Aloe vera bitkisi faydaları ve bilinmeyen yönleri

Aloe vera bitkisi çok sayıda şifalı olması nedeniyle mucize bitki olarak kabul edilir. Aloe vera yaprakları A, B1, B2, B3, B6, B12, C ve E ve folik asit gibi vitaminleri içeren bir jel ile doludur.
Elbette sadece vitamin değil yanı sıra bakır, demir, sodyum, kalsiyum, çinko, potasyum, krom, magnezyum ve manganez mineralleri bakımından da zengindir.
Sponsorlu Bağlantılar
Uzmanlara göre bu bitki hem dahili hem de harici olarak kullanılabilmektedir. Dünya genelinde birçok insan küçük yanıklardan kansere kadar çeşitli amaçlar için kullanmıştır.
ALOE VERA NEYE YARAR?
1- Bağışıklık Güçlendirici
Aloe vera vücuttaki serbest radikaller ile mücadele eden ve doğal bağışıklık artırıcı olan antioksidan ile yüklüdür. Serbest radikaller sağlığınız için kötü ve yaşlanma sürecine katkıda bulunan kararsız bileşiklerdir.
Düzenli olarak aloe vera suyunun içilmesi bağışıklık sisteminin artırılması için vücuda antioksidan sağlar.
2- Cilt Sağlığını Geliştirir
Aloe vera, yaygın olarak cilt bakım ürünlerinde kullanılır. Cildi yatıştırır, nemlendirir, besler ve yeni cilt dokusunun aloe-vera-jeli-neye-iyi-gelir-cilt-sagligiyenilenmesini hızlandırır. Yüzünüze taze aloe vera jeli uygulayarak parlak ve kusursuz bir cilt sağlayabilirsiniz.
bitkiler.gen.tr
Buna ek olarak, aloe vera güneş yanıkları deri, kabarcıklanma, böcek ısırıkları, alerjik reaksiyonlar, küçük yanıklar ve iltihabı tedavi etmek için kullanılır. Hassas bir cilde sahip olan insanlar bile herhangi bir sorun olmadan aloe vera kullanabilir.
3- Kilo ve Enerji Düzeyini Düzenler
Aloe vera suyunun içilmesi sindirim sisteminde doğal temizleme sağlar. Yanı sıra yorgunluk ve bitkinliğe karşı mücadelede de etkilidir.
Düzenli tüketilmesi durumunda, aloe vera suyu enerji düzeyini artırmaya yardımcı olarak sağlıklı bir kiloyu korumaya yardımcı olacaktır.
4- Dişeti Hastalıkları
Aloe vera, doğal antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri nedeniyle ağız ve diş etleri için son derece yararlıdır. Ayrıca, hücre büyümesi, dişeti kanaması ve ağız ülserlerinin iyileşmesine katkıda bulunan mineraller içerir.
Diş eti hastalığı olduğunda, sadece taze aloe vera jeli ile diş etlerine masaj yapın. Aloe vera suyu içmek de aynı zamanda güçlü ve sağlıklı dişlere sahip olunmasına yardımcı olur.
5- Kabızlığı Bitiriraloe-vera-jeli-neye-iyi-gelir-kabizlik
Aloe vera suyu doğal lif içerir. Bu nedenle sindirime yardımcı olur ve bağırsak hareketlerini artırır. Doğal bir laksatif olarak da kabızlık tedavisi için kullanılabilir.
Kabız olduğunda günlük olarak iki bardak aloe vera suyu için. Pozitif sonuç almak yaklaşık 10 saat sürecektir.
6- Enflamasyonu Durdurur
Aloe vera, eklem iltihabını hafifletmek ve artrit ağrısının azaltmak için harici olarak kullanılabilir. Ayrıca vücutta iltihabı azaltmak için aloe vera suyu içebilirsiniz. İki hafta boyunca aloe vera suyu içme genellikle iltihap ve ağrı belirtilerinin azaltılmasında etkilidir.
Aloe vera, ayrıca, anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle hafif ve orta dereceli ülseratif kolit için mükemmeldir.
7- Akne Tedavisi
Aloe vera jel akne gibi cilt sorunlarının tedavisinde etkilidir. Aktif daha aktif olan ve daha fazla yağ üreten yağ bezleri sayesinde akneler ortaya çıkar. Yağ ölü deri, kir ve bakteri ile birleşerek gözenekleri tıkar ve iltihaplanmaya neden olur.
Jel günde iki kez etkilenen cilt üzerine uygulandığında anti-inflamatuar özellikleri sayesinde akne ve sivilcelerden kurtulmanıza yardımcı olur. Ayrıca akne ile ilişkili izlerin ve kızarıklığın tedavisi için de aloe vera içeren cilt bakım ürünleri kullanabilirsiniz.
8- Saçları Yumuşak ve Pürüzsüz Yapar
Aloe vera, saçın pürüzsüz ve parlak olmasına yardımcı olan yumuşatıcı ve nemlendirici özelliklere sahiptir. Hatta saçın pH dengesini korumaya yardımcı olur.
Ayrıca, zengin besin profili sayesinde saç büyümesini destekler. Hatta, kırılmaları önler, kafa derisi kaşıntısını azaltır ve kepeği tedavi eder.
Aloe vera yapraklarını ikiye bölün ve bir kaşık yardımı ile jeli elde edin. Yarım limon suyu ekleyin ve malzemeyi karıştırın.
Saç uçlarına kadar kafa derisinden başlayarak, parmaklarınızı kullanarak nemli saça bu maskeyi uygulayın. 15 -20 dakika için sıcak bir havluyla saçınızı sarın. Son olarak, ılık su ve yumuşak bir şampuan ile saçınızı yıkayın. Bir hafta ya da iki haftada bir bu saç maskesini kullanın.
9- Kan Şekeri Seviyesini Dengeleraloe-vera-jeli-neye-iyi-gelir-kan-sekeri
Aloe vera suyu tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri seviyesini dengeler ve trigliserid seviyesini azaltır. En iyi sonuçları alabilmek için üç ay boyunca düzenli olarak aloe vera suyu için.
Ayrıca, aloe vera takviyeleri de diyabet ile ilişkili olan periferal nöropati (elleri ve ayakların uyuşması) tedavisinde yardımcı olabilir.
10- Yüksek Kolesterolü Düşürür
Bazı çalışmalar aloe vera jelinin yüksek kolesterol düzeylerini düşürebileceğini göstermektedir. Dahili olarak alındığında, aloe vera jeli kan kalitesini artırır ve aynı zamanda yüksek kolesterolü düşürür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir