Aslan kuyruğu otu nedir ve faydaları

Aslan kuyruğu, ballıbabagiller ailesinden, çok yıllık bir bitkidir. Halk arasında bilinen bir diğer adı yer pırasası olan aslankuyruğu otu, Anadolu’nun neredeyse her yerinde kolaylıkla yetişebilmektedir. Yer yer boyu 100 cm’nin üzerine kadar çıkabilir. Çok yıllık bir bitki olmasıyla birlikte, otsu niteliktedir. Bol sayıda dala ve bunlarda bulunan yapraklara sahiptir. Uzun gövdesinin üzerinde yaprakları tıpkı çok katlı bir bir kuleyi andıracak şekilde düzenli olarak yayılım gösterir. Yapraklar tabanda çok geniş ve uzun, yukarı doğru çıkıldıkça dar ve kısa bir görünüm çizmeye başlar. Yazın; özelikle temmuz ağustos dolaylarında ortaya çıkan aslan kuyruğu çiçekleri, ortalama olarak gövdesinin yarısından yukarıya doğru kendilerini gösterir. Yaprak katmanlarının arasında gövdeye yapışık halde çiçekler açar. Çiçekleri genellikle; beyaz, mor, pembe yoğunluklu tonlarda açar ve tüylü bir görünüm sergiler.

Aslan kuyruğu faydaları dolayısıyla şifalı bitkiler arasında sayılmaktadır. Anadolu’nun geneli itibariyle her yöresinde yetişme olanağı bulunan bir bitki olması, bitkisel tedavi alanında çok yaygın bir üne sahip olmasını sağlamıştır. Aslan kuyruğu bu açıdan, Anadolu’nun şifacılık geleneğinde kendine önemli bir yer edinmiştir.

Bitkiden faydalanılması, toprak üstünde kalan ve bilhassa çiçekli olan kısımları yoluyla olmaktadır. Çiçek açma döneminde toplanan aslan kuyruğu, güneşten ziyade gölgeli ortamlarda veya uygun yapay ısı kaynaklarıyla kurutulmak suretiyle, rutubetten uzak kuru yerlerde saklanmaya hazır hale getirilir. Bu kısımların kurutulmasıyla koyuya çalan yeşil renkte, koku içermeyen ve ağızda acı bir tat bırakan aslan kuyruğu kuruları elde edilir. Bunlar, kullanılmak üzere kaynatılarak içime elverişlidir. Aslankuyruğu otundan faydalanmak, bu şekilde hazırlanmış çayın içilmesi suretiyle mümkün olmaktadır.
bitkiler.gen.tr
Aslan Kuyruğu Faydaları

Terlemeye yardımcı olarak vücut ateşinin düşmesini sağlar,
Astım ve bronşit rahatsızlıklarında hastayı rahatlatır,
İç organların, özellikle ciğerlerin ve dalağın çalışmasına katkıda bulunur,
Egzama ve sedef gibi deri hastalıklarının tedavi sürecine yardımcı olur,
Migren ve basur gibi rahatsızlıklara karşı etkilidir,
Damarları genişletmek suretiyle kalp rahatsızlıklarına karşı etkilidir.

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir