Nilüfer Çiçeği ve fayfaları

Nilüfer, nilüfergiller (Nymphaeaceae) familyasından nymphaea ve nuphar cinsinden su bitkilerinin genel adıdır. Cinste dünya geneline yayılmış, toplam 50 civarı tür bulunmaktadır. Diğer isimleri Nilüfer, Su Zambağı, Nenuphar ve Water lily olarak bilinir.

Nilüfer çiçeği yavaş akan su kenarları, göl, gölet, bataklıklarda yetişir veya yetiştirilir. Şimdiye kadar gördüğümüz bitkilerden farklı olarak kökleri suyun altındaki toprağa yerleşmiştir, yaprak ve çiçekleri su üzerindedir. Su altındaki sapı bazen 2,5 metreyi bulabilir. bitkiler.gen.tr Yaprakları, uzun saplı, yuvarlak bir tepsi şeklindedir. Çiçekleri büyük, duru beyaz, bazen pembeye çalar beyaz renktedir. Su zambağı da denilen geniş yapraklı bir su bitkisidir. Sarı nilüfer çiçekleri ile beyaz nilüfer çiçekleri farklı etkilere sahiptir.

Nilüfer Çiçeğinin Bilinen Yararları

Kalbi kuvvetlendirir.
Nilüfer mikrop öldürücüdür.
Çiçeğini koklamak uyku verir.
Sinirleri yatıştırır ve ağrıları dindirir.
Beyaz nilüfer baş ağrısını giderir ve cinsel isteği arttırıcıdır.
Kökleri kabız yapıcı etkisi nedeniyle ishale karşı faydalıdır.
Beyaz nilüfer sinirleri yatıştırır, uyku verir ve cinsel arzuyu azaltır.
Nilüfer Nasıl Kullanılır?

Zehirlenmelere neden olabileceğinden dikkatli kullanılmalıdır. Havuzlarda süs bitkisi olarak kullanılır. Hekimlikte ise köklerinden ve çiçeklerinden faydalanılır. Kökleri kabız edicidir. Kökleri kaynatılarak elde edilen su ile gargara yapılırsa boğaz iltihaplarına iyi gelir. Kök ve yaprakları lapa haline getirilip yaralara sürülürse iyileşmesini kolaylaştırır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir