Kantaron yağının sağlığa etkileri

tarafından
181
Kantaron yağının sağlığa etkileri

Yüzyıllardır insanlar tarafından kullanılan kantaron yağının modern tıp tarafından da kabul edilen şifalı etkileri vardır. Kantaron yağında hem zeytinyağı hemde kantaron bitkisinin faydaları bir arada bulunmaktadır. Kantaron yağını hem haricen hem de içilerek kullanılabiliyor.
Kantaron otu ılıman iklimin olduğu yerlerde yetişir.Sarı ve kırmızı kantaron olmak üzere ikiye ayrılan bitki bünyesinde A ve C vitaminlerinin yanı sıra çeşitli mineralleri de bulundurur.Sarı kantaron genellikle sinirsel rahatsızlıklar için kullanılırken ,kırmızı kantaron mide ve sindirim için tercih ediliyor.
Kantaron bitkinin kullanımı!
Taze kurutulmuş kantaron bitkisinin çiçeği ezilerek 1 veya 1,5 lt suya 1 yemek kaşığı atılır.Sonra hafif ateşte 10-15 dk. kaynatılır. Bu karışım gün içerisinde çay ve su niyetine içiler ya da ezilen bitki 3 katı kadar bal ile karıştırılıp sabah,akşam tok karnına yenilir.
Kantaron bitkisinin zeytin yağında bekletilmesi ile de kantaron yağı oluşur. Doğanın mucizeleri arasında sayabileceğimiz kantaron yağının faydaları nelerdir?Kantaron yağı neye iyi gelir?
* Kantaron yağı her türlü yara için kullanılabilir. Açık ve taze yaralar,kesikler,ezikler.çarpmalar,morluklar için etkilidir.
* Antiseptik özelliği vardır. Yaralarda mikrop üremesini önler.
* Yaralarda ulaşabilecek iltihabı önleme özelliği vardır.
* Damar büzücü etkisi vardır,kanamayı kısa sürede durdurur.
* Hücre yenilemesi özelliği ile yaraların çabuk kapanmasını sağlar.
* Yaralardan kaynaklı ağrı ve sızıyı dindirir. Yanıklarda da ağrıyı kesme ve iyileştirme özelliği vardır.
* Pürüzsüz bir cilt için cilt bakım yağı olarak kullanılabilir.
* Bebeklerin pişiklerinde iyileştiricidir.
* Karın ağrısı yaşayan bebeğin karnına yavaşça ovarak sürülebilir.
* Sırt ağrısı,romatizma ve siyatik için masaj yapılarak kullanılabilir.
* Mide ağrılarında ve ülser tedavisinde içilerek kullanılır.
Not:Dahilen kullanımlarda günde 1 tatlı kaşığı yeterli olacaktır.Uzun süre kullanıldığında kaşıntı yapabilir.

Kantaron yağı, kantaron yağının faydaları, kantaron yağının faydaları nelerdir? kantaron yağı yapımı, kantaron yağı bağsur, kantaron yağı saç, kantaron yağı nedir? kantaron yağı cilt, kantaron yağı nasıl yapılır? kantaron yağı nasıl kullanılır? kantaron yağı neden yapılır? kantaron yağı nerelere sürülür?

Kantaron Yağının Faydaları! Kantaron Yağı Neye İyi Gelir?

Kantaron yağının faydaları nelerdir? Kantaron yağı neye iyi gelir? Kantaron yağı etken maddeler nelerdir? Kantaron yağı hangi hastalığa iyi gelir? Kantaron yağı nasıl hazırlanır? Kantaron yağı kullanımı nasıldır?