Limon ve faydaları

1-3 damla limonun suyu sıkılıp, su ile karıştırılarak her sabah aç karnına içilirse şifadır. Kandaki PH dengesini sağlar, alerji, egzama ve mantara karşı çok iyidir. Yüksek tansiyonu, ateşi ve şekeri düşürür. Iltihabı kurutur, balgamı yumuşatarak akciğerlerden söker, kilo vermeyi ve sindirimi kolaylaştırır. Özellikle kan grubu “A” olanlara limon ve limon suyu cok faydalıdır. Limon, vücuttaki kireci eritir, idrarı arttırır, mesane ve böbrek taşlarını parçalayarak düşürür. Cilde sürülünce cildi güzelleştirir, sivilceleri geçirir.
Limon suyu baş ağrısına, boğaz enfeksiyonlarına ve bademcik iltihabına iyi gelir. Kusmayı önler, ishali durdurur. Sıcak su ile içildiğinde ter atmayı sağlar.
Limon kabuğu çiğnemek diş eti kanamasını, çekirdeklerini çiğnemek kabızlığı ve basuru önler. 2-3 gr. kuru limon çekirdeği veya limon kabuğunu öğüterek suyla içmek her türlü zehirin etkisini azaltır.
Yılan sokması durumunda, limon kabuğu suyunu su ile karıştırarak içmek ve ısırılan yere limon kabuğu sarmak iyi gelir. 2-3 gün boyunca, nasıra günde 2-3 defa değiştirerek limon kabuğu sarmak, nasırı yok eder.
Limonu şekerle yemek zararlıdır, kan asidini yükseltir, kireclenmeye alerji ve mantara sebep olur. Sap tarafindan sıkılan limon suyu ekşi değil mayhoş olur.
Limon sevmeyenler her sabah su katarak greyfurt suyu icmeli veya greyfurt yemelidir.
Yünlülerin arasına limon kabuğu koymak güvelerin üremesini engeller.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir