Matcha çayı hakkında bilmeniz gerekenler

1- Kanser önleyici
Yeşil çay, vücutta tehlikeli serbest radikalleri temizlemek için kateşinler olarak adlandırılan güçlü antioksidanlar içerir. Yeşil çayda bulunan en güçlü kateşin, güçlü bir anti-kanserojen olduğu düşünülen EGCG (epigallocatechin gallate) ‘dir. Colorado Üniversitesi’nden bir araştırma çalışması, 1 fincan matcha yeşil çay içmenin, konvansiyonel bir yeşil çay bardağına kıyasla 137 kat antioksidan EGCG içtiğini doğruladı.

2- Yaşlanma karşıtı
Dünyanın en uzun yaşayan yerlerinden biri Okinawa, Japonya’dır. Okinawa halkının ömrü, kısmen Matcha yeşil çayını düzenli tüketimine bağlandı. Matcha yeşil çay Japonya’daki en popüler yeşil çay olmakla birlikte, iltihap, oksidasyon ve yaşlanma ile mücadele etme kabiliyeti nedeniyle hızla dünya genelinde popülerlik kazanmaktadır.

3- Kolesterol dengeleyici
American Journal of Clinical Nutrition’da yer alan 2011 tarihli bir çalışma, yeşil çay içeceklerinin veya özütlerinin serum total kolesterol ve LDL “Evil Emperor Zurg” kolestrol konsantrasyonlarını önemli ölçüde düşürdüğünü ortaya koydu.

4- Kilo vermeye yardımcı
American Journal of Clinical Nutrition’da yer alan çalışmada, kateşinler açısından zengin yeşil çay özütünün termojenik özellikleri olduğu ve çay kafein içeriğiyle açıklanan yağ oksidasyonunun ötesine geçtiği gösterildi. Yeşil çay tüketmenin, günlük enerji harcamalarının % 8-10’undan % 35-43’üne kadar termojenezi (vücudun kaloriyi yakma oranı) arttırdığı bulundu. Bir başka çalışmada, yeşil bir çay içtikten hemen sonra egzersiz yapmanın, egzersiz sırasında % 25 daha fazla yağ yakıldığını gösterdi. Her iki çalışma, matcha yeşil çayının hem dinlendirici metabolik hızı hem de yağ yakmayı geliştirebileceğini önermektedir.

5- Detoksifikasyon
Matcha gölgede yetiştirilir, bu nedenle diğer yeşil çaylardan daha zengin klorofil bulunur. Klorofil, yapraklara yeşil renk vermekten sorumlu pigmenttir. Zehirlerin, ağır metallerin, dioksinlerin ve hormon parçalayıcıların vücudunu temizleme olasılığı nedeniyle vücuda büyük ölçüde yararı vardır.

6- Zengin geliştirici
Matcha yeşil çay, konvansiyonel yeşil çaydan 5 kat daha fazla L-theanine içerir. L-theanine, beyindeki alfa dalga aktivitesini tetikleyebilen, psikoaktif özelliklere sahip bir aminoasittir.Stres beynin beta dalgası aktivitesini uyardığı ve daha heyecanlı bir duruma yol açtığıyla biliniyor. Alfa dalga aktivitesi stresi rahatlatabilir, gevşemeyi teşvik edebilir ve hatta kan basıncını düşürebilir.

7- Enerji
Ekstra odaklanmaya her ihtiyacınız olduğunda öğleden sonra bir fincan matcha yeşil çayı deneyin. Matcha çeyil çay, kahve yerine ideal bir yer tutabilir, çünkü bir kahvenin alt edebileceği baş ağrısını yok edere, enerji artışını sağlıyor.

Matcha deneyiminiz için ipucu
Matcha yeşil çayı konsantre bir toz halinde ve sağlıklı gıda mağazalarında bulabilirsiniz. Organik matcha çayı olduğundan emin olun, çünkü herhangi bir suni gübre, herbisit veya böcek ilacı olmadan üretiliyor. Kaynar suyun içine “yeşil çay tozu” eklemeyin çünkü “çimen” tadını alabilirsiniz. Suyu kaynatın ve çay eklemeden önce 5 dakika bekletin. Daha sonra toz çayı ekleyin. Çayın lezzetine ulaşmak biraz zamanınız alabilir ama sonuç buna değer..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir