karaciğer temizleyen besin ve bitkiler

Vücudunuzu temizlemek ve toksinlerden arınmanın en iyi yolu, şüphesiz ki, karaciğeri temizlemektir. Bunun nedeni, karaciğerin, vücudumuza derimiz, solunum veya sindirim sistemi yoluyla giren toksinleri arındırma işlevi olan detoks görevini görmesidir.

Karaciğer, bu işlemleri tamamlamak için, durmaksızın çalışır; fakat stres ve sürekli vücuda alınan toksinler, karaciğeri yorabilir. Yorulan karaciğer, fonksiyonlarını kaybedip, sağlığı önemli ölçüde bozabilir.

Karaciğer organları etkileyen toksinleri temizlediği için, organlarımızın sağlığının karaciğere bağlı olduğu unutulmamalıdır. Bu kıymetli organımıza iyi bakmak için, karaciğer temizleyen bazı tarifleri veriyoruz.

Sarımsak

Sarımsak, yüksek oranda sülfür içerir, sülfür de karaciğeri temizlemekle görevli enzimleri harekete geçirir. Ayrıca soğandaki selenyum ve allisin de, karaciğeri korumaya yardımcı olan besinlerdir.

Greyfurt
Greyfurt, çok yüksek oranda C vitamini ve antioksidan içerir. Bu bileşenler de, karaciğeri doğal yoldan temizlemeye yarar. Ayrıca greyfurt, karaciğerin yağları tutmak yerine yakmasını sağlayan naringenin adlı flavanoid enzimi içerir. Ayrıca bu enzim, yağ yakmanın yanında, karaciğeri toksinlerden temizlemeye yardımcı olur.

Yeşil Çay

Yeşil çay, kateşin denilen ve karaciğerde yağ tutulmasını engelleyip, bu organın daha iyi çalışmasına yardımcı olduğu, bir çok araştırmaya konu olan antioksidanı içerir.

Üzüm
Üzüm, kanserli hücreleri durdurup, tümör oluşumunu engeller.

Bir çok çalışmaya konu olduğu üzere, üzüm vücudu temizler, bu nedenle bu meyveden, üzüm kürü adı verilen bir çok doğal kür tarifi türetilmiştir. Bu terapilerden biri, karaciğeri temizlemedeki güçlü etkisi sayesinde ve kanı güçlendirip, koruması sayesinde bir çok hastalığa iyi gelir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler
cleanse-the-liver6
Ispanak ve hardal gibi yeşil yapraklı sebzeler, karaciğeri temizleyen çok fazla birleşen içerdikleri gibi, karaciğerden ağır metalleri de temizlerler.

Yeşil yaprakları sebzeler, her yerde kolayca bulunan, lezzetli sebzelerdir. Bu nedenle kolayca ve çok miktarda tüketilip, karaciğeri kolayca temizlerler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir