dakika kadar bekletilir, karistirdiktan sonra içilmelidir. Kolay içebilmek için, içine yeteri kadar seker koymakta yarar vardir. Günde iki ya da üç bardak içilirse hemen yarari görülür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir