Şifalı taşlar

Alternatif tedavi amacıyla kullanılan Şifalı taşlar, doğal şifa enerjisi için kullanılan bir alternatif tıp tekniğidir. Şifalı taşlar, vücudun negatif enerjisini çıkarıp, vücuda pozitif enerji aktararak hastalığı tedavi ettiği veya vücudu hastalığa karşı koruduğu söyleniyor.

Şifalı taşların gücü, geleneksel Asya felsefesinde, hayat enerjisinin girdapları olan yaşam enerjisi (chi veya qi) ve çakra kavramına dayanmaktadır. Şifalı taşlar, sık sık astroloji, kehanet, reenkarnasyon ve modern büyücülük gibi alanlarda uygulama alanı bulmuş, Atlantis (kayıp ülke), zeki dünya dışı yaşam ve inançlar bile bu uygulamaya dahil olmuştur. Alternatif tedavinin en ateşli savunucuları, şifalı taşların işe yaramaz olarak görme eğilimindedir.

Şifalı taşlar üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar, bu taşların pozitif, negatif veya terapötik hiç bir değerinin olmadığını ortaya koymuştur. Şifalı taşların kimyasal bileşimi ya da rengine göre bir hastalığı tedavi ettiği kötü kozmik enerji akımlarını engellendiği iddia edilmektedir. Fakat bilimsel düzeyde, hastalıklara kötü kozmik enerji akışının neden olduğuna dair hiç bir kanıt yoktur.

Bununla birlikte, şifalı taşlar sağlık kaplıcalarında çok popülerdir ve New Age sağlık kliniklerinde, sık sık masaj ve Reiki gibi ilgili uygulamaların içine dahil edilir. Rahat bir ortamda ek olarak kullanılan bu şifalı taşların değilde rahat bir ortamın fiziksel (veya ruhsal) iyileştirmeye katkı sağladığı bilinse de şifalı taşlarda psikolojik rahatlamaya katkı sağlayabilir..

Şifalı taşların bileşimini fosfat, bakır ve silikatlar oluşturur, kullanılan taşların içerdiği kimyasalların doğaüstü bir iyileştirici güç sağladığı mümkün olmadığı gibi, bu taşların içerdiği kimyasalların tıbbi açıdan faydası olduğu söylenemez. Kısacası şifalı taşlar, geleneksel Doğu felsefesinde ki bazı inançlarda görülen, evreni kuşatan ve görünmeyen bir şifa gücüne sahip yaşam enerjisi ile ara buluculuk yaptığı söylenen, put, totem gibi figürlerden biridir.

Şifalı taşların şifa güçleri ve sınıflandırılması, bu meslekle uğraşan şifacılar tarafından farklı farklı yorumlansa da, genel olarak. Ametist bağırsaklar için yararlı olduğu söylenir, yeşil Aventurin kalp rahatsızlıklarında yardımcı olur, sarı topaz zihinsel netlik sağlar. Menekşe ile kırmızı renkler vücudun yedi çakra noktaları ile ilişkilidir.

Bir şifalı taş şifacısı, bağırsak, genital, mide, göğüs, boğaz üzerine, alnına, kabaca başın yukarı bölgelerine, çakra noktaları ile uyumlu vücudunuzun çeşitli noktalarına şifalı taş veya kristaller koyabilir. Kullanılan taşlar ve bunların konumlandırmaları hasta tarafından bildirilen semptomlar için seçilebilir. Bu çakra felsefesine göre bu bölgelerdeki enerji dengesizlikleri giderilir ve hasta iyileşir. Bu tedavi yöntemi büyük ölçüde modern tıbbın uygulayıcıları tarafından reddedilecek bir kavramdır.

Kristal taşlar da, orta doğu kültürlerinde var olan muskayla aynı amaçla kullanılmaktadır. Muska, hastalık veya nazarı önlemek için kişinin üzerinde taşınması gerekiyorsa, şifalı taşların da kötü enerjiyi def etmek ve pozitif enerjiyi absorbe etmek amacıyla üzerinde taşınması veya yastık altına kullanımını gerektirir.

Daha çok tamamlayıcı ve alternatif tıp elementlerden biri olan şifalı taşlar, doğaüstü bir inanç sistemine dayanmakta gizemli ve açıklanamazdır. Şifalı taşların iyileştirici gücü olduğunun en ateşli savunucuları kolayca bu gücün ne olduğunu açıklamakta yetersizdir.

Şifalı taş taraftarları genellikle, tek amacı yılda milyonlarca insanın hayatını kurtarmak olan, örneğin, aşıların geliştirilmesi ve milyarlarca insan için yaşam kalitesini yükseltme başarısına rağmen, modern tıp hakkında nefretlerini veya hayal kırıklığını ifade etmektedirler. Şifalı taş taraftarları bugün çakra ve hayat-enerji alanların, modern tıpın algılama sınırları ötesinde olduklarını iddia etmektedir. Şifalı taşlar veya Kristallerle tedavinin kendisi düzensiz bir uygulamadır ve şifalı taş ve kristallerle iyileştirme sağladığını iddia eden şifacılar herhangi bir sertifika almak için temel biyoloji gibi herhangi bir bilgi sahibi olmaları gerekmez.

Bazı doktorlar sonuç olarak stres yönetimi için şifalı taş ve kristallerin terapötik olduğunu söylemekte, rahatlamaya neden olan bir terapi olarak görerek, sınırlı ölçüde şifalı taş ve kristallere tahammül etmektedir. Şifalı taşlarla şifa arayanlar yaşamı tehdit eden hastalıkları varsa meşru tedavi yöntemlerinden terk edecek herhangi bir telkine, inanca sürüklenmeme konusunda dikkatli olmalıdır.

Tarih boyunca süregelen rivayetlere göre, bazı taşların mistik şifa sunduğu düşünülmektedir. Bu taşlar takı halinde alışveriş amacıyla ticari yelpazede geniş bir yer almaktadır. Bu güzel değerli taşlar ve rivayetlere göre iyileştirici özellikleri

Amber :
Şifalı taşlar Amber taşı Hafıza kaybına yardımcıdır, vücudu arındırır, baş ağrısını hafifletir. Düşünce bozukluğu, kemik ve kalp sorunlarını giderir, Amber, stres ve sakinleştirici özelliği ile bilinir.

Ametist (Amethyst) :
Şifalı taşlar Ametist kristal Uykusuzluk, artrit, ağrı ve dolaşım sorunlarını azaltır. Ametist, meditasyon, huzur, denge, cesaret ve iç güç taşı olarak kabul edilir.

Aquamarine :
Şifalı taşlar Aquamarine kristal Karaciğer, boğaz, mide, çene, dişler, gözler ve kulak rahatsızlıklarında kullanılır. Akuamarin ayrıca, korku salan sinirleri yatıştıran ve zihinsel açıklık getirmesiyle bilinir.

Sitrin (Citrine) :
Şifalı taşlar Sitrin (Citrine) kristal İşitme duyularını arttırmayı sağlayan bir taş olarak değerlendirilir. Sitrin başarı, bolluk ve net düşünmeyi teşvik etmektedir.

Garnet :
Şifalı taşlar Garnet :kristal Kan, kalp ve akciğer rahatsızlıklarında kullanılır. Ayrıca romantik aşk, tutku, duygusallık ve samimiyeti teşvik etmesiyle bilinmektedir.

Lapis :
Şifalı taşlar Lapis kristal Uykusuzluk ve depresyonu hafifletilmesine yardımcı olur. Lapis ayrıca açıklık, doğruluk ve yaratıcılığı teşvik etmesiyle bilinir.

Oniks (Onyx):
Şifalı taşlar Oniks (Onyx) kristal Çakra ile ilişkilidir. Bedenimizde hormon salgılayan bezlerin hormon üretimini uyarırlar. Oniks taşının manevi ilham ve duygular üzerinde kontrol getirdiği düşünülmektedir.

İnci (Pearl) :
Şifalı taşlar inci taşı Sinirler üzerinde yatıştırıcı özellikleri ile bilinir. İnci saflığın ve masumiyetin simgesidir, kötü düşüncelerden arınmaya yardımcı olduğu söylenir.

Peridot :
Şifalı taşlar Peridot kristal İlişkilerde stres, öfke ve kıskançlık duygularını bastırır. Peridot, yaşlanmayı yavaşlatır, bolluk ve refah sağlar.

Ruby :
Şifalı taşlar Ruby kristal Pozitif duygulara yardımcıdır. Ruby, dürüstlük, bağlılık, ve mutluluğu artırması ile bilinmektedir.

Safir (Sapphire) :
Şifalı taşlar safir kristal Yaratıcı ifade ve iç barış için bir meditasyon taşıdır, Safir, kişisel ifadeyi sağlar ve ağrıların hafifletilmesine yardımcı olur.

Topaz :
Şifalı taşlar topaz kristal En güçlü şifalı taşlardan biridir. Topaz duyguların dengesini kolaylaştırır ve açgözlülüğe karşı bir koruma sağlar.

Turkuaz (Turquoise) :
Şifalı taşlar, kristal Turkuaz bir şifa ve dengeleme taşı olarak bilinir. Özellikle Orta Asya kültüründe çok önemli yere sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir