Patates Suyunun Faydaları ve Bilinmeyenler

Çiğ patatesleri soyup katı meyve sıkacağında suyunu çıkarın. Tercihe ve isteğe göre tatlandırmak için su, havuç suyu veya kereviz suyu ile karıştırıp için.

Patates A, C, K, B6 ve E vitaminleri içermektedir, bunun yanında folatlar açısından da zenginidir. Tam bir potasyum deposu olan patates aynı zamanda kalsiyum, demir, magnezyum, demir, bakır manganez içermektedir.

Patatesin sağlık açısından faydaları oldukça fazladır. Bunun yanında bir de patates suyunun insan vücuduna faydası çok fazladır. Patates suyu çok zengin mineraller, maddeler ve bileşenler içermektedir. Patates suyu çok iyi bir antienflamatuardır. Bu özelliğinden dolayı patates suyu bir çok hastalıktan korunmamızı sağlarken bazı hastalıklar için de anlık sonuç almayı sağlar. Saç sağlığı içinde oldukça faydalı olan patates suyu, bunun dışında B6 vitamini içermesi ruh ve sinir sağlığı açısından fayda sağlar, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Başta mide ve bağırsaklar olmak üzere sağladığı faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;

Patates suyu kan şekerini dengeler.

İçerisinde karoten ve B6 vitamini içeren patates suyu insülin görevi görerek kan şekeri seviyesini dengeleyebilir.

Patates suyu D vitamini açısından oldukça zengindir. Bu da diş, kemik sağlığı ve troid bezleri için çok faydalıdır.

Patates suyu sindirim sistemi sağlığına da çok fazla katkı sağlar.

Lif açısından zengin olan patates bağırsak sağlığını korur.

Beta karoten ve D vitamini açısından zengin olan patates aynı zamanda kalsiyumu bol miktarda içerir. Bu özelliği yardımıyla mide ülserinin tedavisine yardımcı olabilir.

Patates suyu hamilelik döneminde etkili bir besindir.

Patates suyu içerdiği B vitamini sayesinde kalp sağlığını korur.

B6 vitamini vücudumuzda homosistein düzeyini azaltmak için gereklidir. Bu kimyasal kontrol edilmediğinde kalp sorunlarına neden olabilir. Patates bu kimyasalın seviyesini dengeler.

Patates suyu içerdiği manganez sayesinde zihin ve beden sağlığını korumaya alır.

C vitamini içeren patates suyu grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.

Patates suyu sabah aç karnına içildiğinde reflü hastalarına iyi gelir.

Patates suyu vücuttan zararlı maddelerin atılmasında yardımcı olur.

Karaciğerin ve safranın temizlenmesini sağlar.

İdrar yollarında taş oluşumunu azaltır.

Saç köklerini besleyerek gür ve sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar.

Patates suyu kanser hücrelerini öldürür.

Gastrit için oldukça faydalıdır.

Şeker hastalığını tedavi edici özelliği vardır.

Patates suyu tansiyonu düşürür.

Patates suyu şişliklere ve eklem ağrılarına iyi gelir.

Egzama ve sedef gibi cilt lekelerini giderir.

Uçuk ve ağız içinde oluşan yaralara içerdiği B vitamini sayesinde yardımcı olur.

Patates suyu göz altı morlukları ve halkaları indirir.

Şampuan içerisine katıldığında saçların beyazlamasını önler. Beyazlayan saçların ise normal renge dönmesini sağlar.

Patates suyu bel ağrılarında da oldukça başarılı bir çözümdür.

PATATES SUYU NASIL YAPILIR?

Patates suyunun sabah aç karnına içildiğinde vücuttan zararlı toksinlerin atıldığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Peki bu patates suyu nasıl yapılır?

Hazırlanışı;

Çiğ patates
Su, havuç suyu veya kereviz suyu (tercihe göre ekleyebilirsiniz.)
Çiğ patatesleri soyup katı meyve sıkacağında suyunu çıkarın. Tercihe ve isteğe göre tatlandırmak için su, havuç suyu veya kereviz suyu ile karıştırıp için.

Patatesin Cilde Faydaları

Patates suyunun cilde faydaları nelerdir?

Patates suyunu her gün cildinize pamuk yardımı ile sürdüğünüzde lekelerin ve kırışıklıkların azaldığını göreceksiniz. Cildiniz genç bir görünüm elde edecek. bitkiler.gen.tr

Soğutulmuş patates suyunun güneş yanığı olan yerlere sürülmesi sonucunda yanık bölgedeki acı azalacak ferahlama hissi verecek.

Her gün makul miktarda soğuk patates suyunu pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayın. Cildinize parlaklık ve yumuşaklık kazandıran bu yöntemi günlük bakımınıza ekleyebilirsiniz.

Her gece yatmadan önce patates suyu ile göz çevrenize yaptığınız maske 1 hafta içerisinde göz etrafında oluşan koyu lekeleri giderecektir.

Pamuğu bir süre patates suyunda beklettikten sonra gözlerinizi ovalayın ve aynı şekilde yüzünüze sürün. Şiş gözlerinizin ve yorgun cildinizin rahatladığını göreceksiniz.

Kuru bir cilde sahipseniz, patates suyu vücudunuzun su ihtiyacını karşılayarak size çok iyi gelecek ve toksinlerden arınmanızı sağlayacak.

Patates suyuna bir miktar limon suyu ekleyin ve cildinizdeki koyu bölgelere uygulayın. Bu yönteme alternatif olarak patates suyunu salatalık suyu ile de karıştırıp da uygulayabilirsiniz. Cilt tonunuzun bir ton açıldığını göreceksiniz.

Sabah uyandığınızda 1 bardak patates suyunu aç karna içmek yaşlanmayı geciktiren ve hücreleri tedavi eden çok iyi bir yöntemdir.

Patates suyunu bir miktar zeytinyağı ile karıştırın ve karışımın içinde beklettiğiniz pamuğu göz çevrenize uygulayın. Bu uygulama göz çevrenizdeki kaz ayaklarından kurtulmanızı sağlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir