Kışırık önlemede vitamin ve besinlerin önemi

Doğal yaşlanma süreci, stres, çok fazla güneşe maruz kalma ve sigara içme gibi etkenler yüz kırışıklıkları için temel sebeplerdir. Kırışıklıkları önlemek için sağlıklı beslenmeli, güneşte fazla kalmamalı, sigarayı bırakmalı ve stresi kontrol altında tutmalıdır. Bunların yanında bazı vitaminlerden de
yeterli miktarda ve düzenli olarak almak da cilt sağlığı için fayda sağlar.

E vitamini
E vitamini içten ve dıştan cilt hasarlarını tedavi etmek için uzun süredir kullanılır. Sağlık uzmanlarına göre E vitamini cildi ultraviyole ışınlara karşı korur ve hücrelerin serbest radikallerden zarar görmesini önler. Günlük olarak yüzünüzde E vitamini içeren bir krem ya da losyon kullanabilirsiniz. Ayrıca E vitamini kapsüllerini yüzünüzde topikal sıvı takviyesi olarak alabilir ve yüz bölgesine yayabilirsiniz. E vitamini bakımından zengin olan bazı gıda kaynakları arasında ıspanak, ayçiçeği çekirdeği, badem, mısır yağı, fındık ve buğday tohumu yer alır.
C vitamini
C vitamini cildimize elastikiyet kazandıran kolajen üretimi için çok önemlidir. C vitamini açısından zengin bir diyet cildin genç görünmesini teşvik eder. E vitamini gibi, C vitamini de topik çözeltisi, diyet takviyesi veya besinlerle alınarak yarar sağlanabilir. C vitamini açısından zengin olan besinler arasında Brüksel lahanası, greyfurt, portakal, ananas ve brokoli vardır.
A vitamini
A vitamini takviyeleri ve besin kaynakları topikal olanı kadar etkili değildir. Bir antioksidan ve vitamin A bileşiği olan Retinol, reçetesiz kırışıklık kremlerinde yaygın olarak
kullanılır. A vitamini türevi olan “Tretinoin” Retinol’dan daha güçlüdür. Aynı şekilde kırışıklıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak Tretinoin reçete ile verilmektedir ve doğum kusurları riskinden dolayı hamile kadınlar tarafından kullanılmamalıdır.
bitkiler.gen.tr
Koenzim Q10 (CoQ10) da aynı zamanda bir antioksidan olan başka bir besindir. Güneşe maruz kalma, sigara ve diğer çevresel etkenlerin neden olduğu cilt üzerindeki radikal hasarları ile savaşır. Aynı zamanda kollajen hasarını da önleyerek cildin esnek ve elastik tutulmasını sağlar. Yapılan bazı bilimsel çalışmalar göz çevresindeki ince kırışıklıkların azaltılmasında etkili olduğunu göstermiştir. CoQ10 öncelikle takviye olarak kapsül şeklinde sunulmaktadır. Ayrıca keten tohumu yağı, uskumru ve kırmızı et ürünlerinde de bulunur. Özellikle karaciğer ve kalp gibi organ etlerinde bol miktarda bulunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir