Buğday çimi nedir faydaları ve zararları hakkında bilinmeyenler

Çeşitli sağlık yararları için kullanılan buğday çimi, biyolojik olarak Triticum aestivum olarak malum buğday bitkisinin kotiledonlarından hazırlanan bir içecek olarak tüketilir. Bağışıklığı güçlendirme ve kanserle başa çıkma becerisi ile bilinir.

Sağlığa yararlı olduğu, 1930’larda, tarımsal kimyacı Charles F. Schnabel tarafınca meydana getirilen birçok gözlem sonrasında ortaya çıktı. Çoğu zaman buğday bitkisi büyümeye başladığında ve kahverengi hale gelmeden hasat edilir ve en sağlıklı bitkilerden biri olduğu kanıtlanmıştır. Bağırsak problemlerinin tedavisinde, yüksek gerilim, bulantı ve kabızlığın azaltılmasında etkilidir. Ek olarak zayıflamaya, ağız bakımına ve vücudun detoksifikasyonuna destek sağlar.

Buğday ile yakından ilişkilidir. Saman gibi görünen kalınca ve kuru bir çim çeşididir. Nesiller süresince doğal tıpta rol oynamıştır. Filizlenmesinden sonraki çoğu zaman 7-10 gün içinde tam boyuta ulaşmadan, gelişiminin erken döneminde hasat edilir. Ilk olarak saman yapmak için yetiştirilen ya da hayvanların otlatması için yetiştirilen buğday çimi birkaç sağlık yararı sağlayabilir.

“Yeşil kan” olarak adlandırılır bundan dolayı yüksek oranda klorofil ihtiva eder. Ek olarak toz haline getirilmiş olarak, kapsül şeklinde, sıvı süspansiyonlar halinde kullanılabilir. Smoothie içeceklerine ekleyip de tüketilebilir. Bazı sağlık yararları şunlardır:

Antioksidan ve Antienflamatuvar Benzer biçimde Davranır

Bazı emekler, A vitamini, C vitamini ve E vitamini içerdiğinden antioksidan olarak davrandığını göstermiştir. Antioksidanlar özgür radikallerin etkilerini tersine çevirir. Vücuttaki özgür radikaller, kanser dahil olmak suretiyle yaşlanma ve öteki sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır.

Antioksidanlar, bağışıklık sistemi; artrit, mide problemleri, cilt sorunları gibi belirli sağlık problemlerine tepki gösterdiğinde ortaya çıkan kronik iltihapla savaşmaya destek sunar. Depresyon gibi akıl sağlığı sorunlarını da azaltabilir. Birçok sağlık yararı, antioksidan rolünden meydana gelmektedir. Bu yüzden öteki birçok bitkisel bazlı gıdalara benzer faydalar sağlayabilir.

Kanseri Önler ve Tedaviye Destek Olur

Öteki antioksidan bakımından varlıklı besinler gibi, kanseri önlemeye destek olabilir ve geleneksel kanser tedavilerini de destekleyebilir. 2017 senesinde meydana getirilen bir çalışmada, oral kanserlerin büyümesini yavaşlatabileceği bulunmuştur.

Öteki emekler da benzer sonuçlara ulaşmıştır. Mesela 2015 senesinde meydana getirilen bir çalışmada, kolon kanserinin büyümesini yavaşlattığı ve bazı kanser hücrelerinin hayatını kaybetmesine neden olduğu bulunmuştur. Ek olarak kemoterapinin etkilerini de artırabilir. Bir emek verme, kemoterapiyle ilişkili yan tesirleri azalttığını bulmuştur.

Enfeksiyonla Savaşım Edebilir

Araştırmalar, bazı enfeksiyonların büyümesini yavaşlattığını yada öldürebileceğini bulmuştur. Bu yüzden, bilhassa antibiyotiklere dirençli enfeksiyonların tedavisinde yada spesifik antibiyotiklere alerjisi olan kişilerde yararlı olabilir.

Bir kontrol tüpünde meydana getirilen 2015 araştırması, strep enfeksiyonları ve bununla beraber Lactobacillus isminde olan bir bakteri türü ile savaşabilecek antimikrobiyal özelliklere haiz bulunduğunu göstermiştir. Lactobacillus bakterileri, diş enfeksiyonları dahil olmak suretiyle birçok enfeksiyonda rol oynar.

Gastrointestinal Hastalıkları Tedavi Edebilir

Geleneksel tıp uygulayıcıları, mide ağrısını azaltmak ve ishal gibi ufak gastrointestinal problemleri yönetmek için uzun süre buğday çimi kullandılar. Söz mevzusu olan gastrointestinal yararları, kısmen lif içeriğinden kaynaklanabilir. Glütensizdir ve glüten intoleransı olan insanoğlu için iyi bir seçenektir.

Bazı araştırmalar ülseratif kolit tedavisinde bilhassa yararlı olabileceğini düşündürmektedir. Bir plasebo ile karşılaştırıldığında, buğday çiminin bazı kişilerde ağrı ve öteki semptomları azalttığı görülmektedir. Geleneksel ilaçlar kullanarak iyileşme görmeyen insanoğlu için, alternatif bir ilaç olabilir.

Diyabeti Önler ve Tedavi Edebilir

Araştırma, diyabetli hastalara yarar sağlayabileceğini bulmuştur. Mesela, sıçanlar üstündeki bir 2014 araştırması, kan glikozunun azaltılmasına destek olarak insülin seviyelerini dengeleyebileceğini bulmuştur. İltihapla savaşarak da, diyabetin yan etkilerini azaltmaya destek olabilir. Ön araştırma aşırı kiloluluk ile savaşım için buğday çimi gücüne işaret ediyor. Aşırı kiloluluk, diyabet için bir risk faktörüdür ve diyabetin negatif sağlık etkilerini yoğunlaştırabilir.

Beslenme İçeriği

Dengeli beslenmenin bir parçası olarak çok sayıda lüzumlu gıda sunmaktadır. Düşük kalorili olmasına karşın, iyi bir protein deposudur. Bununla beraber, tam bir protein değildir. Bir çok bitki bazlı gıdalar gibi, kan şekerinin azaltılmasına destek olabilecek muhteşem bir lif deposudur. Ek olarak sağlıklı sindirimi destekleyebilir ve insanların genel anlamda olduğundan daha uzun süre tok hissetmelerine destek olabilir. İyi bir A vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitamini, B6 vitamini, çinko, demir, selenyum ve manganez deposudur.

Kullanımına Dair Riskler

Öteki otlara alerjisi olan kişilerde buğday çimi alerjisi olabilir. Benzer şekilde, çapraz kirlenme ve çapraz tozlaşma sebebiyle, buğday bitkisinin öteki bitkilerin polenlerini içermesi mümkündür. Bitki alerjisi olan kişiler, tüketmeden ilkin bir doktora danışmalıdır.

Yan tesirleri:

Bazı insanoğlu, yüksek lif içinde ne olduğu sebebiyle tükettikten sonrasında mide bulantısı yada kabızlık yaşıyorlar. Kabızlık öyküsü olan insanoğlu, tüketmeden ilkin bir doktorla konuşmalıdır.

Kimi zaman, pişmemiş formu; küf yada bakteri ile kontamine olur. Evde hazırlıyorsanız, kullanmadan ilkin kirletici maddeleri temizlemek için iyice sudan geçirin.

Buğday çimi takviyeleri tüketirken, yalnız güvenilir bir kaynaktan satın alın. Kontaminasyon riskini azaltmak için hangi adımların atılması icap ettiğini öğrenmek için üreticiyle temasa geçebilirsiniz.

Tüketimi İçin Tavsiyeler

Naturel olarak çim gibi bir tadı vardır. Peki nasıl lezzetlendirebilirsiniz?

Ana araç-gereç olarak kullandığınız bir smoothie hazırlarsanız, muhtemelen çim gibi tatmaya devam edecektir. Sadece ananas yada turunçgiller gibi kuvvetli bir tada haiz öteki besinlerle birleştirmek, lezzetini dengelemeye destek olabilir. Bazı insanoğlu kapsül şeklinde yada toz haline getirilmiş olarak kullanmayı tercih ediyorlar. Böylece tadını almazsınız ve günlük olarak kullanmanız kolaylaşır.

Netice Olarak:

Yararları üstüne pek çok emek verme ümit verici sonuçlar vermiştir, sadece iyi tasarlanmamıştır. Bu sebeple, buğday çiminin belirli bir tıbbi durumu tedavi edip edemeyeceğini yada önleyebileceğini kati olarak bilmek mümkün değildir.

Bir çok insan iyi tolere ettiğinden, öteki tedavilerle beraber kullanmak güvenlidir. Kimse tıbbi tedavi yerine kullanmamalıdır. Araştırmalar geliştikçe, öteki tıbbi durumlar için etkili bir tıbbi tedavi olduğu ortaya çıkabilir.

kaynak: sifalihersey

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir