Gelincik çiçeği nedir, nelere iyi gelir?

Gelincik çiçeği genellikle şurup haline getirilerek kullanılır.

Gelincik şurubu, sakinleştirici, uyku sağlayıcı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca astım ve bronşitte, göğsü yumuşatmada ve öksürük kesmede de yaygın olarak kullanılır.

Bunların yanında, ağrı kesici ve ishal giderici olarak da kullanılır.

Saç ve cilt sorunlarında kullanımı da yaygındır. Kırışık önleyici olarak, yüz maskesi şeklinde kullanılır.

Gelincik şurubu nasıl hazırlanır?
50 gram kurutulmuş gelincik üzerine 250 cc kaynar su dökülüp kapalı bir kapta 6 saat bekletilir. 6 saatin sonunda bir kg toz şeker eklenip, şeker eriyene kadar kaynatılır. Elde edilen karışım tülbentten süzülür. bitkiler.gen.tr

Elde edilen gelincik şurubunu, göğüs yumuşatma ve öksürük için yetişkinler günde 2-3 kez ve toplam 50 gr içebilir.

Çocukların kullanımı, yaşa göre değişir. Çocuklar 3 yaşına kadar günde 10 gr, 5 yaşına kadar 20 gr, 10 yaşına kadar olanlar 30 gr içebilir.


Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
Bu yazı 119 defa okundu

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir