Laden Bitkisi, Laden Çiçeği, Laden Otu, Laden Gülü ve Faydaları

tarafından
466
Laden Bitkisi, Laden Çiçeği, Laden Otu, Laden Gülü ve Faydaları

Laden, Ladengiller (Cistaceae) familyasından Cistus cinsini oluşturan beyaz veya pembe çiçekli bitki türlerine verilen addır.

Laden otu İç Anadolu ve sahil bölgelerinde yetişen, yaprakları yapışkanlı ve kış aylarında yaprak dökmeyen, yeşil bodur bir çalıdır. Diğer isimleri Laden gülü, Cistrose, Cistus incantus olarak bilinir.

Türkiye’de beş laden türü bulunmaktadır. Bunlar da beyaz ve pembe çiçekli olmak üzere iki tipe ayrılır. Yaprakları karşılıklı dizilmiştir. Çiçekleri büyük, beyaz veya pembe renklidir. Meyveleri kapsüldür. İçeriğinde Ladan denilen zamk vardır. Genellikle 50-100 cm boylanabilir. Tohumları bir küre şeklinde, üzeri tüylü içinde tohumları vardır.

Anayurdu Türkiye’nin Ege ve Akdeniz bölgesi olup buradan önce diğer Akdeniz ülkelerine sonra da Avrupa ve Amerika’ya kadar çok geniş bir alana yayılmıştır. Türkiye’nin Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesinde yabani olarak yetişen Laden gülü, Türkiye’nin diğer bölgelerinde de yetiştirilebilir.

Toplanması ve Saklanması

Laden otu (yaprak, çiçek, gül, dal ve sürgünleri) Mayıs’tan Ekim’e kadar toplanarak kurutulur ve nemden uzakta özel kaplarda muhafaza edilir. bitkiler.gen.tr

Laden Otunun Bilinen Yararları

Balgam söktürür. Adet düzenleyicidir. Kabız edici etkileri vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Nezleyi keser. Dizanteride faydalıdır. Öksürüğe ve solunum yolu şikayetlerine iyi gelir. Kramp çözücü ve anti bakteriyel etkilere sahiptir. Besin alerjisinin neden olduğu deri iltihaplanmasında fayda sağlar. Egzama ve diğer cilt sorunlarında faydalıdır. Sulu egzama, kaşıntılı, kabarcıklı gibi deri hastalıklarında kullanılır. Pişikleri geçirmek için kullanılır. Özellikle çocuklarda meydana gelen pişiklerde kullanılır. Cinsel uzuvlar, ağız içi, yutak, mide-bağırsak, deri ve tırnak mantarlarını geçirici etkisi vardır.

Laden Otu Nasıl Kullanılır?

Bitkinin yaprakları kaynatılmış suda demlenerek çayı yapılabilir. Alerjiye ve Cilt hastalıklarına karşı haricen de kullanılabilir. Bitki kozmetik ve parfümeri sanayinde ve sabun yapımında da kullanılmaktadır.

Çay: Bir kahve kaşığı ince kıyılmış Laden otu demliğe konur ve üzerine 300-400 ml sıcak su konularak 5-10 dakika demlenmesi beklenilir. Elde edilen çay demi ile yaraların üzerine kompresi yapılır.