Arar otu, arar otunun faydaları, şifalı bitkiler

Şifalı bitkiler içinden biraz değişik bir bitki olan arar otu sıcak iklimlerde yetişen bazı bitkilerin köklerinden elde edilen beyaz bir tozdur. Nişasta gibidir ama bir miktar daha ince olduğu söylenebilir. Koku veya tat barındırmaz. Şifalı bitkiler olarak baktığınızda arar otunun faydaları da oldukça fazladır. Özellikle çocuklar için gayet besleyici ve de sağlıklı bir bitkidir. Bu yazıda size arar otunun faydaları ve bazı zararlarını da aktaracağız

Arar otu çocuk gelişimi konusunda destekleyicidir. Herhangi bir hastalıktan sonraki iyileşme sürecini hızlandırmada etkilidir. Çocuk maması imalatında da kullanılan arar otu meyveli jölelerde ölçüyü tutturmak için kullanıldığı gibi dondurma yapımında dondurmanın içinde buz parçaları oluşmasına engel olmak için de kullanılır.

Şifalı bitkiler arasında adı sıkça geçen arar otunun faydaları bazı zararlara dönüşebilir. Yüksek oranda bilinçsizce kullanılan bitki karaciğer ve diğer bazı organlara zarar verebilir. Ayrıca gelişigüzel kullanmak da zararlı olabilir. Her şifalı bitkide olduğu gibi kullanmadan önce uzmana danışmakta fayda vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir